"היפסטר, עובד זר ואיש מבוגר שיושבים ומדברים זו לא התחלה של בדיחה, זה חדר ההמתנה של מרפאה בתל אביב"

אילנה מימן, 40, נשואה + 2, אחות בקופת חולים מכבי בשכונת הדר יוסף. כואבת את האלימות המתגברת נגד הצוותים הרפואיים, וחושבת שאי אפשר להגיע למקצוע, אם עזרה לזולת זה לא משהו שטבוע בך

אילנה מימן (צילום: איליה מלניקוב)
אילנה מימן (צילום: איליה מלניקוב)
25 באפריל 2017

 

אילנה מימן

גיל: 40

סטטוס: נשואה + 2

תעסוקה:
אחות בקופת חולים מכבי בשכונת הדר יוסף

מאיפה את במקור ומתי הגעת לתל אביב?
"נולדתי בברית המועצות ועליתי לארץ בשנת 1990, כשהייתי בת 14. כשהגענו לישראל זה היה שוֹק. גרתי בחיפה, והכל היה מאוד שונה, בטח בזמנים ההם. בהמשך גרתי כמה שנים בארצות הברית, לפני ארבע שנים חזרתי לכאן ועברנו לשכונת נווה גן בעיר".

איך הגעת למקצוע?
"זה לא מקצוע שמתגלגלים אליו בטעות או שמגיעים אליו בשביל לעשות כסף – אתה חייב לאהוב את זה. תמיד אהבתי לעזור והחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים. למדתי בניו יורק ועבדתי שם בעיקר בבתי חולים. כשהגעתי לארץ חיפשתי משהו שיהיה דומה למה שעשיתי בעבר, למשל באחת מהמחלקות באיכילוב, אבל בסופו של דבר הגעתי למכבי. אין ספק שזה שונה מאוד לעבוד עם קהילה מאשר במחלקה גדולה בבית חולים".

ומה השוני בין עבודה במרפאה לעבודה בבית חולים?
"כשאתה עובד במחלקה מסוימת בבית חולים, נניח בקרדיולוגיה או בילדות, כולם פחות או יותר סובלים מאותו הדבר. כשעובדים במרפאה אין לך מושג מי המטופל הבא שייכנס. זה יכול להיות תינוק, זה יכול להיות מישהו בגילך או אישה מבוגרת. והבעיות שאיתן מגיעים למרפאה אחרות מהדברים שרואים בבתי החולים".

איך היית מאפיינת את הקהל התל אביבי במרפאה שלכם?
"יש מכל הסוגים והמינים, זה הכי מגוון שיכול להיות. היפסטר, עובד זר ואיש מבוגר שיושבים ומדברים זו לא התחלה של בדיחה, זה חדר ההמתנה של מרפאה בתל אביב".

בתקופה האחרונה כשמדברים על אחיות חושבים קודם כל על אלימות נגדן, בטח אחרי רצח האחות בחולון. זה משהו שיצא לך להיתקל בו?
"זה משהו שקיים. מובן שהעובדה שזה הגיע לממדים כאלה הכאיבה לי מאוד והפתיעה אותי. הרבה אנשים שזקוקים לעזרה ומגיעים אלינו, סובלים מחוסר סבלנות. יש לא מעט מקרים של אנשים שמרימים את הקול, שמתעצבנים, שמאיימים, ואנחנו מנסים להבין את זה עד כמה שניתן. אני נותנת את מלוא תשומת הלב שלי לכל מטופל ומטופל ומנסה לשדר שאני שם בשבילו. אני חושבת שרוב האנשים מצליחים להפנים שיש לנו את האילוצים שלנו שאנחנו נאלצים להתמודד איתם ושאנחנו מגיעים עם כוונות טובות נטו".

מה הסוד התל אביבי שלך?
"הסודות שלי די גלויים. אני מאוד אוהבת את הים ומבלה הרבה מהזמן שלי בריצות בפארק הירקון. אני מנסה לחיות חיים בריאים כדי לתת דוגמה למטופלים שלי, אני משתדלת גם לחנך לאורח חיים שכזה".