הו ברצלונה, ברצלונה: כל האטרקציות שאסור לפספס

ממוזיאון פיקאסו, דרך הבניין באלמותי של גאודי ועד לאיצטדיון של מסי: קבלו את כל אתרי החובה בביקור בברצלונה

ברצלונה (צילום: Getty Images)
ברצלונה (צילום: Getty Images)
12 ביוני 2018

ברצלונה שופעת מוזיאונים וגלריות, יש בה חיי לילה תוססים, מרכזי קניות מסחררים, ועוד לא אמרנו מילה על המסעדות ובתי הקפה, על מופעי המוזיקה ועל הטאפאסים, על משחקי הכדורסל והכדורגל שיקפיצו כל צופה, ועל גן העדן שהיא לחובבי הארכיטקטורה מביניכם.

 

עוד כתבות מעניינות:
המסעדות הטובות בברצלונה
המלונות הכי טובים בברצלונה
סיור ברובע היהודי בברצלונה

גואל פארק בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס
גואל פארק בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס

ברצלונה משכה מהגרים רבים במחצית המאה האחרונה ומטבע הדברים, פני העיר השתנו בהתאם; בשנות השישים של המאה ה-20, הוכפלה אוכלוסיית ברצלונה עקב גל הגירה מהאזורים העניים יותר של ספרד, ותושבי העיר הוותיקים, אשר ראו עצמם כקטלוניים מקוריים לעומת הספרדים שהגיעו מחוץ לעיר, הביטו על המהגרים בהתנשאות ובזילזול. לעומת זאת, הילדים של אותם מהגרים מרגישים כיום קטלוניים לכל דבר ועירבוב התרבויות הזה הוא הדבר ה"קול" החדש בקטלוניה ומתבטא באמנות, במוזיקה ובתרבות. כמו כן, בשנים האחרונות היה גל הגירה מצפון אפריקה, אמריקה הלטינית ופקיסטן, אשר התיישב ברובו באזור הראבאל, מה שהביא לכך שהאזור העני והבעייתי ביותר בעיר, הוא גם המגניב ביותר. העיר הפכה להיות רב-גזעית, רב-תרבותית ושוקקת חיים.

Park Güell

גאודי הגה את רעיון הקמתו של הפארק הזה עבור ידידו האישי ופטרונו, התעשיין אאוסבי גואל, כתשתית לעיר גנים בעבור משפחות אצולה שרצו להתרחק מהמולת העיר. הפארק מוקף ע"י חומה ובכניסה הראשית עומדים שני מבני אבן, שלגגותיהם קימורים מיוחדים. מרבית המבנים בגן הם בעלי גימור טרנקאדיס. סמוך לכניסה ניצב ביתו של גאודי, שהוקם בידי תלמידו פרנסס ברנגר בשנת 1905. הבית הוסב מאז לבית מוזיאון המכיל דוגמאות מפורסמות של חפצי ריהוט שעוצבו על ידי גאודי, כמו גם חפצים אישיים ששימשו את האמן. בשנת 1984 זכה פארק גואל בתואר אתר מורשת עולמי מארגון אונסק"ו.

גואל פארק בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס
גואל פארק בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס

L'Aquarium

אקווריום ענקי מרשים המכיל יותר מ־10,000 מיני דגים. גולת הכותרת היא ללא ספק הבריכה המרכזית: מנהרה באורך 80 מטר ובעלת דפנות זכוכית, שעוברת דרך הבריכה. וכך בצעידה נינוחה, תוכלו לצפות בכרישים ובשאר בעלי החיים הימיים בסביבתם הטבעית. חלק ה- Explora! של האקווריום, מכיל מתקנים רבים לילדים – מגיל 3 עד 12, ויש גם את אזור Planet Aqua, המאפשר לילדים ליהנות מהפעלות העוסקות באוקיינוסים של העולם.

Catedral De Barcelona

הקתדרלה הגותית, שמוקפת רחובות עתיקים ובניינים שנותרו כעדות לימי התהילה שחוותה ברצלונה במאות ה-15 וה-16, היא "אתר הדגל" של הרובע הגותי. בנייתו של המבנה המרהיב הזה החלה ב-1298 ונמשכה למעלה מ-600 שנה הודות למלחמות אזרחים, מגיפות שונות ועוד. החזית סובלת אמנם מחוסר אחידות סגנונית, אך מגדל הפעמון הוא מן היפים באירופה.

Sagrada Família

קתדרלת סגרדה פמיליה היא ללא ספק אתר הבנייה המרשים ביותר באירופה, המשמש גם כקברו של מתכננה – אנטוניו גאודי. גאודי עבד על הפרויקט במשך יותר מארבעים שנה (1926-1884) ובעבודה ניכרים שלל המאפיינים המייחדים אותו בלבד; שילוב בין סגנונות היסטוריים מוכרים לאלמנטים אסלאמיים. קצות הצריחים עשויים בטכניקת הטרנקאדיס (trencadiz)- יצירה המורכבת משברי קרמיקה ויוצרת מעין פסיפס מופשט – טכניקה שהיא פרי המצאתו של גאודי. כל צריח בסגרדה פמיליה מסמל את אחד משליחי ישו, והכיפה העצומה שמחפה את מרכז המבנה מאזכרת את ישו עצמו.

