טיים אאוט timeout

נועם ענבר

בן 35, מוזיקאי, בזוגיות. בימים אלה מתכונן להופעה האחרונה בסיבוב של הבילויים בעקבות האלבום "הורה הסלמה!"

צילום: איליה מלניקוב

מאיפה אתה במקור ומתי הגעת לתל אביב?

"אני במקור מתל אביב ולמעשה אני גר היום במרחק הליכה מהדירה שבה נולדתי".

 איפה אנחנו תופסים אותך?

"בדיוק חזרתי מביקור במנזר סן סימון בירושלים, שם נערך קרב מזוויע במלחמת 48'. מספרים שרפול, שהיה אז סמל מחלקה, נפצע קשה ולמרות זאת קשר את עצמו לכיסא כדי להישאר זקוף ולהמשיך לירות בתת־מקלע. זו גבורה!".

 איפה אתה שותה את הקפה שלך ואיך אתה שותה אותו?

"אני בכלל שותה תה".

 עם איזה תל אביבי תשמח לשבת על בירה בבר השכונתי?

"עם דוד אבידן, אבל לצערי הוא כבר לא איתנו, מת מוות לא הרואי ובודד. התמונה שלו מובל באלונקה תשוש ועלוב מעוררת מחשבות קודרות. נראה שבמקרים רבים אמנים מזדקנים רע. מגיע רגע שבו שוב לא רוצים לשמוע אותך, החדשנות שלך מתיישנת. לא לכולם זה קורה באותה אופן, יש כאלה שמנצחים את המוות לזמן מה ושומרים על רלוונטיות, אבל הם מעטים. בכל מקרה אבידן נפל מגבוה מאוד  -בעיניי הוא חשוב לעברית כמעט יותר מכל משורר אחר – והחברה שסביבו נתנה לו ליפול ולא טרחה להתכופף ולהרים".

 מה הסוד התל אביבי שלך?

"גינת דבורה המוצלת תמיד, שהדירה שבה נולדתי משקיפה עליה. זו גינה תל אביבית קטנה שעדיין משמרת את האופי המקורי שלה ולשמחתי לא עברה אין סוף שיפוצים ומתיחות פנים. שם, ככל הנראה, חוויתי את תסביך אדיפוס".

מה השריטה שלך?

"לאחרונה פיתחתי אובססיה חולנית להקלטות מתור הזהב של החזנות בארצות הברית, כלומר חזנות שהוקלטה עד שנות ה־40 בשיקגו ובניו יורק. חזנים שהרגישו לא מוגשמים במזרח אירופה של בין המלחמות עברו לאמריקה, הפכו לכוכבי על ומכרו מאות אלפי תקליטים. ההקלטות האלה הנציחו מסורת מוזיקלית ברגע השיא שלה, לפני שהיא נעלמה מהעולם, ולא רק בגלל השואה. עצם מעשה ההקלטה שינה את המוזיקה, שהפסיקה בבת אחת לחיות והפכה לקנון, לקלאסיקה שאותה משחזרים ולא לפעילות של התחדשות והמצאה. מעניין איך טכנולוגיה משרתת שמרנות".

מה העצה הכי טובה שקיבלת בחיים?

"אל תקים להקה".

איזה כוח על היית רוצה שיהיה לך?

"הייתי רוצה לדעת לדבר בשטף את כל השפות והניבים בעולם".

 על מה אתה הכי אוהב להוציא את הכסף שלך?

"להוציא כסף זו בכלל לא חוויה שאני אוהב. אני תמיד מרגיש שעשיתי טעות איומה אחרי שאני קונה משהו. כסף הוא דבר מסתורי ובלתי מובן, גם להרוויח כסף יכול להיות מאוד לא נעים".

איפה אתה מתפרק?

הבחירות של נועם ענבר
 • 1
  "מסע אל קצה הלילה" של לואי פרדינאן סלין
  ספר מופלא ונורא על רופא תאב חיים אך שונא אדם. כשסיימתי לקרוא בו הרגשתי שירדה ממני שכבה של תמימות.
 • 2
  "קרם תות ואבק שריפה"
  יצירת המופת המאיימת של הכוריאוגרפית העברית יסמין גודר.
 • 3
  "טופסי טרווי" של מייק לי
  פורטרט של שני אמנים מאוד בינוניים (כותבי האופרטות גילברט וסאליבן), שהוא תמונה עוכרת שלווה של החברה המעמדית האנגלית אבל גם תיאור מופרט מאין כמוהו של תהליך יצירה. אפילו שהיצירה היא בסופו של דבר מטופשת לחלוטין, ההתבוננות בתהליך משנה חיים.
 • 4
  הופעה של להקת המלווינז בתל אביב
  הבמה של הבארבי עוד ממשיכה להדהד מאז אותו ערב דרמטי.
 • 5
  "ראזא דה שבת" של פייר פינצ'יק
  יצירה חזנית גאונית לטקסט מיסטי ואניגמטי מספר הזוהר שהוקלטה בשנות ה־30. אף שהלחין עוד יצירות יפהפיות, פינצ'יק מעולם לא הצליח לשחזר את ההצלחה של היצירה הזאת.

"בחדר המדרגות".

 מי בעיניך האדם הכי סקסי בעיר?

"מוני מושונוב, גיבור ילדותי. הוא ממזרי ונערי אבל לא תמים, נראה שהוא מסתיר איזו חוכמה ייחודית לו. הוא מצחיק ללא מאמץ והפנים והגוף שלו מכוונים היטב כמעין כלי נגינה מעודנן. יש לו איזו איכות קלאסית חמקמקה שקשה להגדיר".

 מה הדבר שאתה הכי מחכה לו כרגע?

"החורף".

 למי אתה מתגעגע?

"ליצחק שמיר".

 מה היית רוצה לשנות בעצמך?

"הייתי מוסיף עוד אצבע לאחת מכפות הרגליים".

 על מה אתה מתחרט?

"שלא עשיתי ילדים בגיל 20. לחשוב שהייתי יכול להיות עכשיו אבא לילדה פאנקיסטית בת 15 שמביאה בנים הביתה ושורפת לי את האוטו!".

 מה עושה אותך מאושר?

"לחבק עצים".

מה מפחיד אותך?

"הפרצופים המאופרים שצצים על השלטים הגדולים בתקופת בחירות".

 מה חסר לך בחיים?

"יאכטה".

האם זה הסוף של הבילויים?

"נראה שלא יהיו עוד הופעות בזמן הקרוב, אבל מלכתחילה חזרנו לפעילות על מנת שנוכל שוב להתפרק. הלהקה היא למעשה מטפורה קשה לתפעול ומסורבלת לחוויית המוות במובן הרחב. לשאול' האם זה הסוף של הבילויים', זו טאוטולוגיה – הבילויים הם כשלעצמם מעין ביטוי פרוורטי של סופיות. לכן התשובה הפשוטה לשאלה היא 'כן', והתשובה המורכבת היא 'לא'".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0