"אנשים ברחוב היו עוברים ונדהמים לראות מתווך עם מחשב"

בני לביא, 56, נשוי + 2, הבעלים של תיווך לב, משרד התיווך הראשון ברחוב בן יהודה

בני לביא, המתווך הראשון בבן יהודה (צילום: איליה מלניקוב)
בני לביא, המתווך הראשון בבן יהודה (צילום: איליה מלניקוב)
6 בפברואר 2019

 

כמה זמן אתה גר ועובד בתל אביב?
"נולדתי בתל אביב, גדלתי באזור בוגרשוב, בצפון הישן. אני משנת 1985 בעסקי התיווך, זה 34 שנים עובד כמתווך ויועץ נדל"ן".

איך נראה רחוב המתווכים, בן יהודה, לפני 30 שנים?
"כשאני התחלתי לעבוד זה היה לפני חוק המתווכים, היה לי רצון עז לרכוש ידע ולהיות הכי טוב בשוק הנדל"ן, למדתי באוניברסיטת תל אביב את הנושא במשך שלוש שנים. בעבר היו המתווכים עובדים עם כרטיסיות והיו בעיקר מבוגרים, אני הייתי צעיר, בן 21 עם רקע במחשבים, ופיתחתי תוכנה לתיווך בשפת קוד. הייתי המתווך המקומי הראשון שהיה לו מחשב במשרד. אנשים ברחוב היו עוברים ונדהמים לראות מתווך עם מחשב, הם לא הבינו מה זה".

כמה עלתה בזמנו דירה בבן יהודה?
"בערך 120 אלף דולר לשני חדרים, 150 אלף דולר לדירת שלושה חדרים".

מהו האתגר הנוכחי של העיסוק במקצוע?
"יש סטריאוטיפ שלילי למתווכים וזה מפריע לי מאוד. מפריע לי שלא מעלים את הרמה של המבחנים לקבלת רישיון, הם מגוחכים, כך שמי שאין לו מה לעשות יכול לפנות לתחום התיווך ולעשות רישיון. היום מתווכים לא יודעים מה זה דמי מפתח. פעם היו שיתופי פעולה בין המתווכים, היו פחות הכתמות והתקיימו יחסים של כבוד. היום המתווכים הם צעירים יותר, פחות מלומדים, שכל המטרה שלהם היא לעשות כסף בקלות. יש כאלה שמשקרים ושמגזימים".

"יש סטריאוטיפ שלילי למתווכים וזה מפריע לי מאוד". בני לביא (צילום: איליה מלניקוב)
"יש סטריאוטיפ שלילי למתווכים וזה מפריע לי מאוד". בני לביא (צילום: איליה מלניקוב)

אתה מקבל על זה תגובות מלקוחות?
"אני רואה ברחוב את היחס השלילי לתיווך. לדוגמה, פרסמתי לאחרונה נכס שיש לי למכירה, שאני יודע את גודלו ומתווך צעיר הגיע אליי עם הלקוחה שלו והתחיל לספר לה סיפורים על גודל אחר. הוא עושה הכל כדי לזכות בדמי התיווך. נשאלתי לאחר מכן אם אני יכול לתת לו טיפ למקצוע, ואמרתי לו טיפ אחד – תהיה קודם כל בן אדם ואחר כך מתווך, אל תשקר ללקוח והלקוחות ירדפו אחריך. אין צורך להיות חכם גדול אלא להיות בן אדם לפני שאתה מתווך".

מה הכי תל אביבי בעיניך?
"בנוגע לחבר'ה הצעירים, אז בעיקר האפשרות להתעורר בלילה ולהיפגש לקפה למטה. יש פינוקים בכל פינה, תחושה תמידית של בני אצולה בבועה שלא מתפוצצת. נולדתי פה וחי פה אבל אנשים פה באמת בבועה".