בית מדרשה

מרכז האמנות החדש והמסקרן של המדרשה לאמנות בית ברל ייפתח בשבוע הבא ברחוב הירקון

לבן על לבן. המרכז החדש של המדרשה לאמנות
לבן על לבן. המרכז החדש של המדרשה לאמנות
1 בינואר 2014

מחר (חמישי) ייפתח מרכז התרבות החדש של המדרשה לאמנות בית ברל בקומות התחתונות של מלון רויאל ביץ' ברחוב הירקון 19. המקום, שייקרא על שם כתובתו ("הירקון 19"), יהיה מרכז לאמנות, חינוך ותרבות, והגלריה שתפעל במקום תחליף את הגלריה הוותיקה של המדרשה ברחוב דיזנגוף.

המרכז החדש, שמשתרע על פני שתי קומות בשטח כולל של 500 מ"ר, כולל גלריה לאמנות עכשווית, ישראלית ובינלאומית שיוצגו בה שלוש תערוכות במקביל, חלל הקרנה לעבודות וידיאו ולסרטי קולנוע, חלל לימי עיון וכנסים, ספרייה, ארכיון דיגיטלי ועוד. כמו כן מבטיחים במדרשה כי המקום ייתן במה לפועלם של יוצרים, של תיאורטיקנים ושל אנשי חינוך במסגרת אירועים שיהיו פתוחים לקהל הרחב. המרכז החדש ייחנך בתערוכת מחווה למבנה שבו הוא שוכן, שתיקרא "רויאל ביצ'".

בועז ארד, שימשיך לשמש כאוצר הקבוע של המדרשה, מסביר כי "המעבר לחלל גדול יותר מאפשר עבודה שאפתנית יותר. חלל הגלריה מאפשר לקיים מספר תערוכות בו זמנית, ואני מקווה לייצר מקום שמסתכל על האמנות המקומית העכשווית ומצביע על סימני דרך ומגמות".

מנהל המדרשה לאמנות בית ברל דורון רבינא אומר כי "בניגוד לגלריה שביטאה רק את נושא האמנות הפלסטית שנלמד במדרשה, המרכז יעסוק ויבטא את שאר התחומים שהמוסד עוסק בהם, כמו קולנוע וחינוך. אנחנו לא רק נציג אמנות ולא רק ניצור פלטפורמות לדיון בתחומים שונים, אלא גם מעוניינים לייצר באופן אקטיבי תרבות שגם לוקחת בחשבון את האזור הגיאוגרפי והפיזי של החלל, לא רחוק מיפו ומשכונות דרום תל אביב.

"נזמין, למשל, יוצרים מתחומים שונים, כמו מוזיקאים, לעבוד בחלל במשך זמן מה ואז נציג אותם. המרכז לא יציג ויקדם רק בוגרי מדרשה אלא, כמו בכתב העת ובגלריה שהייתה, יקדם אמנים בוגרי בתי ספר שונים. אנחנו רואים את האינטרס התרבותי והאזרחי לפני האינטרס של המדרשה".

עוד הוא מספר כי "חלק ניכר מהפעילות יהיה סביב הקולנוע, עם הרבה הקרנות סרטים, ומתוכנן פסטיבל קולנוע בינלאומי קצר. בקומה השנייה של הגלריה יהיה באופן קבוע חלל לעבודות וידיאו ובקומה הראשונה יהיה חלל קולנוע".

את הבחירה להקים את המרכז בתל אביב ולא באזור השרון שבו שוכנת המדרשה, מסביר רבינא בכך ש"הרבה מהפעילויות בתחום החינוך נעשות בשיתוף פעולה עם עיריית תל אביב וגם הפעילויות שלנו בקהילה מתרחשות בתל אביב, למשל עם אוכלוסיות מוחלשות ועם סטודנטים ערבים ועובדים זרים".