בומבה אסטראו: האהבה הקולומביאנית החדשה שלכם

די לרגאטון, נמאס מ"דספסיטו" - בומבה אסטראו הקולומביאנים מגיעים לתל אביב עם מוזיקה לטינית משובחת באמת. בדרך הם עבדו עם וויל סמית, ארקייד פייר וגם בלקן ביט בוקס. ריאיון

בומבה אסטאו. יח"צ
בומבה אסטאו. יח"צ
14 במאי 2018

פופ לטיני אלטרנטיבי – יש דבר כזה. אמנם להיטים כמו "דספסיטו" משתלטים לגמרי על המרחב שמוזיקה לטינית תופסת בישראל (ולא רק), אבל ביולי הקרוב יהיה אפשר לשמוע בתל אביב "קומביה פסיכדלי", הפופ־לטיני־אלקטרוני של בומבה אסטראו הקולומביאנים. חובבי פיפ"א ודאי מכירים את המוזיקה של הלהקה מפסקול המשחקים – בפיפ"א 2016 הופיע "Soy Yo", שהפך ללהיט הגדול ביותר שלהם עם עשרות מיליוני צפיות ביוטיוב. אבל בומבה אסטראו ("מסיבה לפנים" בסלנג קולומביאני), שהגרעין שלה כולל את סימון מחייה והסולנית לי סאומט, לא מסתפקים בפסקולי משחקים: הם שיתפו פעולה עם וויל סמית, היו מועמדים פעמיים לגראמי, ולפני שהם מגיעים לבארבי, להופעה שאותה יחמם אבראו המצוין, הם יהיו עסוקים בלחמם את ארקייד פייר בסיבוב ההופעות הבינלאומי שלה.

עוד כתבות שיעניינו אותך:
10 סיבות שהופכות את הניצחון של נטע ברזילי לגדול מהחיים
"בשבילה גיבורים עפים": מלודרמה חובבנית

איך למדתי להפסיק לדאוג ולהתחיל לאהוב טכנו

"הקשר בין הלהקות מיוחד מכיוון שהוא אורגני לחלוטין, הוא לא משהו שנוצר על ידי חברות התקליטים", מספר מחייה. "הופענו בפסטיבל במונטריאול ובין הנוכחים בקהל היה ווין באטלר, סולן הלהקה, שהפך להיות מעריץ שלנו. בשנה שעברה חיממנו את ארקייד פייר בהופעות שלה באמריקה הלטינית, ובהמשך התבקשנו להצטרף גם לסיבוב ההופעות בארצות הברית ואירופה. הסגנונות שלנו מאוד שונים. הם להקת אינדי ואנחנו באלקטרוניקה טרופיקלית, אבל הקהל נהנה לקבל שתי הופעות בשפות שונות".

ארקייד פייר נוטים יותר ויותר לצליל דיסקו. זה תהליך שעובר גם עליכם?

"בהחלט. בכל אלבום אנחנו אוהבים להתפתח ולשנות דברים, והלהקות הגדולות ביותר הן אלו שמשתנות, רדיוהד למשל. אנחנו פתוחים לסאונדים שונים ולא מפחדים לעשות את זה. התחלנו בתור להקת אינדי ואנחנו כיום בספקטרום שונה. אמנם לכל אלבום יש את האיכות הייחודית שלו, אבל אנחנו תמיד משתכללים ועושים ניסיונות, ולא עושים משהו רק כי לאותו סאונד יש את ההייפ הגדול ביותר בעולם באותו הרגע".

בומבה אסטאו. יח"צ
בומבה אסטאו. יח"צ

האלבום האחרון של הלהקה, "Ayo", שיצא בשנה שעברה, ממשיך את הקו הפופי יותר שלה, אך שומר על סאונד אלקטרוני שמושפע מהיפ הופ ומצלילים לטיניים שונים. אם המיקס הזה נשמע לכם דומה למה שעושה להקה ישראלית מסוימת, עם צלילים מזרח תיכוניים במקום לטיניים, אתם לא מדמיינים. בשירי האלבום החדש ניתן למצוא את "(Química (Dance with Me", שיתוף פעולה עם בלקן ביט בוקס.

"ניגנו עם בלקן ביט בוקס בהופעה בבוגוטה לפני שש או שבע שנים", מספר מחייה. "אנחנו מכירים ומעריצים אותם זה שנים ויש לנו סגנונות מוזיקליים דומים, ומבחינתנו השיר הזה היה 'סוף סוף אנחנו מקליטים ביחד'. הגישה שלנו דומה מכיוון שאנחנו לוקחים את הצלילים המקומיים שלנו ומשלבים אותם באלקטרוניקה בינלאומית".

הופעתם בעבר בישראל, באירוע של שגרירות קולומביה בקיץ 2013. קיבלתם פניות שמבקשות מכם לא להגיע שוב לישראל?

"האמת שלא, אבל אולי עכשיו כן", מחייה צוחק. "לפני שהגענו לישראל בפעם הראשונה עשו לנו בעיות ואנשים שאלו אותנו למה אנחנו מופיעים שם. גם בקולומביה, המדינה שלי, לא חסרות בעיות פוליטיות וחברתיות ואני מנגן שם. באותה המידה יכולנו לא להופיע בארצות הברית, שיש לה את הנשיא הגרוע ביותר בהיסטוריה של העולם. אנחנו באים להפיץ את המוזיקה שלנו לאנשים ללא קשר לדת או לצבע שלהם".

למוזיקה לטינית יש גלים של הצלחה בעולם, שמתבטאים בעיקר בצד הפופי שלה, אבל יש חוסר המשכיות, ובישראל לפחות לא מכירים מספיק דברים חוץ מלהיטי ענק. למה זה קורה?

"אני חושב שאין המשכיות בהצלחה הבינלאומית של מוזיקה לטינית כי אנחנו מדברים ספרדית, ומוזיקת המיינסטרים בעולם היא באנגלית. בקולומביה יש מגוון רחב ולהיטים מכל סוגי הז'אנרים, מפופ דרך רוק ואינדי ועד לרגאטון שמצליח בכל העולם. עם כל המוזיקה הלטינית שקיימת, פעם או פעמיים בשנה יש להיט ענק בעולם כמו 'דספסיטו'. אפילו שאני לא מת על להיטי המיינסטרים הלטיניים, הם כן נותנים הזדמנות בעולם למוזיקה לא באנגלית, וזה קול. אנחנו חיים בעולם שבו אם סרט או שיר אינם באנגלית הם לא מצליחים מסחרית, ואני לא מת על זה. אם אתה רוצה לדעת מה המילים אומרות, תפתח גוגל טרנסלייט. המוזיקה מדברת את השפה ואנחנו צריכים להיות פתוחים יותר לתרבויות אחרות".

אז אתם לא מתכננים לעבור לשיר באנגלית באלבומים הבאים שלכם.

"אנחנו אוהבים לשיר בספנגליש – שילוב של ספרדית ואנגלית שפופולרי אצל מהגרים מקסיקנים בארצות הברית. זה רעיון פוליטי שאנחנו מאוד אוהבים".

>>בומבה אסטראו, בארבי, קיבוץ גלויות 52 תל אביב, שני (23.7) 20:30, 189־229 ש"ח

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!