בעיטה לעתיד

איך ייראה הספורט שלנו בעתיד? לליג אוף לג'נדס הפתרונים

ליג אוף לג'נדס. צילום: יח"צ
ליג אוף לג'נדס. צילום: יח"צ
1 במאי 2014

אחד הכישלונות הגדולים של התרבות זו היומרה לנסות לתאר איך ייראה הספורט בעתיד. זה ברור לכולם שספורט פרימיטיבי כמו כדורגל, שעדיין מפחד להיעזר במצלמות, הוא שאריות של המאה ה־20 וסופו להיעלם כמו הווקמן. תיאורי הספורט העתידי בקולנוע, מ"הנרדף" המיתולוגי עד "משחקי הרעב", כוללים לרוב ספורטאים עמוסים בטכנולוגיה ובאלימות, אך נראה שאפשר להפסיק עם הספקולציות הרומנטיות ולהכריז שהעתיד כבר כאן. בשנים האחרונות תופעת ה־ eSports מכפילה את עצמה וכיום היא נמצאת בממדים שכבר אי אפשר להתעלם ממנה.

ספורט אלקטרוני וגיימינג תחרותי הם לא משהו חדש: האסייתיים עפים על זה כבר כמעט עשור אבל רק בשנים האחרונות נעשתה הנדידה למערב והרבה בזכות משחק בשם ליג אוף לג'נדס – משחק מז'אנר ה־MOBA Multiplayer online battle arena, שבו יש מפה קבועה ושתי קבוצות שבכל אחת חמישה שחקנים שנלחמים זה בזה. האלמנט הרפטטיבי של המשחק מוגבל בזמן ולכן יותר דומה לפיפ"א מאשר לקול אוף דיוטי. ליג אוף לג'נדס לא המציא את הז'אנר – הכל התחיל מ־Dota, מוד במשחק Warcraft 3 שנהיה ממש פופולרי והפך להיות משחק עצמאי בגרסתו השנייה. אבל Dota נחשב למסובך וכבד, מה שגרם לכמה חבר'ה לפרוש ולהקים את חברת Riot ואת ליג אוף לג'נדס.

ליג אוף לג'נדס. צילום: יח"צ
ליג אוף לג'נדס. צילום: יח"צ

כנראה האינטואיציה שלהם הייתה נכונה כי הצליח להם ובגדול. כיום רשומים למשחק יותר מ־70 מיליון משתמשים, ויש תנועה של יותר מ־20 מיליון משתמשים ביום. המשחק הוא חינמי, ואת הכסף ריוט עושים ממכירה של דמויות ותלבושות לדמויות השחקנים. מה הופך את המשחק הזה לפורץ ולכזה שמהווה את העתיד של הספורט? במקביל למשחק מהוקצע שמשתפר ומתעדכן באופן שוטף, ריוט השכילו לבנות ליגה מקצועית עם תחרויות בכל העולם. גולת הכותרת היא השידורים המגה־טייט של המשחקים עם שדרנים ופרשנים שמי שישמע אותם מהצד יהיה בטוח שהם מדברים על ספורט מהדור הישן.

אליפות העולם שנערכה בסטייפלס סנטר בלוס אנג'לס הייתה סולד אאוט, והמחיר של הכרטיסים לאירוע עברו אצל הספסרים את גבול האלף דולר. אבל את הגושפנקה לזה שמדובר בתופעה חד פעמית המשחק הזה קיבל לפני כמה חודשים, כאשר שחקן בשם "שיפטר" קיבל ויזת ספורטאי בארצות הברית בדיוק כמו שמקבלים שחקני NBA זרים. בחודש הבא יתחיל טורניר הקיץ בליגות השונות ונראה שהיום שבו נראה משחקים משודרים בערוץ הספורט קרוב מתמיד.