בדרך למעלה

אידריס אלבה מוביל דור חדש של כוכבים שחורים. מי יהיה דנזל וושינטון הבא?

צ'ואיטל אג'יפור
צ'ואיטל אג'יפור
1 בינואר 2014

סמואל ל. ג'קסון בן 65, דנזל וושינגטון בן 59, הקריירה של ג'יימי פוקס (46) קצת מדשדשת (לפחות עד שנראה אותו ב"ספיידרמן המופלא 2") וב"העולם שאחרי" וויל סמית (45) סוף סוף רשם כישלון קופתי אחרי רצף להיטים נטול תקלות. נראה שהגיע הזמן לקדם את פני הדור הבא של כוכבים שחורים. אפשר, כמובן, גם לבחור בתקינות פוליטית ולהגיד ששחקנים אינם נבחנים על פי צבע עורם ותמיד יש מקום לעוד כוכבים שחורים שיגלמו מגוון תפקידים רחב יותר מאשר שוטרים, סוחרי סמים, עבדים, ומדי פעם איזה גיבור תרבות כמו ריי צ'רלס, מוחמד עלי או נלסון מנדלה.

מבין הרבים שמתדפקים על הדלת, ארבעה נראים מבטיחים במיוחד: שילוב עוצמתי של סקס אפיל וכריזמה מזוקקת הופכים את אידריס אלבה הבריטי (41) לשחקן השחור הכי מסקרן כרגע. מי שפספס אותו ב"הסמויה" כסטרינגר בל, איש העולם התחתון שלוקח שיעורים בניהול עסקים, התוודע אליו ב"לותר" כבלש משטרה בעל נטייה מסוכנת לאלימות ולהרס עצמי, ובתפקידי משנה בשוברי הקופות "ת'ור" ו"פסיפיק רים". הופעתו ב"מנדלה" אמנם מאכזבת, כמו הסרט כולו, אבל ב־2014 הוא יככב במותחן הריגול "האקדוחן" לצד חוויאר ברדם ושון פן, והעתיד נראה מבטיח.

גם בעידן גיבורי העל ניכר מיעוט של גיבורים שחורים ("בלייד" של ווסלי סנייפס היה הבולט שבהם). אנתוני מקי (34) עומד לשנות את הסטטיסטיקה ולהצטרף לגלריית "הנוקמים" בתפקיד פלקון – גיבור העל השחור הראשון שהופיע בקומיקס מיינסטרים. הפלקון יככב ב"קפטן אמריקה – חייל החורף" וב"The Avengers: Age of Ultron". מצטרף אליו עומאר סאי הצרפתי (35) – המטפל הלבבי מ"מחוברים לחיים" – שלוהק לתפקיד בישופ בסרט הבא בסדרת "X־מן". שני גיבורי על שחורים בשנה אחת זה מיני שיטפון.

כאמור, תפקיד אופייני יותר לשחקן שחור הוא של עבד (וושינגטון, פוקס וג'קסון כבר גילמו עבדים), ונראה שתפקידו המהולל כגבר חופשי שנחטף ונמכר לעבדות ב"12 שנים של עבדות" (16.1 בישראל) יהפוך את צ'ואיטל אג'יפור (36) לכוכב מסך ואף יסדר לו זכייה באוסקר. בקולנוע משתלם להיות עבדים.