אירוע "בלש בעיר" הוא חגיגה לחובבי ספרות מתח ובלשות

בתזמון מושלם עם חקירות נתניהו יתקיים בסוף השבוע אירוע "בלש בעיר" שחוגג את ז'אנר הבלשות והמתח הפופולרי בחנויות הספרים בישראל

בוריס אקונין (צילום: Antony Belov)
בוריס אקונין (צילום: Antony Belov)
19 במרץ 2018

כבר כמה שנים שז'אנר ספרי הבלש תופס אחיזה חזקה במקטרת ובזכוכית המגדלת של הקהל הישראלי. אליש בן זקן של שמעון אדף ואברהם אברהם של דרור משעני הם הבלשים העבריים הבולטים של התקופה, ואליהם מצטרפים ספריהם של ארנה קזין ויונתן שגיב, וגם הבלש מגרה של ז'ורז' סימנון שפופולרי מאוד בקרב פותרי התעלומות בין הכריכות. כעת יתקיים בתל אביב לראשונה אירוע שחוגג את סוגת ספרי הבלש והמתח.

>> בואו לבחור את הספר שכל תל אביב תקרא יחד!

פסטיבל בלש בעיר, שאותו מפיקה העירייה בשיתוף מחלקת הספריות, יארח את הסופר הרוסי החשוב בוריס אקונין, מחבר ספרי "תיבת פנדורין" שיוצאים כבר מאז 1998 (ובישראל מ־2004) ב־16 כרכים. אקונין (שם העט של גריגורי שלבוביץ' צ'חארטישווילי), אחד הסופרים הרוסים הפורים והמוכרים כיום, מקדיש את ספרי הסדרה "לזכר המאה התשע עשרה, שהספרות בה הייתה גדולה, האמונה בקדמה – חסרת גבולות, והפשעים בוצעו ופוענחו בחן ובטוב טעם". סוף המאה ה־19 ברוסיה הייתה תקופה סוערת ומלאת טלטלות מבחינה פוליטית, והמיקום של סדרת הספרים בתקופה זו משליך על האופן שבו נקראת התקופה הנוכחית ברוסיה. לא פלא, אם כן, שהקורא הישראלי אוהב ספרות בלשית, שכמו סוגת המדע הבדיוני יכולה להאיר אזורים אפלים בעולם האמיתי.

"ספרות הבלש מצליחה כיום מאוד בישראל מאחר שאנחנו רואים את הפשיעה לסוגיה השונים בכל מקום, אפילו בדרגים הבכירים ביותר בפוליטיקה ובעולם העסקים, וספרות הבלש והמתח נותנת לקוראים הזדמנות להתמודד עם נושאים אלו בצורה מאתגרת", אומר "בלש התרבות" אלי אשד. "הספרות הזו מציעה לקורא הישראלי שקורא כל יום על פרשות שחיתות המגיעות לדרגים הבכירים ביותר בממשלה סיפור שבו ברור שהטוב ינצח והרשע יובס לבסוף, מה שלצערנו אינו קורה תמיד במציאות". כיאה לתקופתנו המקדשת "פשע אמיתי", אשד ירצה בפסטיבל על פרשת רצח צוונגר שהסעירה את היישוב העברי בשנות ה־30, ובה היו מעורבים יהודים, טמפלרים ואפילו אדולף אייכמן.

אמנון ז'קונט, מסופרי המתח הפופולריים בארץ שיתארח בפאנל באירוע, מסביר את המשיכה הישראלית לספרות הזו מטעמים דומים וקושר זאת לאירועים הנוכחיים. "אנחנו לא יודעים אילו ממצאים חדשים יהיו מחר מטעם המשטרה או הפרקליטות, לא יודעים במי לבטוח ומי צודק – וספרות המתח נותנת אשליה של ודאות. יש סוכן של סדר – בלש או מרגל – שמשליט סדר בכאוס שבו אנחנו חיים". לדבריו, "הסיבה שהספרות הזו נהייתה פופולרית היא שבעוד בעבר התפיסה הייתה שספרות צריכה להיות מגויסת לטובת העם והמולדת וספרות מתח נתפסה כבידור נחות – היום אנחנו כבר לא עושים דבר למען העם והמולדת, ואין שום בעיה עם בידור".

מלבד אירועים אלה תתקיים שיחה על דמותו ויצירתו של ז'ורז' סימנון עם הסופר וחוקר הספרות הבלשית דרור משעני ועם רמה איילון, מתרגמת סדרת ספרי מגרה, ויתקיימו פאנלים עם הסופרים אדיבה גפן, ליעד שהם, ארנה קזין, יונתן שגיב וז'קונט. נוסף על כך יתקיימו אירועים מוזיקליים ותיאטרליים (ערן צור יציג עיבוד ספרותי־מוזיקלי ל"המרחק הנכון" של בתיה גור), מופע של אלונה קמחי על פי אדגר אלן פו, תערוכה של כרזות לסרטים שנעשו לפי ספרי ז'ורז' סימנון, מרתון סרטי בלש ופעילויות לילדים.

5 ספרי בלש שאתם חייבים לקרוא

הרציחות ברחוב מורג / אדגר אלן פו

הסיפור הקצר של אדגר אלן פו מזוהה על פי רבים כמופע הראשון של הז'אנר הבלשי שהתווה את קוויו של דמות הבלש האנליטי: הבלש המורם מעם אשר מפצח את התעלומה כחידת חמיצר, על פי חיסורן וחיבורן של הראיות הידועות לכל.
74 ש"ח, עם עובד

רצח באוריינט אקספרס / אגאטה כריסטי

הדוגמית המזוקקת ביותר של אגאטה כריסטי והשיא של כתיבתה, על כל מאפייניה השגורים: הלצות בין תרבותיות, קלישאות קוסמפוליטיות ופתרונה היצירתי של התעלומה, המותירה את הקוראים אחוזי תזזית.
74 ש"ח, עם עובד

כלבם של בני בסקרוויל / ארתור קונאן דויל

הקלאסיקה שעל בסיסה התהוותה מיתולוגיית שרלוק הולמס – בלש אנליטי מלא בפאסון – שמצליחה לשמור על פופולריות עד ימינו, כפי שתעיד הצלחתה של סדרת הטלוויזיה מבית ה־BBC.
78 ש"ח, כתר

השינה הגדולה / ריימונד צ'נדלר

פיליפ מארלו, הבלש הידוע של צ'נדלר, הוא המייצג הנאמן ביותר של בלשות ה"הארד בוילד" (הצד האפל והקשוח של הז'אנר), מה שהופך את "השינה הגדולה" לא רק לרומן בלשי להעברת החלון של הקונקשן אלא לספר קיומי קודר וגדוש.
94 ש"ח, כתר

תמימותו של האב בראון / ג'.ק' צ'סטרטון

האב בראון הוא גם בלש, גם כומר וגם פרי יצירתו של אחד הכותבים השנונים והתימהוניים של אנגליה הוויקטוריאנית – ג'.ק' צ'סטרטון המעולה.
88 ש"ח, הקיבוץ המאוחד

בלש בעיר, המרכז הקהילתי דב הוז, דב הוז 16 תל אביב, חמישי (22.3) 17:00־24:00, 50 ש"ח