עיר בירה: כך תבחרו בירה נכונה למנגל שלכם

איזו תתאים לשיפודים או המבורגר ואיזו לנקניקיות, לדגים או לירקות? לפניכם המדריך המלא לשידוכים בין הבירה למנגל

מנגל ובירה (צילום: shutterstock)
מנגל ובירה (צילום: shutterstock)
8 במאי 2016

הרציונל הכללי אומר שבהתאמה של בירה לאוכל יש שלושה יחסי גומלין עיקריים: מאזן, מנוגד ומשלים. מאזן: בשר שמן ומנה שבושלה עם חמאה יתאימו לבירה עם רמת גיזוז גבוהה או לבירה עשירה בכשות. הגיזוז ומרירות הכשות "ינקו" את הלשון מהשומן ויכינו את החך לטעימה נוספת. מנוגד: על ידי שידוך של טעמים מנוגדים אנחנו מעצימים את טעמו של כל אחד מהם, ובכך יוצרים הרמוניה. משלים: בשיטת התאמה זו מתאימים למנה בירה עם אותו אופי, כך שיחד הן יעצימו את הטעם שאותו רוצים להדגיש.

מנגל ובירה זה אש (צילום: shutterstock)
מנגל ובירה זה אש (צילום: shutterstock)

המבורגר

המבורגר, בייחוד כשהוא מוגש בלחמנייה עם בצל, קטשופ וירקות, הוא מאגר מגוון מאוד של טעמים: מליחות וחריפות מהבשר המתובל, מתיקות מהקטשופ ומהלחמנייה, שומן מהבשר וטעמי קלייה מהמפגש עם האש. טעמים אלה ילכו עם בירה בסגנון IPA (סגנון בירה בהיר, עשיר בטעמים עשבוניים ומריר מאוד), אבל אני ממליץ על משהו קצת פחות שמרני, כמו סטאוט: סגנון בירה מריר עם טעמים קלויים. במקרה זה, נוסף למרירות תעניק הבירה גם טעמים קלויים שישתלבו טוב עם הטעמים שנוצרו כתוצאה מהצלייה. הבירה יבשה ולכן לא תעמיס מעבר לבשר השמנוני.
בירות מומלצות: IPA – ההודית המכוערת של מבשלת רונן, אלכסנדר גרין, מלכה הינדי, ברודוג.
סטאוט: שפירא סטאוט, מלכה כהה, ג'מס סטאוט, גינס (מבקבוק ולא מפחית).

קבב

קציצת בשר שומנית ומתובלת מאוד תיעשה הרבה פעמים עם שומן כבש. לכאן תתאים בירת פילזנר מרירה, מוגזת ונקייה בטעמים. המרירות וההגזה יטפלו בשומניות הבשר ואילו הניקיון בטעמים לא יפריע לעושר הטעמים שבקציצה. אם הקבב הוא עם כבש ומתובל בתבלינים "חמים" כמו קינמון ומוסקט, אז בירה בלגית כהה תשלים אותו היטב.
בירות מומלצות: פילזנר: קרלסברג, היינקן, מכבי, סטלה ארטואה, פילזנר אורקוול, בזלת פילזנר, ג'מס פילז ועוד.
בלגית כהה: לף בראון, שימאי אדום, גולדן דראק, מק־שופ.

השידוך המושלם (צילום: shutterstock)
השידוך המושלם (צילום: shutterstock)

נקניקיות

טוב, פה זה פשוט. כמעט כל לאגר גרמני מריר בהיר או כהה יתאים, גם מבחינת הטעם וגם מבחינת המסורת. הלאגרים הגרמניים עם המרירות המודגשת שלהם וטעמי הלתת, בעיקר בגרסאות הכהות, ישתלבו בצורה מושלמת עם הבשר השמן והמתובל של הנקניקייה ועם הטעמים הקרמליים של הקלייה.
בירות מומלצות: טובורג רד, גולדסטאר, שפאטן, קוזל.

סטייקים

בשר נקי עם קצת מלח ופלפל, זה בעיקר מה שיש כאן, ולכן מגוון רחב של בירות יתאימו החל מפילזנרים, דרך הבלגיות הכהות ועד הסטאוטים. הפילזנרים עם המרירות והגיזוז יתאימו לנתחים שמנים, הבלגיות הכהות יתאימו לנתחים פחות שמנים אך עשירים בטעם, והסטאוט יתאים לנתחים רזים יותר עם טעמים רגועים כמו פילה.

אתם לא צריכים לחשוב אפילו (צילום: shutterstock)
אתם לא צריכים לחשוב אפילו (צילום: shutterstock)

עוף / פרגיות

שילוב של בירה עם עוף הוא מאתגר יותר. העוף מאוד עדין בטעם ולכן מה שייתן את הטון הוא התיבול. עוף עם זיגוג של רוטב ברביקיו עשיר או רוטב מתקתק אחד יתאים ללאגרים כהים או בירות בלגיות כהות, וההתאמה תהיה בעזרת טעמי הקלייה המתוקים מהסוכר שברוטב ובעזרת טעמי לתת הקרמל שבבירה. לעופות מתובלים בעשבי תיבול יתאימו בירות הטריפל, בירות בלגיות בהירות עם טעמים מתובלים שנובעים משמרים ומתבלינים.
בירות מומלצות: דובל, טריפל קרמליט, לה־שופ, לף בלונד, שימאי לבן, טריפל עמק האלה, אלכסנדר בלונד, מלכה בהירה.

פירות ים ודגים

לדגים ולפירות ים טעמים עדינים ורמת השומן בהם נמוכה. לכן דרושות כאן בירות עדינות, שלא יאפילו על הדגים ושהחומציות שלהן תתחבר טוב לטפטופי הלימון על הדג – בירות חיטה בלגיות וגרמניות.
בירות מומלצות: פאולנר, ויינשטפן, הוגרדן, בזלת חיטה, שפירא חיטה ארדינגר, פרנסיסקנר, בנדיקטינר.

ירקות צלויים

מזון עדין וללא שומן. בירות חזקות עם מרירות מודגשת עלולות להפר את האיזון, וכך גם בירות כבדות ומתוקות. לכן השילוב המתאים יהיה של לאגרים או איילים בהירים מעט מתקתקים. המרירות שלהם מאוזנת על ידי המתיקות שמגיעה מהלתת.
בירות מומלצות: שפאטן, לוונבראו, היינקן, סטלה ארטואה, ג'מס פילז, בזלת לאגר בהירה, אלכסנדר בלונד, מלכה בהירה.