אבי לובין יעצב את עולם האמנות הישראלי ויחזיר את הקהל לגלריות

אבי לובין (41), המחליף של בועז ארד בגלריית המדרשה, מתכוון להציג גישה אוצרותית אחרת. משתלטים על תל אביב - פרויקט מיוחד לראש השנה

אבי לובין יעצב את עולם האמנות הישראלי (צילום: איליה מלניקוב)
אבי לובין יעצב את עולם האמנות הישראלי (צילום: איליה מלניקוב)
6 בספטמבר 2018

צרות באות בצרורות, אבל במקרה של אבי לובין (41) – גם הצלחות. בשנה הקרובה הוא יהיה ללא ספק אחת הדמויות הבולטות באמנות המקומית עם תפקיד חדש כאוצר גלריית המדרשה הירקון 19, לו הוא מונה בעקבות התאבדותו של בועז ארד בפברואר האחרון. במקביל הוא עובד במרץ לקראת אוצרות הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה במאי בשנה הבאה, אחד מאירועי האמנות החשובים בעולם שהשנה נבחרה לייצג אותו האמנית איה בן רון.

על הדרך הוא פותח גם תערוכה קבוצתית בשבוע הבא במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן, שתכלול בין היתר עבודות של מארק דיון, פול מקרתי ורועי רוזן. אם כל זה אינו מספיק, הוא גם עורך שותף בכתב העת "תוהו" ומשמש בתור מרכז הלימודים העיוניים בתוכנית ללימודי המשך במדרשה.

החזון של לובין לגלריית המדרשה, הוא מספר, הוא להפוך אותה לחלל של התנסויות אמנותיות. "אני רוצה לחשוב על הגלריה כעל חלל ציבורי שמאפשר לאמנים לקחת סיכון ולא לעשות את המובן מאליו. הייתי רוצה שהיא תהיה מקום שאפשר לבוא אליו שוב ושוב. שהיא תחזור להיות מרחב ציבורי, לא גלריה שבאים לעשות בה סיבוב לחמש דקות וחוזרים שוב רק בתערוכה הבאה", הוא אומר.

בניגוד לארד, שהתמקד בגלריה בעיקר באמנות צעירה, לובין מתכנן השנה תערוכות לאמנים בשלבים שונים בקריירה האמנותית שלהם – מאמנים מבוססים כמו תמר גטר ודוד ריב, דרך אמני אמצע קריירה כמו יוני גולד ואתי יעקובי ועד אמנים צעירים כמו אפרת חכימי. התערוכה הראשונה בקדנציה שלו שתיפתח בחמישי (6.9), היא תערוכה קבוצתית שבמרכזה טקסים וריטואליים בין החילוני לקדוש, תערוכה עליה הוא מעיד: "השפה בה לא הומוגנית, לא ברקע של האמנים ולא בסגנון שלהם".

על קודמו בתפקיד, בועז ארד, ועל פרשת תלמה ילין, לובין נמנע מלדבר. "לא נוח לי להיות בתוך הסערה הזאת. אני לא דובר של המדרשה ואני לא פועל ביחס לאף אחד. יש לי דעות, הן אישיות ואני מביע אותן במקומות שאני צריך. אני לא מרגיש שזה מקומי להיות הקול שפוסק או ששופט. אם מדברים על האוצרות – הגישה שלי היא אחרת. אני לא חושב שהיא קשורה או מגיבה אליו".

מה לגבי התוכנייה שהוא השאיר לשנה הקרובה?
"בועז השאיר רצף של תערוכות יחיד, רובן לא היו סגורות. פניתי לכל האמנים ובחנתי אם יש לנו שפה משותפת ואם מעניין לנו לעבוד יחד. אני לא יודע אם כולם יציגו, אבל אני מנסה לשלב אותם בתערוכות ולא מתוך נדבה, היו שם אמנים מעניינים מאוד".