ארון הסמים: מגדלי המריחואנה בתל אביב חושפים סודות

ההשקעה הראשונית קטנה מאי פעם, הלגיטימציה גדולה מתמיד (אבל הלגליזציה עוד לא כאן!) ומספר האנשים שמגדלים בעצמם את הגראס שלהם גדל בהתמדה. מה יותר מתאים לחורף מגידול צמח שמסתפק באור של מנורה?

גראס. צילום: Shutterstock
גראס. צילום: Shutterstock
23 בנובמבר 2017

למרות הזמינות והקלות שבהן ניתן להתארגן על כמה גרמים של וויד בעיר הזאת, תמיד יהיו כאלה שיעדיפו לגדל בבית. גם בעידן הטלגראס, להרבה אנשים נמאס לשלם 100 ש"ח לגרם, ואף על פי שהלגליזציה תקועה וגידול מריחואנה עלול לגרור עונש מאסר של עד 20 שנה, יש מי שעדיין לא נרתעים לרכוש כמה נורות ולהתחבר לשורשים, ומספרם רק הולך וגדל.

"יש לי שישה צמחים במקביל – שלושה שפורחים ושלושה בגדילה", מספר עידו, תושב תל אביב בן 35 . כבר שלוש שנים שהוא מגדל מריחואנה בדירתו הקטנה בדרום העיר, באוהל גידול מיוחד, ומסביר שבסביבתו לא מדובר בדבר חריג: "יש מלא אנשים שעושים את זה, כמעט כל אחד שמעשן היום מגדל לעצמו בבית".

גידול מריחואנה בתל אביב
גידול מריחואנה בתל אביב

עידו מספר כי הגידול עצמו אינו מורכב, כמו גם הדרכים לרכישת הידע והציוד הנדרשים: "אני לומד מהאינטרנט או ממגדלים אחרים וקונה ציוד בכל ההידרו שופ האלה, אבל גם זה לא רציני – צריך רק מנורות ודשן". הוא מוסיף כי "זה נעשה פשוט מאוד היום, אני מצליח להוציא 200 ־ 300 גר' כל מחזור".

בצד הסיכון שהוא לוקח עידו מקפיד על כמה כללי בטיחות ולא חושש שייתפס. "אני מנסה למנוע ריח, אבל במקרה שלי גם השכנים וגם בעל הדירה סטלנים, כך שאין באמת בעיה", הוא אומר. "זה רק בשבילי ובשביל חברה שלי, אני לא מחלק או מוכר לחברים ובגדול אני לא מדבר על זה עם אף אחד".

פותרים את הבעיה

"את האוהלים האלה, הקטנים יחסית, אנחנו מעיפים בכמויות מטורפות", אומר אלי אדרי, מנהל החנות "ירוק הביתה" ברחוב בן עטר בפלורנטין. "אני לא מפסיק להביא סחורה, זה הזוי, אנחנו כאן חצי שנה ואני יכול להגיד שכולם מגדלים".

החנות של אדרי היא אחת מיני רבות שצצו ברחבי העיר וברחבי הארץ בכלל בעת האחרונה. אם בעבר חנויות מהסוג הזה הסתתרו באזורי תעשייה ובכניסות אחוריות של בניינים, היום הן גלויות לחלוטין ומציגות שתילי מריחואנה בחלונות ראווה. השתילים אמנם עשויים מפלסטיק, אבל הציוד שנמכר סביבם מיועד לדבר האמיתי, כפי שברור לכולם. "יש לי שתי ערכות בסיסיות שכוללות מערכת סינון ריחות ודשנים – אחת ב־ 1,000 ש"ח ואחת ב־ 1,600 ש"ח. מרבית האנשים מעדיפים את הערכה היקרה כי היא נחשבת ליותר מקצועית".

גידול מריחואנה בתל אביב
גידול מריחואנה בתל אביב

לדברי אדרי האווירה בחנות רגועה ונינוחה והלקוחות שמגיעים לא חוששים מפשיטה משטרתית בסלון ביתם. "בתל אביב אנשים נכנסים לחנות בלי חשש, הם לא מבינים למה לא מוכרים פה גם זרעים", הוא מוסיף, "אתה צריך להיות מטומטם או לתלות שלט מהחלון 'אני מגדל' כדי שיתפסו אותך. הסבירות שיגיעו אליך כי רואים את המערכת או מריחים אותה היא נמוכה מאוד".

לאדרי ברור שגידול ביתי עדיף על קנייה מסוחרי סמים, ולא רק משיקולי איכות ומשיקולים כלכליים. "לדעתי כל אחד שמגדל לעצמו מקל על המשטרה כי הוא לא קונה ממקומות מפוקפקים, הוא לא מממן ארגוני פשיעה או ארגוני טרור. הוא בעצם פותר בעיה ולא יוצר אחת".

