זו המסעדה התאילנדית השלישית שנסגרת בחודשיים. מה יהיה?

אהן תאי (צילום יעל יצחקי)
אהן תאי (צילום יעל יצחקי)

פעם שלישית באק צ'וי: מסעדת אהן תאי בלילנבלום נסגרת, ובכך ממשיכה רצף של שלוש מסעדות תאילנדיות שנסגרו בחודשים האחרונים. האם זוהי שקיעתה של הזריחה? ומי ישמור על הבית (התאילנדי) שלי? הכל על המשבר בקו תאילנד ישראל

23 בנובמבר 2022

עוד לא הספקנו להתרגל לנוכחותה של אהן תאי ולטעמים האותנטיים שהיא ניסתה להביא, וכבר נגמר. אמש (שלישי) פורסמה הודעת הסגירה בחשבון האינסטגרם של המסעדה. "לאחר שנה רצופת חוויות, עליות ומורדות החלטנו לסיים את דרכה של מסעדת אהן תאי במתכונתה הנוכחית", כתב השף והבעלים מידד סטבינסקי בפוסט. "להחלטה זו סיבות רבות, התייקרות המחירים, והחוסר התמידי בכוח האדם בהחלט הקשו על התפתחות המקום. אך זהו לא תירוץ. ניסינו לתת את המיטב שלנו. נעשו כמובן גם טעויות. אך אנו בוחרים לסיים את הדרך בראש מורם, בכבוד הדדי ובטעם חריף וטוב". המסעדה תמשיך לפעול עד סוף החודש (30.11) ולאחר מכן צפויה להפציע בערבי פופ אפ.

ואם נדייק בעובדות, אהן תאי נפתחה בחודש מרץ האחרון ושרדה תשעה חודשים בלבד, פחות ממשך החיים הממוצע של מסעדה בעיר, העומד על כשנה. הציפיות ממנה היו גבוהות, בעיקר לאור הצהרותיו של סטבינסקי שסירב לבצע התאמות לחך הישראלי. "האוכל שאני מכין אותנטי ככל שאני מסוגל לבצע. השיקול שלי הוא מה אני יכול למכור בתל אביב שיהיה בדיוק כמו בתאילנד (…) טעם הקהל אינו משפיע. אני לא יכול לספק את כולם", הוא אמר בשיחה שערכנו עמו לרגל הפתיחה.

בגלל ההיצמדות לקונספט נעדרה בתחילת הדרך מנת פאד תאי מהתפריט. סטבינסקי הסביר ש"במסעדות איסאניות לא מוכרים פאד תאי. ברגע שאני עושה פאד תאי אני נכנס לנישה שאני לא רוצה להיות בה". לאחר זמן קצר, הטון השתנה ובחלל הצמוד למסעדה החלו להגיש את המנה הפופולרית – פשרה שבראייה לאחור אותתה אולי על תחילת הסוף. גם התנאים הסביבתיים עשו את שלהם: עם ישראל שמתכלב במסעדות רחוב בתאילנד חיבב פחות את חוויית האכילה בחוץ בלילינבלום המהביל. שולחנות קטנים ושירות מקרטע הכניעו אפילו את המבקר שלנו שכתב ש"מה שהכי חשוב לדעת בעניין 'המסעדה', הוא שבאהן תאי אין שום יכולת לוויסות מנות. כל מה שאתה מזמין פשוט יוצא. היה רגע שעל השולחן שלנו היו 5 מנות במקביל. וזה כאמור שולחן ממש קטן. כל כך קטן שהמלצר (חביב מאוד ברמה האישית אבל אסון מקצועי מהלך) הביא כסא מתקפל (!) להניח עליו חלק מהדברים. מסעדה? כנסו למוד תאילנד ותחשבו שהגעתם לדוכן אוכל רחוב עם שולחנות".

אהן תאי היא השלישית ברשימת התאילנדיות שנסגרו בתקופה האחרונה, לאחר תאי ליין קיצ'ן ביפו העתיקה, פרויקט קולינרי־אמנותי שמלכתחילה הוגדר לתקופה מוגבלת, וקוקו תאי בחוף פרישמן (שעל פי הפרסומים, צפויה להיפתח שוב בקיץ הבא). שלושתן גם נפתחו פחות או יותר באותה התקופה. מצד שני, זה לא בהכרח אומר שלישראלים נמאס מתאילנד – מבדיקה עם אתר ההזמנות Ontopo עולה כי טאיזו וקאב קם נמצאות בצמרת 10 המסעדות הכי מוזמנות בארץ. נאם, התאילנדית בהר סיני ותאילנדיות ותיקות נוספות חוות סוג של תור זהב. אונאומה, שהעתיקה את משכנה משוק הכרמל לקרליבך וזכתה לפרק בתכנית "על המפית", מתהדרת ברשימת המתנה מתסכלת, וגברת קוטייאו הקטנטונת היא מעוגני האוכל החזקים בשוק הכרמל.

ויש כמובן את היציבות של בית תאילנדי, כבר קטגוריה בפני עצמה – גם היא אחת מ-10 המסעדות הכי מוזמנות בארץ, וגם מוסד שזוכה בכל פרס אפשרי ומשמר את שליטתו בתחום יותר מ־20 שנה (ונשאלת השאלה מה גורם למה, השרידות לתארים או להיפך, בבחינת הביצה והתרנגולת). ולכן אין לכם יותר מדי מה לדאוג מקריסת האוכל התאילנדי בישראל, כי הבסיס עדיין יציב. אז נכון, זה כבר לא טרנד לפתוח תאילנדית חדשה, ואנו רוצים לקוות שהבא שתכנן להשיק מסעדה שכזו ינהג משנה זהירות, כי כמו כל הענף, גם המסעדות התאילנדיות עוברות תהליך של צמצום והתכנסות – החזקים שורדים, הקטנים נאבקים על קיומם ובין לבין המקום ליוזמות עצמאיות מצטמצם. חכו רגע לפני שאתם סוגרים את החופשה לתאילנד, עדיין יש כאן אופציות לא רעות.