"240 קילו של בגדים": נפתחה חנות וינטג' חדשה בפלורנטין

היא מייבאת את הבגדים ממחסן וינטג' סודי בהונגריה ורוצה להקים שוק פשפשים פלורנטינאי: מרכז הוינטג' שחיכיתם לו נפתח

אניטה קנטור. צילום: בר קאלוס
אניטה קנטור. צילום: בר קאלוס
27 באוגוסט 2019

נראה שחנות הוינטג' רחבת הידיים 'אניטה וינטג" שצצה לה פתאום ברחוב פלורנטין הייתה שם תמיד, אך הבלונים הצבעוניים מאירוע הפתיחה עוד מרחפים בתוכה. העומדת מאחורי החנות החדשה היא השחקנית ההונגריה אניטה קנטור (43), שעלתה לארץ לפני 6 וחצי שנים עם שני ילדים מתבגרים. "לא יכולנו להישאר יותר בהונגריה", היא מספרת. "הונגריה הפכה בשנים האחרונות לדיקטטורה וגילויי האינטישמיות גרמו לי להבין שאני לא רוצה את העתיד הזה לילדים שלי".

אניטה קנטור. צילום: בר קאלוס
אניטה קנטור. צילום: בר קאלוס

החיבור לעולם האופנה ולבגדי וינטג' בפרט לא זר לה. את ילדותה ושנות נעורייה העבירה בחנות הבגדים של סבתא שלה בהונגריה, והיא ידעה יום אחד שהיא תפתח עסק שקשור לבגדים כשבניה יגדלו. כשהיא החליטה שהיא רוצה לפתוח חנות וינטג' בתל אביב, היא שמה עין על חלל ריק ורחב ידיים בשכונת פלורנטין, אך מעולם לא האמינה שהיא תוכל לקחת אותו. "הייתי עוברת שם יום-יום ומסתכלת על החלל וחושבת לעצמי כמה כיף זה היה אם החנות שלי תהיה שם. אני יודעת מה זה שכירות בתל אביב והייתי בטוחה שזה יעלה הון".

כשהחליטה לאזור אומץ ולשאול את בעל המקום כמה יעלה להשכיר את החלל – היא גילתה שהבניין עומד להיהרס בעוד כחצי שנה, מה שמוזיל עלויות בצורה דרסטית. "פתאום הכל קרה נורא מהר", היא מספרת, "מלחלום על חנות וינטג' לפלורנטין, הייתי צריכה לבנות חנות מאפס. לקחתי רהיטים מהרחוב, הבנים שלי עזרו לי לבנות, נסעתי להונגריה עם אחד מהבנים שלי והבאנו משהו כמו 240 קילו של בגדי וינטג'".

אניטה וינטג'. צילום: בר קאלוס
אניטה וינטג'. צילום: בר קאלוס

את הבגדים קנטור מביאה בעצמה ממחסן מיוחד מהונגריה, מעין סוד שמור לחובבות וינטג' אירופאיות. "יש מחסן וינטג' ענקי בהונגריה שמספק בגדים איכותיים להמון חנויות באירופה. כשגרתי בהונגריה, חברות שלי ואני היינו קונות את כל הבגדים שלנו שם. זה היה לי ברור שהבגדים מהחנות יגיעו מהמחסן הזה".

לא רק אהבה לבגדים עומדת מאחורי הרצון של קנטור לפתוח את החנות. היא מחזיקה אג'נדה אקולוגית ומאמינה שבגדי וינטג' זו הדרך שלה לצמצם את טביעת הרגל הסביבתית שלנו בכל הקשור לתעשיית הטקסטיל. אם תרכשו בחנות לא תקבלו שקית פלסטיק – אלא שקית מיוחדת שאניטה מכינה בעצמה. "הקהל בתל אביב ובדרום העיר במיוחד מאוד מודע לקטע הסביבתי, אבל אני עדיין אני פוגשת אנשים שבהתחלה מופתעים שאין שקיות פלסטיק בחנות. כשאני מספרת את הרציונל כולם מבינים, ואני מקווה שזה משהו שיתחילו ליישם בעוד בתי עסק".

אניטה וינטג'. צילום: בר קאלוס
אניטה וינטג'. צילום: בר קאלוס

בימים אלה קנטור מתחילה לעבוד על סדרת רשת בנושא אקולוגיה, ובמקביל מקימה פרויקט מקהלה בשכונת פלורנטין שיתמקם בתוך חלל החנות. בנוסף, בשבועות הקרובים יתחילו באניטה וינטג' הקרנות סרטים, אימוני שח-מט ושוק מעצבים בימי שישי. "אין לנו כאן את שוק הפשפשים אז בואו ניצור אחד כזה. מעצבי תכשיטים ואמנים שמעוניינים למכור את עבודותיהם – מוזמנים לדבר איתי".

אניטה וינטג', פלורנטין 44 תל אביב