"אם שוטר מגיע זה אומר שהגיע הזמן ללכת"

בן (המתופף) ישראל סלע, 33, רווק, אמן רחוב. מספר היכן התחיל לתופף ברחוב, איך הרשויות מתמודדות איתו ולמה הוא עזב לירושלים אבל עדיין מגיע לתל אביב

בן המתופף (צילום: איליה מלניקוב)
בן המתופף (צילום: איליה מלניקוב)
21 במרץ 2018

 

שם: בן (המתופף) ישראל סלע

גיל: 33

סטטוס: רווק

תעסוקה: אמן רחוב ומתופף

מאיפה אתה במקור ומתי הגעת לתל אביב?
"גדלתי בחולון עד גיל 12 ולאחר מכן עברתי לגן יבנה עם המשפחה שלי. לתל אביב הגעתי בגיל 28, אחרי הטיול הגדול וכמה שנים של מגורים בארצות הברית. שם למעשה התחלתי לנגן ברחוב. לפני כמה חודשים עברתי לירושלים, אבל אני עדיין ממשיך להגיע באופן קבוע לנגן בתל אביב. אני יכול להיות שבועיים בתל אביב ושבועיים בירושלים, זה פועל לפי איך מה שאני מרגיש שהשם מזמן לי".

למה החלטת לעזוב את תל אביב ולעבור לירושלים?
"לפעמים על אדם לעשות מה שהוא מרגיש. כמו בפרשת 'לך לך', שהקדוש ברוך הוא מצווה לעשות כך לאברהם אבינו – לפעמים אדם צריך לעשות מהלך בחיים שלו. גם אם נדמה לו שנוח לו במקום שהוא נמצא, הוא צריך לעשות מעבר ושינוי. ככה הרגשתי עם ירושלים".

מה ההבדל מבחינתך בין הערים?
"אין ספק שיש שוני מבחינת האוכלוסייה, אבל מבחינת מה שאני עושה זה לא משנה אם ירושלים או תל אביב, זה פשוט כיף לגוון. אנשים אוהבים מוזיקה ואת אמנות הרחוב בכל מקום. האפקט הוא אותו אפקט".

איך העירייה עם זה שאתה עושה הופעות ברחוב?
"אני מנגן בעיקר בנחלת בנימין, בכיכר מגן דוד ליד שוק הכרמל, בעזריאלי ושוק הפשפשים. בעבר היו מגיעים שוטרים ופקחים להפריע, אבל ברגע שאתה מבין שזו השגחה פרטית מהשם יתברך שום דבר כבר לא משנה. אם שוטר מגיע זה אומר שזה הרגע שאני צריך ללכת – הלו"ז מסתדר איך שהוא מסתדר ואני מקבל את זה באהבה ובהבנה שהכל לטובה".

מה התגובות מצד הקהל?
"יש הרבה תגובות משמחות, פרגון וחיזוק ומצד האנשים שנותן לי כוח להמשיך. יש גם תגובות רעות שאני משתדל ללמוד מהן. גם התגובות האלה הן לטובה – הקדוש ברוך הוא לא רוצה שלאדם תהיה גאווה. צריך שמדי פעם יהיו פשלות קטנות כדי להישאר בקרקע וככה אני לוקח את זה".

בתשובותיך ניכר שאתה מאוד קרוב לדת. זה תמיד היה ככה?
"באתי מבית חילוני, אבל תמיד הייתה לי פינה בלב לקדוש ברוך הוא בלב ולאט לאט היא גדלה".

אפשר לומר שתיפוף הוא מקור הפרנסה העיקרי שלך?
"השם זיכה אותי להתפרנס ממה שאני אוהב לעשות. אחרי תקופה שהייתי עובד בעבודות מזדמנות של כוח אדם, ניתנה לי האופציה לעשות רק את מה שאני אוהב ולחיות מזה. השם הגשים שלי את החלום וזה מדהים".

מה הדבר הכי תל אביבי בעיניך?
"לתת בראש בכיכר מגן דוד. בעזרת השם שיינתן לי הכוח לבוא לתת שם בראש עוד עשרות שנים".