ברחובות שלנו

הליכות ג'יין, שיתקיימו ברחבי הארץ וגם בתל אביב בסוף השבוע הקרוב, יגרמו לכם להסתכל על העיר קצת אחרת

אפשר הפסקת פיפי? הליכות ג'יין, 2013
אפשר הפסקת פיפי? הליכות ג'יין, 2013
1 במאי 2014

אם חיפשתם מה לעשות בסוף השבוע הקרוב, הנה הצעה מעניינת: "הליכות ג'יין" (Jane's Walk) – אירועים בינלאומיים שמתרחשים בערים שונות ברחבי העולם, ומציעים לכם אפשרות להכיר את העיר שלכם (או של מישהו אחר) מזווית קצת אחרת, דרך סיורים שמעבירים אנשים מכל התחומים בעיר שלהם.

האירועים נקראים על שם ג'יין ג'ייקובס, עיתונאית וממנסחות החשיבה האורבנית הביקורתית במאה ה־20, שכתבה את הספר "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הספר נחשב עד היום לאבן דרך בתחום. בשנת 2006 היא נפטרה בטורונטו, ובאותה שנה, ביום הולדתה, החלו לראשונה בהליכות ג'יין. מי שייבא את הפסטיבל לארץ לפני ארבע שנים הוא ניסן אלמוג (30), אמן ואורבניסט תל אביבי, שמארגן שנה את ההליכות בתל אביב יחד עם מישל רוזנצווייג.

ההליכות מתקיימות בתשע ערים בישראל, בהן ירושלים, באר שבע וערד, וביותר מ־100 ערים ברחבי העולם. המתנדבים שמעבירים את הסיורים עוסקים במגוון תחומים: פעילים חברתיים, אדריכלים, אמנים, צלמים, שפים ועוד, ולכל אחד מהם נקודת מבט ייחודית על העיר.

אלמוג מעיד כי רמת ההיענות בתל אביב היא גבוהה במיוחד, גם ביחס לערים אחרות בעולם. חלק בוחרים לספר סיפור היסטורי או תכנוני, סיורים אחרים כוללים מפגשים עם דמויות מהעיר, ויש הליכות שהופכות למסע שוטטות אישי בפינות לא מוכרות. אלמוג מבקש לחדד שלא מדובר בסיורי תיירות שגרתיים. "הרעיון הוא שכל אחד ואחת יודע משהו ייחודי על העיר, הוא קורא אותה באופן שונה, וזו הזדמנות לשתף בידע הזה באופן מהנה, פתוח ובלתי אמצעי", הוא אומר.

במסגרת הליכות תל אביב יתקיימו יותר מ־15 מסלולים, ואחד האתגרים שהפסטיבל הציב לעצמו הוא ליצור קריאה מקורית של המרחבים הכי מוכרים. למשל, איש התקשורת דביר בר יספר את סיפורן של שדרות רוטשילד דרך האוכל. "מדובר בסיור קולינרי בין מסעדות בשדרה שדרכן תסופר התפתחותה ב־15 השנים האחרונות – מהתקופה שבה השף אהרוני ניהל מאבק עם העירייה על פתיחת מסעדן ין יאנג, דרך מטבח המחאה של 2011 ועד היום, כשהשדרה נחשבת ללוקיישן נחשק למסעדות", מסביר אלמוג.

מאותה נקודה ממש יצאו לדרך שני סיורים נוספים – האחד בעקבות המחאה החברתית והאחר בעל אופי אדריכלי, שיבחן את ההיסטוריה הפלסטינית במרחב העירוני. "אותה נקודת יציאה, שלושה סיפורים שונים בתכלית", מסכם אלמוג.

"הליכות ג'יין", חמישי־שבת, ברחבי הארץ