טור דעה

הצביעות של מסעדת אייבי: פלסטיק? מזהם. מזון מבעלי חיים? אין בעיה

יותם דוקטור, מבעלי אייבי, האחים ודוק, מבטיח להוציא את הפלסטיק מהמסעדות שלו. אלא שההתבססות שלהן על תעשיית המזון מן החי הרבה יותר הרסנית. אבל להוציא את הבשר? זה כבר יותר מדי

יותם דוקטור והפלסטיק של אייבי (מתוך עמוד הפייסבוק של אייבי)
יותם דוקטור והפלסטיק של אייבי (מתוך עמוד הפייסבוק של אייבי)
24 בנובמבר 2019

זה התחיל מקשיות שתייה, ואז עבר לכלים חד פעמיים, ועכשיו כולם מבינים שפלסטיק – כל פלסטיק – הוא בעיה. תהליך הייצור שלו מזהם, הוא מטנף ומלכלך את הטבע, הוא נשאר בים ובאדמה מאות ואלפי שנים. אכן, פויה פלסטיק. אבל הבעיה הגדולה איתו היא שהוא מטרה נוחה, נוחה מדי. קל מאוד לשים את הכוסות החד פעמיות או את בקבוקי הפלסטיק בחזית ולהגיד: הנה, אני ירוק, אני מצמצם את השימוש שלי בדבר הנוראי הזה. גרטה, אני איתך!

תראו את יותם דוקטור, מבעלי מסעדת אייבי. הוא מלא כוונות טובות. בפוסט שהעלה היום (ראשון) לעמוד הפייסבוק של המסעדה הוא מציג את הכמות הגדולה של הפלסטיק שהמסעדה שלו צורכת בארבעה ימים ומכריז: מעתה אייבי תצמצם את הפלסטיק למינימום ההכרחי, בעזרת עמותת צלול.

דוקטור מודה: "לא נהיה 100% ירוקים, אנחנו רוצים רק להתקזז, ככל הניתן, על החלק שלנו. לצמצם ככל שאנחנו יכולים את הפגיעה שלנו כמסעדה בסביבה ובים שאנחנו כל כך אוהבים". הוא גם כותב: "כשפתחנו את אייבי היה ברור שלצד הקולינריה אנחנו נקדם גם ערכים של שמירה על הטבע ועל הדגה המקומית".

הנה רעיון: רוצה לצמצם את הפגיעה בסביבה ובים שאתה כל כך אוהב? רוצה "להתקזז" על החלק שלך? אתה בעד לקדם ערכים של שמירה על הטבע ועל הדגה המקומית? תפסיק להגיש דגים. הדיג חסר המעצורים בים התיכון ובכלל הביא להידלדלות מזעזעת של כמות החיים בים ולהכחדה של כמעט שני שליש ממיני הדגים המבוקשים בעולם. 640 אלף טון של רשתות דיג וציוד דיג אחר נכנס למים בכל שנה, נשאר שם, והורג יותר מ-100 אלף לווייתנים, דולפינים, כלבי ים וצבים שמתקזזים עם דוקטור.

ירוקים? לא בטוח. אסף ויותם דוקטור (צילום: אנטולי מיכאלו)
ירוקים? לא בטוח. אסף ויותם דוקטור (צילום: אנטולי מיכאלו)

דוקטור גם מבטיח שהקונספט יתרחב לשאר מסעדות הרשת – האחים ודוק הפופולריות. הנה רעיון בחינם, ולזה לא צריך את עמותת צלול: כדי שהאחים ודוק ישמרו על הסביבה ויהיו ירוקות, שיפסיקו להגיש פרות מתות. תעשיית המזון מהחי – חלב, גבינה, בשר, ביצים – היא מהתעשיות המזהמות ביותר על פני כדור הארץ. משק החי תופס כ-30% משטח היבשה של כדור הארץ לגידול החיות והמזון עבורן, אחראי על פליטות גזי חממה רבים יותר מאשר כל המכוניות על פני כדור הארץ, מביא להרס יערות בקצב חסר תקדים ולכן מכחיד בתי גידול קריטיים לבעלי חיים, מזהם את הקרקע ואת המים ומביא להתפשטות חיידקים. כדי לייצר המבורגר אחד צריך 2,400 ליטר מים. חיות המשק אוכלות מיליארד טון דגנים בשנה, ועל כל 100 קלוריות שהפרה אוכלת, מי שאוכל סטייק מקבל רק 3 מהן.

אז האם מסעדות שמסתמכות על תעשיית הדיג יכולות להיות ירוקות? האם מסעדות שמסתמכות על תעשיית הבקר יכולות להתהדר בתארים אקולוגיים? נכון, המסעדות של האחים דוקטור מתבססות על תוצרת מקומית, וזה חוסך שינוע של מוצרים מחו"ל ותומך בתעשייה מקומית, והמודעות לנזק של הפלסטיק היא דבר חשוב שיש לעודד. אבל עדיין מדובר בגרינוושינג אדיר. יום אחד אתה מעלה פוסט שמפרסם מנה של בייקון אנד אגז ויום למחרת כותב על צמצום הפלסטיק.

בתמונה: כמות הפלסטיק שהמסעדה שלי צורכת ב-4 ימיםכשפתחנו את אייבי היה ברור שלצד הקולינריה אנחנו נקדם גם ערכים של שמירה…

פורסם על ידי ‏אייבי Abie‏ ב- יום ראשון, 24 בנובמבר 2019

 

אין ספק, לא צריך לבחור בין זה לזה. הבחירה היא לא בין פלסטיק לבשר, וטוב מאוד שעוד ועוד גופים מצטרפים לטרנד. אבל יש כאן נקודה חשובה: אסור לתת לקמפיין המוצדק והחשוב נגד הפלסטיק להסתיר את הנזק הלא ייאמן שנובע מתעשיית המזון מן החי, נזק שנגרם להווה ולעתיד של כולנו רק בשם תאוות בשרים.

ההתהדרות של אייבי בכך שהם מוציאים את הפלסטיק מהמסעדה דומה למה שמקדונלדס עשתה לא מזמן. זוכרים איך רשת המזון המהיר הצטרפה לטרנד הבריאותני, והודיעה בגאון שהסלטים שלה מכילים רק חומרים טבעיים, או שבהמבורגרים שלה יש רק כך וכך קלוריות? זה עבד עליכם? האמנתם שהאוכל במקדונלדס באמת בריא? לא, נכון? אז למה שתאמינו למסעדה שמגישה מזון מהחי שהיא ירוקה? אם יותם דוקטור רוצה להצטרף למהפכה הירוקה שיעשה את מה שעשתה בזמנו ננה שרייר בננוצ'קה, ולא יסתפק בפלסטיק אלא יוציא את הבשר מהמסעדות שלו.