אקסטרים מייקאובר: ספריית בית אריאלה נכנסת לשיפוץ כולל

ספריית בית אריאלה תיכנס החודש לתהליך שיפוץ כולל ראשון מאז פתיחתה, במטרה להתאים את המבנה לרוח התקופה

בית אריאלה
בית אריאלה
6 באפריל 2015

הספרייה העירונית המרכזית בית אריאלה תיכנס בחודש הקרוב לסבב שיפוצים חסר תקדים, בעלות כוללת של כ־55 מיליון ש"ח, ותיסגר באופן חלקי לקהל המבקרים והקוראים. השיפוץ, אשר יתפרש על פני שנתיים שלמות, הוא השיפוץ הכולל הראשון והגדול ביותר של המבנה מאז שנפתח לציבור בשנת 1977 לפי תוכניותיו של האדריכל משה לופנפלד. "המשימה המרכזית שלנו בשיפוץ היא להתאים את הספרייה לעידן האינטרנט והסמארטפון", מספרת מרים פוזנר, מנהלת בית אריאלה ומחלקת הספריות בעיריית תל אביב־יפו. "זוהי טעות לומר שהיום כבר אין צורך בספרייה. להפך, הביקוש לחללי עבודה ולמידה נגישים וזמינים נמצא בעלייה מתמדת, וזה כמובן דורש מאיתנו לבצע את השינויים המתבקשים. המטרה היא להפוך את הספרייה למרכז קהילתי ואינטלקטואלי של מידע ומפגש".

במסגרת השיפוץ המקיף, שעליו הופקד משרד האדריכלים מייזליץ־כסיף, החזיתות החיצוניות של המבנה והחללים הפנימיים יעברו התאמה לשפה עיצובית עדכנית. "אנחנו רוצים לרענן את ה'מבצריות' של בית אריאלה, לחבר בין הפנים לבין החוץ. המבנה מזכיר היום סוג של בונקר", ציינה פוזנר. בתום העבודות יזכו המבקרים ליהנות מחלל מבואה חדש ורחב שבו יפעלו בית קפה וחנות ספרים, מעבר לשעות הפעילות של הספרייה עצמה. כמו כן, תיפתח כניסה חדשה לספרייה בחזית הפונה למוזיאון תל אביב לאמנות, יוקמו חדרי לימוד קבוצתיים, חדר סמינרים, חללי עבודה חדשים לסופרים ולכותבים, כיתות לימוד חדשות ומאובזרות, חלל עבודה ייחודי למעצבים גרפיים – וכל זאת נוסף לשירותים ולאוספים הקיימים היום בספרייה.

"לופנפלד כתב בעבר על העיצוב של הבניין, ותיאר אותו כבית של ספרים", מוסיפה פוזנר, "היום אנחנו בשלים לומר שהגישה השתנתה – הספרייה היא לא בית של ספרים, אלא בית של אנשים. חלל פורה של מפגש, השראה, עבודה ולמידה. זה החזון שלנו עבור עתיד הספרייה".

למידע נוסף על השינויים במערך ההשאלות והשירותים לקוראים בעת השיפוץ היכנסו לאתר האינטרנט של העירייה.