בגדים אש

"משחקי הרעב: התלקחות" הוא סרט שנראה כמו תצוגת אופנה מרהיבה בכיכוב שמלות של אלכסנדר מקווין. וזה ממש לא נגמר שם

25 בנובמבר 2013

סרטי קולנוע מלאים ברגעים אופנתיים מכוננים ובשיתופי פעולה עם מעצבי על: השמלה השחורה חשופת הגב ומעוטרת הפנינים בחתימת ג'יבנשי שלבשה אודרי הופברן בעודה אוכלת מאפה שמרים מול חנות התכשיטים המפורסמת ב"ארוחת בוקר בטיפאני"; החליפות האנדרוגיניות של ראלף לורן של דיאן קיטון ב"הרומן שלי עם אנני"; ומלתחת החיים הכפולים שעיצב איב סאן לורן עבור קתרין דנב ב"יפהפיית היום" של לואיס בונואל. בעוד שרבים מרגעי האופנה הקלונעים הללו שייכים לתור זהב קודם של הוליווד – השמלה של הפבורן, למשל, הפכה לשמלה השחורה הקטנה המופרסמת ביותר בהיסטוריה – בשנים האחרונות החל גל חדש של שיתופי פעולה. צמד האחיות לבית רודארטה עיצבו את התלבושות של נטלי פורטמן ב"ברבור שחור" בעוד פראדה תרמה מבחר שמלות ארכיון לגרסה המחודשת של "גטסבי הגדול". הסרט החדש בטרילוגיית "משחקי רעב" מצטרף גם הוא לחגיגת האופנה הזו, עם עליית מדרגה משמעותית בחשיבותה של מחלקת ההלבשה.

 

לשם כך נשכרו שירותיה של טריש סמרוויל, שהייתה אחראית על התלבושות ועל המראה הסייבורגי של רוני מארה ב"נערה עם קעקוע הדרקון", דמיינה את העלילה כפנטזיית סוריאליסטית עתידנית והלבישה את הדמויות בהתאם. שיתוף הפעולה האופנתי המרכזי בסרט – וזה שמספק את הרגעים המרהיבים ביותר בו – הגיע מצד בית האופנה של אלכסנדר מקווין, שאומנם לא עמל על תלבושות חדשות עבור הסרט, אך השאיל כמה מהפריטים האקסטרווגנטיים ביותר שעיצבה שרה ברטון לאחר מותו של מקווין עצמו. מי שמתנוססת מעל כולם היא שמלת הפרפרים, שנוצרה בטכניקות קוטור והוצגה בקולקציה הראשונה שעיצבה ברטון לבדה. לצידה מופיעות שמלות מקולקציית החורף האחרונה של המותג ונעלי הפלטפורמה המאתגרות את כח המשיכה, שבבסיסן  ניצבת סוליה אימתנית ואחוריהן מחוסרות עקב.

בנוסף לפריטים מבית מקווין עבדה סמארוויל עם מספר מעצבים עצמאיים ומוכרים פחות על דגמים ייחודים לסרט ופונקציונלים יותר לעלית הסרט, כמו שמלת האורגנזה עטורת הנוצות שלובשת ג'ניפר לורנס ושהופכת את פניה וייעודה אגב סיבוב קל; או השל הסריג שהיא לובשת בעודה מבקרת במחוזות מעל מעיל העור שהיה של אביה. בדומה לחגיגה שליוותה את הסגנון של "נערה עם קעקוע הדרקון", שלווה בקולקציית קפסולה של H&M, השבוע יעלה אוסף דומה בפלטפורמה יוקרתית יותר – אתר האופנה הגבוהה Net a porter – שיוצג תחת השם "קפיטול קוטור" ויכלול 19 פריטים בעיצובה של סאמרוויל, שיהיו גרסאות מסחריות יותר לרעיונות העתידניים שהגתה עבור הסרט.