"כל ילד הוא אספן. חלקנו נשארים אספנים גם אחר כך"

אמוץ יעקובי, 58, גרוש פעמיים + 1, בעלים של חנות העתיקות פלשתינה א"י. מספר על איך שוק הפשפשים (מ-50 השכונות המגניבות בעולם) השתנה לאורך השנים ומגלה מה הדבר הכי נדיר שאפשר למצוא אצלו בחנות

אמוץ יעקובי (צילום: איליה מלניקוב)
אמוץ יעקובי (צילום: איליה מלניקוב)
4 באוקטובר 2018

 

שם: אמוץ יעקובי 

גיל: 58

סטטוס: גרוש פעמיים + 1

תעסוקה: בעלים של חנות העתיקות פלשתינה א"י

מאיפה אתה במקור?
"נולדתי וגרתי כל שנות חיי בתל אביב. את ילדותי העברתי בשכונת אפקה וכבר 35 שנה אני גר בבוגרשוב, רואה את העיר משתנה לטוב ולרע. העיר הרבה יותר יפה מאשר הייתה אי פעם, אבל מצד שני יש לי געגועים, כמו כולם אני חושב, לתמימות שהייתה פעם".

איך הגעת לתחום אספנות העתיקות?
"אני מגיל אפס אוסף את הדברים האלה. בתור ילד בן 3־4 הייתי מסתובב בבתים נטושים ובכל מיני מזבלות כדי למצוא אוצרות ועם השנים נהייתי אספן רציני. כשסיימתי את לימודי האמנות, החלטתי עם עצמי שכשאצא לפנסיה אני אפתח חנות עתיקות. ואז אמרתי לעצמי – רגע, למה שאני אחכה לפנסיה כדי להתחיל ליהנות מהחיים? החנות הראשונה שלי הייתה בבוגרשוב ונרשמה ככישלון חרוץ אחרי שעשיתי את כל הטעויות האפשריות. אחרי שנתיים סגרתי אותה, ולאחר מכן, ב־1992, פתחתי את הנוכחית ומאז אני כאן".

מה לדעתך הופך אדם לאספן?
"כל ילד הוא אספן ברמה כזאת או אחרת – אם זה קלפים של פוקימונים, בולים או מפיות. חלקנו נשארים אספנים וחלק לא. מי שנשאר בזה עובר לאספנות שיותר מתאימה לאופי שלו. הבית שלי נראה כמו החנות, כל דבר שאני אוהב או רוצה לעצמי הולך הביתה".

מה אתה אוסף?
"אני לא מגביל את עצמי למשהו ספציפי, לעומת רוב האספנים שאוספים משהו אחד. יש כאלה שאוספים שעוני יוקרה ועטים נובעים, שאלה כל מיני אנשים שלא חביבים אליי. לעומת זאת, כשמגיע אליי אדם שאומר לי: 'שמע איך נהניתי כל השבוע עם הפטיש העתיק שקניתי ממך', זה מחמם לי את הלב. היום אני כבר לא יוצא החוצה לחפש, אנשים מגיעים אליי ומוכרים לי".

עדיין אפשר להתפרנס ממכירת עתיקות?
"אין ספק שהיום הרבה יותר קשה. זה לא נובע לאו דווקא מהשינויים בשוק הפשפשים עצמו, אלא מהשינויים שהאינטרנט הכניס. בעבר 80 אחוז מהלקוחות היו אספנים אבל אלה הולכים ומתמעטים או עוברים לאינטרנט, כי שם השוק יותר גדול. אני שונא את האינטרנט, אבל כשלא תהיה לי ברירה אני אעשה את זה".

מה הדבר הכי נדיר בחנות?
"אני מסתכל סביבי ורואה מייבש שיער מ־1930 של וולה".

מה הדבר הכי תל אביבי בעיניך?
"הים".