טיים אאוט timeout

פרנקופיליה

| מאת: שרין לוי

צבא מעריצות, סקס אפיל שנשפך חופשי וטקסטים מלאי מסתורין. יכול להיות שחברי להקת לילי פרנקו יצילו את הרוק הישראלי?

בתאבון. צילום: גוני ריסקין

לילי פרנקו המקורית לימדה אותם ספרות בעירוני א'. כמו למורה בג'ינס, הקּולית – זו שלא שותה נס במאג שקוף – ללהקת לילי פרנקו יש את מה שכל שלישיית רוק'נרול בסקיני מייחלת לעצמה: טקסטים אסוציאטיביים, קליפים מושקעים, סקס־אפיל כבדרך אגב, חרמנות על החיים, הופעות אינטנסיביות, פלוגת מעריצות יפות ואנשי סצנה שחולים להם על הישבן. הם כבר קיבלו הזמנות אישיות מרמי פורטיס וממאור כהן לחמם אותם בבארבי, השתרבבו לפלייליסט ערב של גלגל"צ עם "אשת קשת", קאבר מתורגם לשירו של הזמר האמריקאי לי הייזלווד, וחגגו לאחרונה את יציאת אלבומם השני "עולם מופלא ואפל".

בעולם גלובלי ה-Move הטבעי הבא של החברים בני ה־20 וקצת – עירא נוסבאום (שירה, גיטרה), דרור תשובה (בס) ומייקי גלס (תופים) – הוא ליישר קו עם שאר היצוא המקומי ולסגור גיג בגלסטונברי או לפחות לצאת לטור אירופי. אבל לילי פרנקו לא מוטרדת, היא מעדיפה להישאר קרוב ולהמשיך להשפיל בעברית קשוחה: “יש לי עניינים/ אז תרדי על הברכיים", מצווה נוסבאום בשיר “בתיאבון" בקול בריטון מינימום ששי קשת. “זו השפה שבה אנחנו מדברים", הוא אומר, “גדלנו פה וחשוב שתהיה כאן תרבות מקומית, שלא נתייחס אל עצמנו כאל פריפריה, אף שאנחנו כנראה כן כאלה".

קליפ לשיר "בתיאבון" מתוך "עולם מופלא ואפל":

בוא נדמיין לרגע שאנחנו מעבר לים וננסה לפצח את הבאז־בנד שהיא לילי פרנקו.

"זה קשור להייפ סביבנו? קשה להגיד ממה הוא נובע. אנחנו להקה טובה, אני חושב. אנחנו מביאים משהו אמיתי ואנחנו מנגנים טוב. הטקסטים שלנו ברורים לחלוטין אך לגמרי לא מובנים באותו זמן".

תן דוגמה.

"בספר שמות פרק ד', פסוק כ"ד־כ"ה, קצת אחרי שאלוהים שלח את משה למצרים לשחרר את עם ישראל מדי פרעה, כתוב: 'ויהי בדרך במלון ויפגשהו ה' ויבקש המיתו. ותיקח ציפורה צור ותכרות את עורלת בנה, ותיגע לרגליו ותאמר כי חתן דמים אתה לי'. ברור שיש פה בעיה גדולה ביחס של אלוהים למשה, אבל לא בדיוק ברור מה קורה ולמה. אלה פסוקים שגורמים לאנשים לחשוב, שהופכים את העולם למקום לטוב יותר. באלבום הבא של לילי פרנקו יהיה שיר על חתן דמים".

מה הקשר שלך ליציאת מצרים?

"אנחנו יהודים טובים, לא?".

טוב לדעת. נחזור לאלבום החדש. תוך כדי האזנה מתבהר שלילי פרנקו זו החצר האחורית שבה קין והבל 90210 מטרידים מינית את נערות ריינס.

"וואו, מחמאה גדולה. אלה שתי להקות מעולות. נראה לי שזו דווקא החצר הקדמית, לא האחורית, אבל זה תפקידם של פרשנים לקבוע, לא של אמנים".

קליפ לסינגל "חשמל בחלל" מתוך "לילי פרנקו":

"לילי פרנקו", אלבום הבכורה של הלהקה, יצא בסוף 2010, זמן קצר לאחר הקמתה, ספוג בהשפעות ניו־ווייב במתכונת של רומנטיקה עתידנית. "האלבום החדש מגוון יותר", מסביר נוסבאום, "ובעיקר מעביר למאזין כל מיני תקופות קטנות שלנו בתור להקה והלכי רוח שלנו כאנשים. הוא מאפשר כניסה לעולם של לילי פרנקו – עולם די מוזר. יש בו דמיון, נאיביות מהולה בציניות וגם לא מעט כעס. בסינגל 'תוכי' למשל יש נימה של מרמור, אני מניח. מה את קלטת מהשיר?".

קפץ לי רפרנס לתוכי יוסי.

"כן, באמת יש שם מחווה קטנה לאריק איינשטיין. השיר לא ברור גם לי עד הסוף".

קטעים איתך.

"הומור חשוב למוזיקה. אני אוהב אמנים שלוקחים את עצמם ברצינות תוך שהם משתינים על כל מה שהם עושים. אנחנו מתייסים למה שאנחנו עושים ברצינות תהומית – גם הומור זה דבר רציני בעיניי".

נוסבאום ממשיך להתבדח על חשבונו ככותב המילים העיקרי, כשהוא מסנן שצריך להתייחס לשירים שלהם כמו אל דברי קודש, וזה עוד אחרי שהוא שר: "אל תאמינו לשטויות/ שיוצאות לי מהפה". הוא חותם בתקווה לעתיד: "הלוואי ויום אחד לילי פרנקו תוכל לפרנס שלוש משפחות או יותר. אני חושב שאם עובדים קשה וטוב זה אפשרי – תלוי עד כמה קשה נלחמים ועד כמה אנחנו טובים באמת".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0