כאילו ציפורים: ניסינו את הקורקינט החשמלי השיתופי של Bird

בשבוע שעבר החלה חברת Bird להפעיל שירות שיתופי של קורקינטים חשמליים בתל אביב. שני מויאל יצאה לסיבוב בשדרה וחזרה הביתה בקו 5

שני מויאל על קורקינט של Bird (צילום: שלומי יוסף)
שני מויאל על קורקינט של Bird (צילום: שלומי יוסף)
23 באוגוסט 2018

 

כשטרנד האופניים החשמליים הגיע לישראל, רכיבה עירונית עלתה בערך 100 ש"ח לשלוש שעות. מאז דרכים השתכללו, ומסלולי אופניים כמעט נסללו, אך עדיין לא הצלחתי להשתלב בתופעה. חנוכת שירות ההשכרה העירוני החדש של חברת בירד (Bird), מארצות הברית, זימנה אפשרות בלתי מחייבת לעשות כן: ללא צורך במנוי, ובמחיר של חמישה ש"ח בלבד, ניתן להשכיר קורקינט מעוטר לוגו כנפיים ולרכוב אל האופק בעלות נוספת של חצי שקל לדקה. חישוב מהיר: 20 ש"ח לחצי שעה, פחות ממונית, יותר מאופניים להשכרה והרבה יותר ממחיר נסיעה בקו 5 – וכל זה בתקווה למצוא אחד זמין ברחוב שלכם. האפליקציה עובדת בשיטת איתור ומפה, כמו גט טקסי, רק שהפעם אתם אלה שצריכים לרדוף אחרי הבירד – ולעתים הן יתגלו כחמקניות לא פחות מן הבז הנודד.

>> Mobike או תל-אופן? בדקנו עבורכם

ראשית יש להוריד את האפליקציה, להזין אמצעי תשלום ולמצוא קורקינט באזור. בשעות הערב והלילה, לדוגמה, המאמץ לאיתור הציפור יעלה בתוהו, שכן לדברי נציגי החברה למרבית הקורקינטים אוזלת הסוללה, והם נאספים לצורך "שנת לילה". אפשר שחוויית הרפאים הזו, במסגרתה כל ציפור מופיעה על מפה וממהרת להיעלם משעה שקרבים אליה, הייתה הקטילזטור הראשון לשריפת הקורקינטים של החברה ברחבי לוס אנג'לס על ידי ההמונים. עם זאת, ייאמר לזכות החברה שממשק האפליקציה נוח, מתורגם לעברית ומלווה באנימציה שמבארת את אופני השימוש.

עם חרדת ביצוע ממאירה יצאתי לדרך, חמושה בקסדה שגנבתי משותפה לדירה. בנקודות השכרה מסוימות לא ניתן להבטיח השכרת קסדה לצד קורקינט, מטופש לכל הדעות. סריקת הקוד הייתה קלה אבל הסתבר שיש להגדיר עבורה גישת מצלמה לאפליקציה, שלב שיכול היה להתבצע כבר בשלב הראשוני של ההרשמה ולחסוך מצב שבו עמדתי עם מצלמה שלופה משחקת עם הגדרות אייפון ושלט מדומיין על ראשי בלשון "אני חדשה", וזה – פחות מתקבל יפה בשעת העומס של שדרות רוטשילד.

היא לא שכחה קסדה! שני מויאל על קורקינט של Bird (צילום: שלומי יוסף)
היא לא שכחה קסדה! שני מויאל על קורקינט של Bird (צילום: שלומי יוסף)

ההתנסות הראשונה דמתה לאכילת מרציפן לראשונה בחיים. בביס הראשון לא ברור אם זה דוחה או נהדר, ואילו בהמשך הערב, כשרציתי עוד – דבר המתיקה הפך לפתע קשה להשגה. נדדתי בעקבות הציפורים בכיכר רבין, שדרות בן גוריון, כיכר אתרים והטיילת ואפילו עד רחוב דיזנגוף, ולא מצאתי קורקינט זמין אחד בנמצא. בכל פעם שהתקרבתי ליעד, סמל הכנפיים החוויר ונעלם. בסוף נאלצתי לשוב הביתה בקו 5, כציפור בוכייה הננטשה על ידי להקתה, נצורה לעולם בארצות החום.

עצה למתחילים: אין צורך להוריד את הרגל למדרכה כשבולמים, הקורקינט יכול להיתקע לכם ברגל וזה כואב. מאוד.

בטיחות: הקורקינט יציב ולא כבד, אבל צריך לקלוט איך מאזנים את ההאצה והגוף בנסיעה.

נוחות: אפשר גם בחצאית ובשמלה מבלי להנדס מנחי גוף, צריך להתארגן על קסדה או לקחת בחשבון קנס שייקר את הנסיעה, הזמינות לא וואו.

מחיר: חמישה ש"ח להשכרה עצמה ועוד חצי ש"ח לכל דקת שימוש. שווה להשקיע בפעמים שרוצים לנסוע בסטייל למקום בילוי, לא  כלכלי כפתרון תחבורה קבוע למרחקים.