טיים אאוט timeout

סודות האימפריה: קונדיטוריית וייס נפתחת מחדש כקונדיטוריית פרלין

| מאת: שירי כץ

קונדיטוריית וייס הוותיקה עברה שיפוץ מסיבי ושינתה את שמה לפרלין

  • https://static2.timeout.co.il/media/2015/05/sizes/IMGM6696-H_wo_680_382.jpg
  • https://static2.timeout.co.il/media/2015/05/sizes/IMGM6697-H_wo_680_382.jpg
  • https://static2.timeout.co.il/media/2015/05/sizes/IMGM6700-H_wo_680_382.jpg
קונדיטוריה פרלין. צילום: אנטולי מיכאלו

פרסבורגר פרג – יש לומר את שם העוגה תוך כדי אנחת סיפוק קטנה. לטובת מי שעוגת הפרג הזאת פועלת על המוח שלו לא פחות מאופיום, נבשר שהפרסבורגר של וייס חזר למקומו הקודם בקינג ג'ורג', רק בשם אחר. למען הסדר הטוב, נסקור את ההיסטוריה של המקום מראשיתו: אי אז בסוף שנות ה־50 פתח עולה חדש מרוסיה בשם גולובוב מאפיית לחמים ברחוב. זו הייתה תקופת הצנע, ודוד וייס, עולה מצ'כיה, הציע לאפות במקום עוגות בסגנון הונגרי בימי שישי. כיוון שמכירת העוגות הצליחה והראתה רווחיות גבוהה יותר, השניים החליטו שהמקום יתמקד בעוגות. ב־1960 עברה המאפייה לבעלותו של וייס, ובהמשך ירש בנו יעקב את העסק, לא לפני שנוצר פיצול שבו חלשה המאפייה לרגע על שתי גדותיו של קינג ג'ורג'. באחת המאפיות אפשר היה לשבת ולהזמין קפה הפוך בכוסות זכוכית לצד העוגות.

לפני ארבע שנים חבר אל משפחת וייס קונדיטור בשם בועז כלאפ והחל לייצר איתם את העוגות ההונגריות המסורתיות. לאחרונה שיפץ כלאפ את הקונדיטוריה וכיסה את קירותיה באריחים לבנים, וכעת כולה משדרת ניקיון בוהק. אף שכלאפ ממשיך לעבוד בשיטות ההונגריות המסורתיות, הוא נאלץ לשנות את שם הקונדיטוריה מסיבות ביורוקרטיות, ושמה הנוכחי הוא פרלין. בתוך הקונדיטוריה מוצב עכשיו מקרר תצוגה של עוגות מוס, ובמרכז ניצבת הוויטרינה של האגדות העירוניות: שטרודל וינאי עם גבינה או תפוחים, בורקיטוס ופרסבורגר פרג בבצק חמאה (60 ש"ח ל־1 ק"ג). נכון לעכשיו מסתמן שהסודות של האימפריה האוסטרו־הונגרית שמורים במעבדת הזיכרונות של הקונדיטוריה בקינג ג'ורג'.

לקונדיטוריה פרלין

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 7f7f836870b7e6