אמנות סינית חדשה וישנה בבייג'ינג

סצנת האמנות הגועשת של בייג'ינג

מתחם האמנות 798 (צילום: shutterstock)
מתחם האמנות 798 (צילום: shutterstock)
2 בדצמבר 2013

בסין הפרה-מודרנית היתה רק מלאכה אחת שנחשבה לאמנות – הקליגרפיה, אמנות כתיבת טקסטים מסורתיים בעזרת מכחול ודיו. כל שלל האמנויות האחרות לא נכללו תחת התואר אמנות. במאה ה-20 ההתייחסות השתנתה, ואספנים ממולחים החלו ללקט את שכיות החמדה הסיניות מכל התקופות.

ועיקר ההתלהבות מתמקד כעת באמנות הסינית המודרנית. האספן הבריטי הנודע צ'רלס סאצ'י שילם בשנת 2006 1.5 מיליון ליש"ט עבור ציור של האמן הסיני Zhan Xiaogang, ומי שמחפש אמנות סינית מודרנית במיטבה, בייג'ינג היא המקום.

האמנות הסינית המודרנית נולדה למעשה רק ב-1979, עם הקמתה של קבוצת ה-Stars Group, והלכה ותפסה לה מקום נכבד בתרבות הסינית במהלך שנות השמונים של המאה ה-20. אבל בפברואר 1989 תם העידן האופטימי, לאחר שהאמנית Xiao Lu רוקנה מחסנית מנשק אוטומטי לתוך המיצב האמנותי שלה והשלטונות החליטו לסגור את התערוכה ולפקח בצורה צמודה יותר על האמנות.

לאחר אירועי כיכר טייאננמן שהתרחשו מאוחר יותר באותה השנה, חוסלה למעשה תנועת האמנות המודרנית ומתוכה צמחה תנועה חדשה – תנועת הציניקנים הריאליסטים (Cynical Realists) שהצמיחה מתוכה תנועות אמנותיות חדשות נוספות.

אם בעבר, האמנים הסינים הבכירים כמעט שלא הציגו את עבודותיהם בסין – אם מסיבות פוליטיות ואם מסיבות של התחייבויות למוזיאונים וגלריות במערב, הדבר השתנה פלאים. הטובים שבאמני סין מציגים גם בבירה הלאומית שלהם, ואמנים חדשים וטריים ממשיכים לצוץ כל העת. סצנת האמנות בבייג'ינג רותחת, וזה הזמן להגיע.

את סיורי האמנות שלכם בבייג'ינג רצוי לתכנן לפי אזורים. הכלל המנחה הוא שכדאי להתמקד באזור צפון מזרח העיר. אזור ה-798 Art District הוא אזור החשוב מכולם, גם בזכות האמנות נטו וגם בזכות סצנת בתי הקפה והברים שצומחים סביב מוקדי אמנות שכאלה. מבשלת Chaoyang היא מתחם אמנות חדש שהוקם מצפון ל-798, וכפר האמנים Caochangi ששוכן כמה דקות נסיעה צפונית מזרחית ל-798 הוא אופציה אמנותית נוספת, פחות ממוסחרת משתי הקודמות.

בכל הקשור למוזיאונים, המוזיאון הלאומי של סין (National Art Museum) הוא אמנם מקום שבו מוצגות בעיקר עבודות אמנות עתיקות יותר, אבל מוצגות בו מדי פעם גם תערוכות אמנות עכשווית מקומית ובינלאומית, ותוכנית התערוכות של המוסד המכובד הזה הופכת למרתקת יותר משנה לשנה. עונת השיא בעולם האמנות הסיני היא בסביבות אפריל-מאי, או אז מתקיימים כמה אירועים חשובים בבירה ובעיקר ה-798 Art Festival.

Red Gate Gallery

הגלריה שנוסדה ב-1991 על ידי האוסטלרי בריאן וולאס, נחשבת בעיני רבים לגלריה הטובה ביותר בסין כולה. היא ממוקמת בבית משומר מהמאה ה-16 ומציגה מגוון תערוכות אמנות עכשווית. לגלריה גם סניף נוסף ברובע האמנות 798.

כתובת: Dongbianmen Watchtower, Chongwenmen, Chongwen

אתר: http://www.redgategallery.com/

גלריית Red Gate (צילום: טיים אאוט)
גלריית Red Gate (צילום: טיים אאוט)

798 Space

המקום האוונגארדי והטרנדי הזה, שיכול להכיל 1000 איש בקלות, היה הראשון להיפתח באזור Dashanzi. אמנים שונים שוכרים את חלל התצוגה הזה כדי לקיים בו תערוכות מסוגים שונים. באביב מתקיים כאן פסטיבל אמנות חשוב.

כתובת: Dashanzi Art District, 4 Jiuxianqiao Lu, Chaoyang

אתר: http://www.798space.com/index_en.asp

תערוכה בחלל התצוגה 798 (צילום: טיים אאוט)
תערוכה בחלל התצוגה 798 (צילום: טיים אאוט)

National Art Museum of China -NAMOC

המוזיאון מציג אוסף מרשים של אמנות סינית מודרנית ומסורתית כאחת, אף שכל מי שמחפש אמנות מעט יותר עוקצנית ובלתי ממסדית רצוי שישים פעמיו לרובע האמנות 798, ובכל זאת, מנהלו הנוכחי של המוזיאון, פאן די'אן (Fan Di'an), מנסה לאזן מעט את התמונה, והמקום כבר מזמן אינו סובל מהמוניטין היבש שיצא לו בימים עברו. המוזיאון מציג גם תערוכות זרות של אמנות קלאסית ועכשווית.

כתובת: 1 Wusi Dajie, Dongcheng

אתר: http://www.namoc.org/en/

המוזיאון הלאומי לאמנות של סין (צילום: טיים אאוט)
המוזיאון הלאומי לאמנות של סין (צילום: טיים אאוט)

China Art & Archives Warehouse – CAAW

אחת הגלריות המובילות ברובע האמנות של Dashanzi. הגלריה מציגה אמנות סינית מודרנית במדיה שונה, ובכלל זה גם ציור ופיסול, ונחשבת לאחד המוסדות החשובים במדינה.

כתובת: Nangao Lu, Caochangdi Village, Chaoyang

China Art & Archives Warehouse (צילום: טיים אאוט)
China Art & Archives Warehouse (צילום: טיים אאוט)

Beijing World Art Museum

המוזיאון שמנסה להביא לבייג'ינג את הטוב ביותר מאמנות העולם, וכבר קנה לעצמו שם כמוסד איכותי בזכות כמה תערוכות גדולות וחשובות. במקום מרכז לאמנות דיגיטלית.

כתובת: A9 Fuxingmenwai Dajie, Haidian

אתר: http://www.worldartmuseum.cn