כל העיר בשיפוצים: בית העיר שוב נסגר לעבודות, ייפתח ב-2023

בית העיר, אתמול. צילום: ספי קרופסקי
בית העיר, אתמול. צילום: ספי קרופסקי

אמש נערכה מסיבת סגירה זמנית למבנה שהפך בעשור האחרון למוקד פופולרי של תרבות ואמנות. ניסינו להבין מדוע נדרש שיפוץ נוסף לזה של 2009, הפעם בעלות של 24 מיליון שקל

16 בדצמבר 2021

הגיעו לשם אמש, בין השאר, שושקה, יהודה קיסר ושירזי, חילקו בירות ונקניקיות בלחמנייה לאורחים ונוגנה מוזיקה שמחה של חפלות, בהתאם לרוח הזמן. מסיבת הסיום לקראת סגירת בית העיר היתה משמחת ויפה, רק שהתרחשה מעט מתחת לרדאר – קצת כמו השיפוץ עצמו שצפוי להתחיל בקרוב במקום. רק לפני 12 שנה שופץ בית העירייה הישן במטרה שיהפוך למוזיאון עירוני, כשגם השיפוץ הנוכחי נועד, ובכן, לאותה מטרה בדיוק.

שירזי בבית העיר, אמש. צילום: ספי קרופסקי
שירזי בבית העיר, אמש. צילום: ספי קרופסקי

פנינו לעירייה השבוע במטרה לקבל מעט פרטים בנוגע לשיפוץ הנוכחי, ומעבר לכך – לנסות להבין עד כמה הוא נחוץ. נמסר לנו כי השיפוץ יערך בעלות של 24 מיליון שקל, מתוכה 10 מיליון שקל שמגיעים מתרומה. הצפי הוא שהמבנה ייפתח שוב במהלך שנת 2023.

"הבניין שופץ לקראת חגיגות המאה של העיר, וכעת נדרש שיפוץ נוסף שעיקרו הכנסת מערכות מולטימדיה, חיווט ותקשורת עבור התוכן האמנותי שיוצג במוזיאון", נמסר מהעירייה, "המבנה עצמו ימשיך להיות תחת שימור מחמיר ובתהליך תשתתף הארכיטקטית מאירה קובלסקי שעשתה את השיפוץ הקודם".

שושקה בבית העיר
שושקה בבית העיר

מאז שיפוצו הקודם ב-2009 הפך בית העיר (בניין העירייה הישן) למוקד תוסס של תרבות ואמנות, עם תערוכות מתחלפות שעניינן תל אביב-יפו. הוא מורכב ממבנה בניין העירייה הישן ששומר, וכן מאגף חדש שהתווסף לו. התערוכה האחרונה שהוצגה בו עסקה בהיסטוריה של שכונת כרם התימנים, כשבעבר נערכו בה תערוכות על חיי הלילה של העיר (כן, מכאן שירזי) וכמובן "הארץ המובתחת" שבה נוצרה הלכה למעשה דמותה המוחשית של שושקה אנגלמאיר.

קשה להכריע עד כמה השיפוץ הנוכחי הכרחי, ואולי ב-2023 כשהמקום ייפתח שוב (בהנחה שזה אכן יקרה ב-2023), נאמר לעצמנו שזה לגמרי היה שווה את זה. שסתם יצאנו קנטרנים. ועדיין, קשה גם להתעלם מפסיכוזת השיפוצים שעוברת העיר, במרחבים הציבוריים והפרטיים. זו לא רק הרכבת הקלה, נראה שאין פינה בעיר שלא מתנהל בה שיפוץ בסדר גודל כזה או אחר. זו הפכה לברירת המחדל פה בעיר. כולם עם מבט לעבר העתיד, כשלעתים נשכח פה ההווה.

מסיבת הסגירה, אמש. צילום: ספי קרופסקי
מסיבת הסגירה, אמש. צילום: ספי קרופסקי