יש סצנה של סמים לצורך מין. היא מבעבעת. יצאנו לבדוק אותה

אילוסטרציה של סקס מה שנקרא (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה של סקס מה שנקרא (צילום: shutterstock)

"כמסקס" - פרקטיקה להעצמת חוויות מיניות באמצעות סמים - היא תופעה חברתית שהפכה בשנים האחרונות לעניין פופולרי במיוחד בעיקר בסצינת הגייז, אבל גם מחוצה לה. רצינו לעשות קצת סדר בעניין וגם, מה לעשות, לפרט בנוגע לסכנות (מבלי להוריד. ליטרלי)

24 במרץ 2022

דיסקליימר: השימוש בסמים אינו חוקי ואינו מומלץ. השימוש בסמים מתחת לגיל 18 מסוכן במיוחד ועלול להוביל לפגיעה בהתפתחות המוחית. אנו מפצירים בקוראינו להסתמך על מידע מהימן ועובדות ולנהוג בצורה מושכלת ואחראית | גילוי נאות: כותב הטור אינו חלק מהסצינה אותה הוא מתאר ומתבסס על עדויות של מי שכן

השבוע נדבר על תופעה חברתית המכונה כמסקס (Chemsex),‏ PNP ‏(Party N' Play), או בתרגום חופשי של עבדכם הנאמן – סמין. כמסקס זו פרקטיקה להעצמת חוויות מיניות באמצעות סמים, ותת-התרבות שהתפתחה סביבה. אמנם הפרקטיקה משויכת בדרך כלל לקהילה הגאה, אבל היא לא בלעדית לה וישנם גם אינדיבידואלים וקהילות שמתרגלים את הפרטיקה בלי קשר לזהות והנטיה המינית שלהם. כן כן, לדבר על טאבו אחד לא הספיק לנו במדור הזה, אז הפעם החלטנו לדבר על שניים.

אין צורך להסביר מה זה סקס ולמה זה טוב. בעוד שעבור אנשים מסוימים סקס הוא פעילות מאוד תכליתית שכל מטרתה היא קיום מצוות פרו ורבו, עבור אנשים רבים סקס הוא חלק מהותי מהחיים שמשרת פונקציות רבות – כדרך להתחבר לאנשים, להביע רגשות, להשלים אחרי ריבים, ואם אתם לא פוריטנים סגפנים אז גם פשוט ליהנות. אז אם כבר יש לנו אלמנט כל כך משמעותי בחיים, זה רק טבעי שכבני אדם ננסה למצוא דרכים להגביר את ההנאה שלנו ממנו עוד יותר. למעשה, אם אי פעם השתכרתם או התמסטלתם כדי לשדרג את החוויה המינית שלכם – אתם יכולים להבין את ההיגיון מאחורי כמסקס.

אז מה אנשים מחפשים לשפר בחוויה המינית שלהם? קודם כל, הגברת החשק המיני, כי אם אין חשק אז אין טעם בכלל להמשיך. שנית, שיפור ביצועים, כי מעטים הם הגברים שלא היו רוצים להחזיק יותר זמן בלי לגמור ובלי להתעייף. עוד דבר שממש משדרג את החוויה המינית הוא הסרת עכבות, כלומר השתקת אותו קול בראש שלנו שאומר לנו שאקטים מסוימים הם מביכים, משפילים, או פשוט "לא בסדר" באופן כללי, אפקט שהרבה אנשים מקבלים מהשילוב של סקס עם אלכוהול. בנוסף, זה תמיד נחמד פשוט להעצים את החוויה המינית – גם ברמה הרגשית, כלומר את רמת החיבור הרגשי שאנחנו מרגישים לעצמינו ולפרטנרים שלנו, וגם ברמה הגופנית, כלומר רמת ההנאה הגופנית שאנחנו חווים.

ניתן למצוא מגוון די גדול של חומרים בסצינה, אבל בדרך כלל זה עובד על פי נוסחה בסיסית פשוטה – ממריץ ומדכא. בעוד שזה משתנה באופי ובעצמה בהתאם לחומרים הספציפיים, השילוב הבסיסי הזה נותן את כל האפקטים שדיברנו עליהם – הגברת החשק המיני, שיפור ביצועים, הסרת עכבות, והעצמת החוויה המינית. אם ניסיתם לשכב אחרי וודקה רדבול, אתם נגעתם בקצה הקרחון של מה שהשילוב הזה יכול לתת. אלא שכמובן, וודקה ורדבול הם לא החומרים שתמצאו בסשן כמסקס. אז מה כן? (בסרטונים – טריילרים לשני סרטים דוקומנטריים, בריטי וישראלי שנוגעים בתופעה)

