והדרת פני זקן

האפליקציה שהופכת אתכם לקשישים רחוקה מלהיות חמודה

רוצים סלפי מצחיק עם קמטים ושיער שיבה? קודם תנו לחברה המסתורית הזאת אישור להוריד את כל התמונות שלכם ולעשות איתן מה שבא לה

האחים ג'ונאס אחרי טיפול של FaceApp
האחים ג'ונאס אחרי טיפול של FaceApp

השאלה המרכזית היא למה אנחנו סתומים. התשובה היא שאין לנו ברירה. כל החברים שלנו מורידים את האפליקציה הזאת, זה נחמד, זה משעשע, זה ממלא את הריק בנשמתנו לכמה שעות. אי אפשר לצפות מאיתנו שנקרא את הסכם השימוש באפליקציה, המכיל בדרך כלל מאות סעיפים המנוסחים באופן כזה שגם אם נקרא אותם לא בטוח שנבין אותם. ואז אנחנו מתעוררים בוקר אחד וחברה רוסית עלומה שאיש אינו יודע עליה דבר היא הבעלים החוקיים של כל התמונות על מכשיר הסמארטפון שלנו.

אם עדיין לא הורדתן/ם את faceapp אז תחשבו טוב אם התענוג שבלראות הדמיה של פרצוף זקן שלכם שווה את העובדה ש*כל* התמונות…

פורסם על ידי ‏‎Amit Brin‎‏ ב- יום שלישי, 16 ביולי 2019

זה בדיוק מה שקורה עכשיו עם FaceApp, הלהיט הוויראלי שכבש את הפיד עם יכולתו החמודה להזקין אותנו באופן משכנע. כבר בזמן אמת התריעו רבים על הרשאות הדאטה המופרכות שהאפליקציה דורשת, אבל הסחף בפיד חזק מכל היגיון וההיגיון בדרך כלל אומר שמה-כבר-הם-יכולים-לעשות-עם-זה ואת מי המידע האישי שלנו בכלל מעניין. אבל מי שנבר בהסכם ה-EULA אותו מאשר כל מי שמוריד את האפליקציה, גילה דבר מדהים: השימוש באפליקציה מהווה הרשאה לחברה שפיתחה אותו לעשות שימוש בכל התמונות שעל הסמארטפון בו הותקן, בכל דרך שתמצא לנכון, כולל העברתן או מכירתן של התמונות לצד שלישי. והכי מקסים: החברה שמאחורי FaceApp פועלת בטריטוריה נטולת רגולציה וכפופה לגחמותיו של פוטין. 

וכך, אם יש לכם סלפי נודז על המכשיר, הם יכולים למצוא את דרכם לאתרי פורנו באופן חוקי לחלוטין. תמונות של הילדים שלכם יכולות לשרך את דרכן לפרסומות קיקיוניות ברחבי העולם השלישי או למקומות גרועים יותר. זכויות היוצרים וזכויות הפרטיות שלכם עפו דרך החלון לגמרי באישורכם ואתם בעצמכם נתתם להם את הדחיפה. רוצים למחוק את האפליקציה? סבבה, אבל כל מה שהיה על הסמארטפון שלכם כבר מאוחסן על שרתים נידחים בערבות נובוסיבירסק. 

אין דבר מבאס יותר מהגילוי שאנחנו סתומים ושאין לנו כמעט מה לעשות בקשר לזה. הבעיה אינה שאנחנו לא טורחים לקרוא את הסכמי השימוש. הבעיה היא שאף רגולטור ממשלתי או גלובלי לא יכול להוציא את ההסכמים האלה מחוץ לחוק. בפעם הוויראלית הבאה תגלו באיחור שההסכם שאישרתם את מכירת נשמתכם לשטן וחתולכם ליצרנית שווארמה ושוב תרגישו סתומים. ובצדק, כי כולנו סתומים ויש מי שמרוויח המון מהפיכתנו לסתומים. ואנחנו? תראו איזה חמודים אנחנו נראים בתור סבתא'לה. חמודים וסתומים.