"בזמן האחרון יש יותר ביקוש למערכות גידול", אומר אריאל עמרם, מנהל החנות הידרו TLV ברחוב הסדנה. הוא מספר כי בלקוחות שלו ושל שותפו יש זוגות קשישים, חבורות צעירים וכל מה שביניהם. "זה יכול להיות אישה מבוגרת עם הבן שלה, מישהו ממש מבוגר שבא לבד, כמה בנות צעירות, אנשי עסקים, זה תמיד משתנה".

עמרם מתייחס להתרחבות תופעת הגידול הביתי ומסביר: "היום אנשים פחות בלחץ ולוקחים את כל העניין יותר בקלות, במיוחד חבר'ה צעירים שמעדיפים לגדל בעצמם כי נמאס להם להתעסק עם סוחרים כאלה ואחרים ולהיחשף בפני אנשים שהם לא מכירים".

גידול מריחואנה בתל אביב
גידול מריחואנה בתל אביב

למרות הרוגע היחסי שמפגינים הלקוחות, עמרם ממליץ גם הוא לא לשתף יותר מדי אנשים בתחביב הגינון: "בגדול אני ממליץ לאנשים שזו תהיה הפינה השקטה והפרטית שלהם, אם אתם מאלה שחייבים לצעוק לכולם 'בואו תראו', זה לא מומלץ".

שרלי חלילוב, מנהל החנות הידרושופ TLV ברחוב קלישר, אומר שיוקר הנדל"ן בתל אביב מורגש גם בגידול הביתי: "הארון הקטן שלנו נמכר הכי הרבה, כנראה כי הדירות בתל אביב קטנות ואנשים מחפשים כוך לשים בו עציץ". חלילוב אומר גם הוא שהרוכשים הם אנשים מכל
הגילים וכי אין ביניהם מכנה משותף חוץ מהרצון לגדל את המריחואנה שלהם בעצמם. "אני לא שואל אנשים מה הם מגדלים, מבחינתי עציץ הוא עציץ, צמח הוא צמח וחשוב לי לתת ללקוחות פרטיות כדי שירגישו נוח לבוא לפה", הוא אומר. "רוב הלקוחות שלנו הם אנשים נורמטיביים, המון אנשי עסקים, רואי חשבון ועורכי דין, וכולם גאים להגיד שהם מגדלים בעצמם".

לא מומלץ להיתפס

"לאחרונה נתקלתי בפי שניים מקרים משפטיים של גידול מריחואנה ביתי", אומרת עורכת הדין רויטל בן שבת כץ. "בדרך כלל במקרים עם כמויות של עד שני ק"ג אלה אנשים בוגרים מכל הסוגים". לדבריה סיבת הגידול בקרב מבוגרים היא לרוב מצב רפואי, בעוד "צעירים מגדלים בעיקר כי יקר להם לקנות בחוץ, כי הם לא רוצים להתערבב עם סוחרים, או פשוט כי הם סקרנים".

גידול מריחואנה בתל אביב
גידול מריחואנה בתל אביב

"עברת גידול מריחואנה היא עברה חמורה על פי חוק, שעלולה לגרור עד 20 שנות מאסר בפועל", מזכירה עו"ד בן שבת כץ. היא מציינת שהחוק אינו מבדיל בין גידול למטרת סחר לבין גידול למטרת שימוש עצמי ומסבירה כי "היחס של המשטרה וגם של בית המשפט מאוד תלוי בבן אדם שעומד מולם, אם יש לו עבר פלילי ומה הייתה הסיבה לגידול".

מה קורה למי שתופסים אותו מגדל?

"בדרך כלל בכמויות של עד שני ק"ג שוטרים מגיעים עם צו חיפוש משופט, מבקשים שני עדים מטעמך שחייבים להיות נוכחים על פי חוק ואז עורכים את החיפוש. אם נתפס משהו לוקחים אותך לתחנת המשטרה ושם חוקרים אותך. הרבה פעמים ההליך המשפטי מאוד לא נעים. זה לא משהו שכדאי לעבור. לא תמיד בתי המשפט מחפשים להחמיר ולפעמים ניתן אפילו להימנע מהרשעה, אבל היו מקרים שבהם אנשים קיבלו עבודות שירות והיו מקרים של אנשים שבילו מאחורי סורג ובריח, זה באמת מאוד תלוי".

גידול מריחואנה בתל אביב
גידול מריחואנה בתל אביב

זה נכון שבהיעדר צו לא חייבים לפתוח את הדלת?

"בדרך כלל השוטרים מגיעים עם צו חיפוש חתום על ידי שופט, אבל אם יש חשד סביר להניח שמתבצע פשע במקום, הם רשאים להיכנס גם ללא צו".

אז מה לעשות אם תופסים אותך?

"חשוב מאוד לא למסור מידע בלי להתייעץ עם עורך דין לפני. הייעוץ המשפטי הראשוני קריטי ביותר וחשוב להמשך. מעבר לזה חשוב מאוד גם לא לוותר על זכויות, כמו שני עדים בחיפוש".