בקרוב אצלכן: שמלות הכלה הבלתי נשכחות

עונת החתונות הגיעה העירה, וזה הזמן לבחון את שמלות הכלה האיקוניות שגורמות לאירוע הקיטשי לקרוץ גם לאלה שלא מאמינות בצילומי מגנטים

חתונתם של דיטה פון טיז ומרלין מנסון
חתונתם של דיטה פון טיז ומרלין מנסון

הכלה שהנהיגה את מגמת הלבן – המלכה ויקטוריה

עד לשנת 1840 לא נהגו כלות בכלל ללבוש גוון צחור ליום חתונתן; צבעים שמחים יותר שתאמו את אופיו החגיגי של האירוע נחשבו לבחירה מקובלת יותר. מלכת אנגליה שנישאה באותה השנה לנסיך אלברט אמנם לא הייתה הכלה הראשונה שבחרה בלבן קרמי לערב כלולותיה, אך היא בהחלט נחשבת למנהיגת המגמה שהפכה לטאבו ועד היום נשברת לעתים נדירות. השמלה הורכבה ממשי כבד משקל שנארג במזרח לונדון ומתחרה שנרקמה במיוחד עבורה בבית מלאכה מקומי בדוון. אחרי הקוריוז הזה החלו נשות המעמד הגבוה לאמץ את הצבע הלבן כסמל לטוהר הכלה ולפרידתה משנות נעוריה, אולם רק כמה עשורים מאוחר יותר, בחלוף המאה, חלחל הנוהג לכל שכבות האוכלוסייה ברחבי העולם.

הטרנד שמחזיק מעל ל-100 שנים. השמלה של המלכה ויקטוריה
הטרנד שמחזיק מעל ל-100 שנים. השמלה של המלכה ויקטוריה

הכלות ששברו את מסורת הלבן – דיטה פון טיז וגוון סטפאני

יותר מ-100 שנה אחרי שהמלכה האנגלית הכתיבה את הסטנדרט הלבן, מעטות הכלות שמוכנות למרוד בו. ועדיין, בהיסטוריה הקרובה ניתן למנות את השחקנית, הדוגמנית ודיוות הבורלסק דיטה פון טיז שנישאה למרילין מנסון בשנת 2005 לבושה בשמלה בגון שזיף עמוק מבית ויוואן ווסטווד, בגזרה הדומה לזו שלימים תהיה מזוהה עם שמלת חתונת האכזבה שיצרה המעצבת הבריטית עבור קארי בראדשו בסרט הראשון של "סקס והעיר הגדולה". המוזיקאית גוון סטפאני רעננה את הלבן המסורתי בשמלה בעיצובו של ג׳ון גליאנו שתחתיתה נטבלה בגון פוקסיה בוהק – בחירה שובבה שייצגה היטב את הסטייל מלא ההומור שלה.

מישהו לא הפריד את הכביסה שלו. גוון סטפאני
מישהו לא הפריד את הכביסה שלו. גוון סטפאני

הכלות העכשוויות עם שתי השמלות – פופי דלווין וקים קרדשיאן

כשמדברים על שמלות כלה איקוניות מתמקדים לרוב בשמלה בודדת שמזוהה עם אישיות מפורסמת, כזו שליוותה אותה כל אותו ערב והפכה לחלק בלתי נפרד מהזיהוי שלה במילון הסטייל העכשווי. אבל בשנת 2014 מעטות הכלות שדבקות באותה תלבושת מתחילת הטקס ועד לסוף האירוע, ומסורת שתי השמלות החדשה – שמלת החופה ושמלת הריקודים – באה לידי ביטוי גם בחתונות של סלבריטאיות. כך קרה ששתיים מהכלות המדוברות של השנה סיפקו לנו ארבע שמלות שבוודאי ייצרו מגמות חדשות בשוק החתונות של השנים הבאות: הראשונה היא קים קרדשיאן שדבקה בגוונים לבנים צחורים בשמלת הטקס שלה מבית ג׳יבנשי האהוב על בעלה קניה ווסט, שמלה רומנטית מעבר למשוער וגם צנועה להפליא בשילוב שרוולי תחרה מלאים. בהמשך החגיגות בחרה הכלה בשמלה שהזכירה בקוויה חליפת סאטן חלקלקה בעלת מחשוף עמוק בחתימת בית האופנה הפריזאי לנוון.

שמלה רומנטית וצנועה. קניה וקים
שמלה רומנטית וצנועה. קניה וקים

לדוגמנית פופי דלווין היו כמעט שלוש שמלות: הראשונה שלבשה לטקס בלונדון הייתה שמלת מיני רקומה בשפע של חרוזים ואפליקציות בחתימת קו הקוטור של שאנל. החצאית הארוכה והשקפקפה שחוברה לתחתיתה בסיכות זהב הוסרה בשלב הריקודים והפכה אותה לקלילה יותר. שבוע לאחר מכן היא לבשה לטקס השני במרקש שמלה בוהמיינית עתירת בד מבית פוצ׳י האיטלקי שעל הרקע הלבן שלה פוזרו דפוסי פריחה צבעוניים – רעיון פשוט אך חדשני בתחום שבוודאי צפוי להפוך לטרנד כלולות מיידי.

מימין בוהמה עם הדפסי פרחים של פוצ'י. משמאל הקוטור של שאנל.
מימין בוהמה עם הדפסי פרחים של פוצ'י. משמאל הקוטור של שאנל.

כלת החליפה – ביאנקה ג׳אגר

אין תמונת נישואים סקסית יותר מזו של ביאנקה ומיק ג׳אגר ביום חתונתם, צוהלים במושב האחורי של מכונית. הכלה לבשה ז'קט מפואר יותר מזה של החתן, חלקו מחליפת חצאית, והבחירה לא ללבוש תחתיו דבר הובילה לאחד המחשופים המפתים של המאה ה־20. אף שהחתונה נערכה בשנת 71', שמלת החליפה של ג׳אגר עדיין נחשבת לאחת הרדיקליות בהיסטוריה ולהצהרה אופנתית נועזת שחורגת מז׳אנר הכלולות.

הכלה לבשה ז'קט מפואר יותר מזה של החתן
הכלה לבשה ז'קט מפואר יותר מזה של החתן

הכלה המלכותית של זמננו – קייט מידלטון

הכלה המשפיעה ביותר של השנים האחרונות היא ללא ספק קייט מידלטון, שבשמלתה מבית אלכסנדר מקווין החלה מגמה חדשה של צניעות וענווה. הבחירה בשרוול ארוך ובחצאית ארוכת שובל אולי אכזבה בגנריות היחסית שלה לעומת נסיכות קודמות, אך הייתה בה מין אצילות של זמנים אחרים שבהקשר של העידן הנוכחי היה לה מקום ומסר, והיא העלתה זיכרונות לאגדה נסיכותית מרגשת מהעבר – גרייס קלי.