בחירות 2019

המדריך לבחירות: כל מה שצריך לדעת על יום הבוחר

האם אני יכול להצביע בתל אביב למרות שאני רשום ביישוב אחר? מה צריך להביא לקלפי?

5 באוגוסט 2019

עוד לא התאוששנו מהבחירות לכנסת ה-21 שהתקיימו באפריל, וכבר מתקיימות הבחירות לכנסת ה-22, לאחר שהמועמד שעליו הוטלה משימת הרכבת הממשלה, בנימין נתניהו, כשל בכך והוביל לפיזורה של הכנסת שזה עתה נבחרה. הבחירות הבאות יתקיימו ביום שלישי, 17 בספטמבר.

האם גם בבחירות האלה יש יום שבתון?

כן. יום הבחירות הוא יום שבתון שבו אין חובה לעבוד, ולא מנוכה עליו יום חופש. על פי אתר כל זכות, עובדים בשירותי התחבורה ובשירותים הציבוריים אינם זכאים ליום שבתון, אך יש לאפשר להם להצביע במהלך יום העבודה. מי שעובד ביום הבחירות עשוי להיות זכאי לשכר בגובה 200%, או לשכר רגיל ויום חופש במועד אחר.

איפה אני מצביע/ה?

משרד הפנים מפעיל אתר שבו יכול כל אזרח לדעת היכן הוא אמור להצביע. לכניסה לאתר לחצו כאן.

האם אני חייב/ת להביא איתי לקלפי את ההודעה לבוחר?

לא, אין חובה להציג את ההודעה לבוחר בקלפי. ההודעה עוזרת להבין איפה נמצאת הקלפי שבה הבוחר רשום ואת מספרו הסידורי, ולכן עוזרת לאחראים על הקלפי, אולם אין חובה להביא אותה. לעומת זאת, חובה להביא תעודת זהות, דרכון בתוקף, רישיון נהיגה בתוקף, תעודת חוגר או תעודת שוטר לקלפי.​

אני גר/ה בתל אביב אבל רשום בקלפי ביישוב אחר. האם אני יכול להצביע בתל אביב?

כן. בכל עיר ישנן קלפיות נגישות, המיועדות לאנשים שמוגבלים בניידות מחמת מצבם הגופני. כל אדם יכול להצביע בקלפי כזו לאחר שחתם במעמד ההצבעה כי הוא מוגבל בניידות. שימו לב שישנם אנשים שבאמת מוגבלים בניידות ולכן צריכים את הקלפי הזו, אז השתדלו להיות בני אדם ולתת להם את מקומם בתור. את מיקום הקלפי הנגישה הקרובה אליכם ניתן לברר במוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית ובאתר האינטרנט של הוועדה.

אילו מפלגות מתמודדות בבחירות?

הליכוד, כחול לבן, ימינה, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, המחנה הדמוקרטי, העבודה, יהדות התורה, ש"ס, ועוד מפלגות קטנות.

עוד כתבות מעניינות בנושא הבחירות:
מה חושבים הפוליטיקאים התל אביבים על העיר?
המספרים מדברים: האם תל אביב ויתרה על הבחירות?
יוזמה של הרגע האחרון לעידוד ההצבעה בעיר