בנו ביתא

עיריית ירושלים הקימה מרכז אמנות חדש שישמש כחלל עבודה לאמנים, יקיים שיעורים וקורסים ויארח ערבי תרבות. האם זה מה שישאיר את בוגרי בתי הספר לאמנות בעיר?

ביתא
ביתא
19 במאי 2014

הכרה בבעיה היא השלב הראשון בהתמודדות איתה: ירושלים, בירת בתי הספר לאמנות, לא מצליחה להשאיר את הסטודנטים בחיקה ברגע שבו הם מסיימים את לימודיהם. מוסדות כמו בצלאל, סם שפיגל וניסן נתיב מכשירים בכל שנה מחזורים של אמנים אשר עוזבים את העיר מפאת חוסר תעסוקה.

בניסיון להתמודד עם הבעיה, העירייה פתחה לאחרונה מרכז אמנות עירוני חדש בשם "ביתא". פעילות המרכז, המשתרע על פני 200 מ' רבוע במבנה הסמוך למרכז העיר, תעסוק ביחסים בין אמנות חברה ועיר. תחת קורת גג אחת יתכנסו ב"ביתא" אמנים, תושבים, תיירים ובעלי מקצוע שיוכלו לקחת חלק בשלושה מסלולים אפשריים: 'ביתאמן'- תוכניות רזדנסי לאמנים חברתיים המציע להם סביבת עבודה, סדנאות ועמיתים למחקר, 'ביתאספר'- קורסים תיאורטיים, ושעורי מלאכה שונים שיבדקו נושאים של מדיניות תרבותית בעיר, ו'בית-שכנים', אשר תשמש כמקום מפגש ודיון ותארח ערבי תרבות של פורומים שונים.

על אף שהמרכז ייפתח לפעילות ציבורית רק בספטמבר 2014, כבר החודש תחל לפעול במקום תכנית שמטרתה ליצור את התשתית האמנותית והאופרטיבית שלו. קבוצה בינתחומית של יוצרים תתכנס יחד על מנת למפות ולבנות את הלך הדברים שעתידים לקרות במקום. תוצרי התהליך יוצגו בחודש פתיחה חגיגי שבמסגרתו יתנהל המקום כבית פתוח במשך 30 ימים, החל מערב ראש השנה.

מרכז האמנות "ביתא" הוא חלק מ-9 מרכזי אמנות נוספים הפועלים במרכז העיר בתמיכת העירייה. בפרויקט הנוכחי מושקע סכום של כחצי מיליון ש"ח, בעיצוב המבנה והתאמתו לתכנים המיועדים.