קתדרלת "לה סאגרדה פמילה". צילום: גטי אימג'ס
קתדרלת "לה סאגרדה פמילה". צילום: גטי אימג'ס

 

Museum Marítim

כמי שהיתה בעבר הכוח הימי הדומיננטי בכל מערב הים התיכון, נבנו במספנותיה של ברצלונה אניות מדהימות באיכותן עבור הצי הקטלוני. מספנות אלו הפכו מאז למוזיאון הימי. המבנה המרהיב הזה מאכלס בתוכו תצוגה מרשימה במיוחד, המבהירה את חשיבותו של הים להיסטוריה של העיר. המוצג המרכזי הוא העתק בקנה מידה של 1:1 של ספינתו של דון חואן שהוביל באמצעותה את צי "הליגה הקדושה" לניצחון על הצי התורכי בקרב לפנטו ב-1571 (אגב, הספינה המקורית נבנתה במספנות הללו ממש). במוזיאון תצוגה נרחבת העוסקת בטכניקות של בניית הספינות והתפתחותן לאורך השנים.

Casa Milà

מהמפורסמים והאסתטיים שבמבני העיר ויצירתו של האדריכל המהולל אנטוני גאודי בין השנים 1906-1910. בשנת 1969 הוכרז המבנה (המוכר גם בכינוי לה פדררה) כמונומנט לאומי, וב-1984 הכריז עליו ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. הצורה מעוגלת של המבנה גורמת לו להיראות כמו אלמוג ענקי באמצע העיר אבל יש כאלה שיחלקו על כך ויכריזו על דמיון בולט לארמון חול. כך או כך, ביקור חובה.

בניין לה פדררה של גאודי. צילום: גטי אימג'ס
בניין לה פדררה של גאודי. צילום: גטי אימג'ס

La Rambla

שדרה מאוד מרכזית בברצלונה ומגנט תיירותי מן המעלה הראשונה. כאן תוכלו לקנות את כל המזכרות שלכם לכל החברים בבית. שימו לב לחפציכם האישיים והיזהרו מכייסים.

La Boqueria

על שדרות לה רמבלה נמצא שוק המזון הגדול ביותר באירופה שהתחיל החל כשוק פתוח לפני כמעט 200 שנה. המייסדים החליטו להקים את השוק על לה רמבלה כדי להגיע לכמה שיותר עוברים ואין ספק שהמטרה הושגה. ככל שהמקום צבר פופולריות, יותר ויותר חנויות צצו לאורך הרחובות, האיזור הפך לאטרקציית שופינג מאסיבית. למרות שחלק מהמזון שניתן לרכוש שם נמכר במחיר כפול מאשר בכל מקום אחר בעיר, שו' לה בוקריה הוא עדיין תחנה חיונית עבור כל מבקר. הטריות של האוכל והאווירה השוקקת שווה את זה.

שוק לה בוקריה בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס
שוק לה בוקריה בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס

Picasso Museum

המוזיאוון נפתח בשנת 1963, והיום, כמעט חמישה עשורים לאחר מכן, הוא כולל אוסף קבוע  כ-3,800 פריטי אמנות המתפשטים על פני חמישה ארמונות סמוכים, שניים מהם מוקדשים לתערוכות זמניות.

בניגוד למשתמע משמו, המוזיאון לא מתעד אמנות של פיקאסו, אלא את שיא השנים המעצבות והחיוניות שאותן פיקאסו הצעיר בילה בבית הספר לאמנות לה לוטיה (שם לימד אביו). ההצגה הנצחית של התפתחותו של פיקאסו בשנים 1890-1904, מדיוקנאות יפים ועד נופים נוצצים ותקופתו הכחולה, היא בלתי מנוצחת. בנוסף, ישנה גלריה של ציורים קוביסטיים בוגרים משנת 1917.

תערוכת ה"התנגדות" היא סדרה מלאה של 58 ציורים המבוססים על "לאס מנינאס" המפורסם של ולאסקז, שנתרם על ידי פיקאסו עצמו. ניתן לרכוש כרטיסים דרך אתר האינטרנט של המוזיאון בכדי לחסוך עמידה בתור.

Camp Nou

גם מי שלא אוהד כדורגל מכיר את קבוצת בארסה, ביתו החם של כדורגלן העל לאו מסי ואת מהמועדונים הכי מפורסמים ואהודים באירופה. כאשר האיצטדיון החדש נפתח לראשונהשנת 1957, הוא הכיל ליותר מ- 93,000 צופים ואילו כיום הוא יכול להכיל 99,00 איש. אפשר כמובן לקנות כרטיסים למשחק של ברצלונה, או לעשות סיור באיצטדיון ובמוזיאון שכולל גלריית גביעים וסרטון המוקדש לחידושים ולהיסטוריה של צוות בארסה וקאמפ נואו.

קאמפ נואו בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס
קאמפ נואו בברצלונה. צילום: גטי אימג'ס

 

גבעת Montjuic

הגבעה עברה גלגולים רבים – בעבר היא שימשה כמבצר של דיכוי בידי ממשלה רחוקה, לאחר מכן כאזור של גני שעשועים לעשירים והמשועממים, ובשנות התשעים שימשה כזירה של אולימפיאדת 1992. כיום הטירה המאיימת הופכת למרכז לשלום, והגישה אליה השתפרה כך שכל האזרחים יכולים לנצל את הפארקים המטופחים, המוזיאונים והפסלים. השבילים על הגבעה רבים, אבל הסיור המוצע כאן יאפשר לכם ליהנות מכמה מהאתרים החשובים הפזורים בה תוך שעה או שעתיים. אם אתם מתכוננים להיכנס לאחד המוזיאונים יימשך הסיור יום שלם.

כדאי לדעת שיש פה מעט מקומות שאפשר לאכול בהם, וכן מומלץ להצטייד במים. הסיור מתיש אבל שווה את זה.