לרקוד עם דמויות בעיניים: הסם הוותיק שעשה עלייה לישראל

2C-B, הסם ותיק שהגיע לארץ יחסית מאוחר, הפך רווח יותר ויותר ומבטיח לשבור את הדיס בין סמים פסיכדליים למועדוני לילה

2C-B, הסם שכובש את תל אביב (צילום: שאטרסטוק)
2C-B, הסם שכובש את תל אביב (צילום: שאטרסטוק)
1 באוגוסט 2018

 

בראשית שנות ה־90 פרסם אלכסנדר שולגין, כימאי העל שפיתח בין היתר את ה־MDMA, ספר המסכם את רשמיו שלו ושל אשתו כנסיינים של פיתוחיו הכימיים. שולגין, שהקפיד בימי חייו לשמור על מראה וגישה של פרופסור משוגע, הרעיף בספרו שבחים על אחד מפיתוחיו המוקדמים, בן אהוב במיוחד בתוך משפחה נרקוטית עליזה. מדובר ב"2C-B", אבקה לבנה בעלת השפעות פסיכדליות מינוריות במינון הבסיסי שלה (0.25 מ"ג), שממעיטות לחרוג מעולם הוויזואליה לעולם הפסיכולוגיה, ואינן מכבידות על הגוף כמו תרכובות ה־MDMA. השולגינים אהבו אותו בדיוק מאותן סיבות: הוא לא מחייב, לא מכביד, ובכל זאת נחשב למשנה תודעה לכל דבר.

>> תל אביבים משתפים בסטלות הרעות שחוו תחת השפעת סמים

דווקא בשבועות האחרונים ה־2C-B הותיק הופך רווח יותר ויותר בתל אביב, על פי עדויות שהגיעו ל־Time Out. בעוד השימוש בו היה פופולרי באמסטרדם או בניו יורק כבר בשנות ה־90, וביתר שאת מראשית המילניום, בתל אביב הוא לא נכח מעולם כפי שהוא נוכח בה כעת. על פי מומחה עלום שם, קל להסביר את התופעה מבחינה היסטורית. בעקבות רגולציה על שימוש בחומרים בסכנת התכלות (לדוגמה שמן העצים שממנו מייצרים MDMA), נדיר עד מאוד להשיג LSD או MDMA שאינם מזויפים במידה זו או אחרת. 2C-B, גם אם יימצא באיכות ירודה מזו שנרשמה בעבר, יהיה מזויף בסבירות נמוכה למדי, שהרי פשוט עד מאוד לשים את היד על החומרים המרכיבים אותו. עליית השימוש בטלגרם מרחיבה את תפוצתו והופכת את השימוש בו לשגור, גם מחוץ לקהילות פסיכדליות של מביני עניין.

"מאפשר חוויה פסיכדלית נעימה גם בתוך מועדון לילה קלאוסטרופובי". סמים, אילוסטרציה
"מאפשר חוויה פסיכדלית נעימה גם בתוך מועדון לילה קלאוסטרופובי". סמים, אילוסטרציה

"מבחינת השפעה אנשים נוטים להתייחס לזה כמעין הכלאה בין MDMA ל־LSD", אומר מתן בנמוש, שמנחה את הפודקאסט "תודעה רבה" עם יהב ארז. "מבחינה כימיקלית התרכובת שונה לחלוטין משניהם אבל יש קווי השקה בהשפעות. באשר ל־MDMA, ה־2C-B עשוי לעורר אמפתיה. ההשפעות הפסיכדליות באות לידי ביטוי במידה מתונה של הזיות, בחידוד של צבעים וצורות גיאומטריות". המומחה עלום השם, לעומת זאת, מסייג ואומר כי "בעוד שאקסטזי מושפע מאוד מהסביבה, 2C-B מושפע מצלילים, ממה שהוא שומע". שתי העמדות, כך או כך, מסבירות מדוע ה־2C-B מאפשר חוויה פסיכדלית נעימה גם בתוך מועדון לילה קלאוסטרופובי; משהו ש־LSD מאפשר רק למשתמשים מנוסים ובטוחים בעצמם.

הסם אמנם מסונתז לאבקה, אך בתל אביב תשיגו אותו בצורת קפסולה או כדור מוכנים מראש למנה, במחיר ממוצע של 70 ש"ח. לכן צריך לסמוך על האדם שקונים ממנו באשר למשקל המנה שתקבלו. כמו כן, רצוי להישמר משילובים בלתי רצויים. "השולגינים כינו אותו 'הטופו של הפסיכדליה', כי הוא אמור לשמש כמצע לשימוש בדברים אחרים", מוסיף בנמוש. "עם זאת, לא מומלץ לשלב אותו עם תרופות ממשפחת ה־MAOI, בנזודיאזפינים כמו קלונקס, ממריצים כמו קוקאין או אלכוהול". אחרים מוסיפים כי דווקא קנאביס נחשב לבן לוויה נאמן.

*מערכת Time Out אינה מעודדת שימוש בסמים