בקטגוריית הממריצים החומר הפופולרי ביותר הוא מת'אמפתמין, בקטגוריית המדכאים זה GBL, או כפי נהוג לכנות אותם בחיבה – טינה וג'ינה. תוסיפו לזה קצת ויאגרה כדי לפצות על הקושי להחזיק זקפה בעקבות המת'אפמתמין, תתבלו בפופרס כדי להרפות את השרירים ולשדרג את האורגזמות, גוונו מדי פעם עם קצת אמדי, אלכוהול וקוק, ופוטנציאלית יש לכם חוויית סקס בלתי נשכחת – חרמנות מטורפת, זקפה שלא נגמרת, שום זכר לעכבות, פתיחות רגשית עצומה, וכל מגע גופני פשוט מרגיש נעים יותר מאשר בכל סיטואציה אחרת. מה שנקרא, These guys know how to party. אלא שכמובן, זה טומן בחובו גם נזקים וסכנות. נמנה כמה מהם וכמיטב המסורת, נדבר על איך אפשר למזער אותם.

העלמת כל זכר לעכבות יכול להיות דבר ממש כיף ויכול לעזור לנו לגלות צדדים במיניות שלנו שלא ידענו שקיימים, אבל עכבות זה גם משהו ששומר עלינו. מצב נטול עכבות הוא כר פורה להתנהגות עתירת סיכונים, משום שאותו קול בראש שלנו שאומר לנו שמשהו עלול להיות מסוכן פשוט לא קיים יותר. זה אומר שבדרך כלל כל מחשבה על בטיחות וסקס מוגן נזרקת לפח (אם היא בכלל מגיעה). זו לא בהכרח בעיה כשמדובר בסקס עם הפרטנר הקבוע שלכם, אבל אירועי כמסקס לעתים קרובות הופכים לאירועים מרובי משתתפים, כאשר רבים מהם לא הכירו אחד את השני לפני המפגש המיני. השילוב של הסרת עכבות על ידי הסמים עם סטינג חברתי שבו הנורמה היא לוותר על אמצעי מניעה – היא סיכון שחשוב לזכור ולקחת בחשבון. בעקבות זאת, רבים העוסקים בבריאות הציבור רואים את הכמסקס כתופעה בעייתית. 

והיום ילדות וילדים, נלמד על כמסקס. צילום: shutterstock
והיום ילדות וילדים, נלמד על כמסקס. צילום: shutterstock

עוד משהו שקשה לעשות כשאין עכבות הוא, ובכן, לעצור. סשנים של כמסקס יכולים להמשך לעתים סוף שבוע שלם – יומיים ואפילו שלושה שהופכים לבינג' אחד ארוך של סקס וסמים. בתוך כל זה, קל מאוד לשכוח שצריך גם לשתות, לאכול ולנוח, צרכים שקשה מאוד להרגיש תחת ההשפעה. חשוב להקפיד לשתות מים כדי לא להתייבש, לעשות הפסקות יזומות כדי להירגע ולתת לגוף לנוח, וגם לנשנש. סביר להניח שלא יהיה לכם תיאבון ואולי בכלל יהיה לכם קשה לאכול, אבל זה חשוב לעשות את המאמץ ולעשות את זה בכל מקרה. הרבה פעמים קל יותר לאכול אוכל רך או נוזלי, אז שייק חלבון למשל יכול לעשות את העבודה.

מורכבות נוספת באירועי כמסקס היא הסכמה. האינטנסיביות של מסיבת מין מרובת סמים ומשתתפים (ונטולת עכבות) הופכת את הסיטואציה להיות לעתים מאוד מורכבת. האם עצם הנוכחות במסיבה היא הסכמה לקיים יחסי מין עם כל הנוכחים? (לא) האם זה בסדר לסרב למישהו בתוך סיטואציה כזאת? (כן) האם בכל הטירוף הזה בכלל יש רגע לעצור ולבדוק אם זה נכון לי? (תמיד). חשוב להיות רגישים לאנשים סביבכם, אבל יותר מזה חשוב להיות רגישים לעצמכם, משום שאף אחד אחר לא יכול לדעת מה קורה בתוככם באמת (Pun not intended).

אילוסטרציה של אורגיה. בנו נשבענו. צילום: shutterstock
אילוסטרציה של אורגיה. בנו נשבענו. צילום: shutterstock

מגוון הסמים האפשרי בסיטואציות של כמסקס יכול להיות רחב וחשוב להכיר את החומרים השונים, את הסיכונים שנלווים אליהם, ואת פרקטיקות מזעור הנזקים והשימוש הבטוח הרלוונטיות. כנראה שגם יהיו בפניכם הרבה שילובים, אז רק אזכיר את כללי האצבע החשובים – אל תערבבו חומרים מדכאים (ג'י, אלכוהול, אופיאטים, נוגדי חרדה) אחד עם השני, זה שם אתכם בסכנה ממשית למוות ממנת יתר, גם במינונים נמוכים. חשוב גם לא לשלב בין הממריצים השונים (למשל מת'אמפתמין עם קוק או MDMA), כי זה מגדיל משמעותית את הסיכון שלכם לדום לב, במיוחד כשמדובר בבינג' ארוך שכולל כל כך הרבה פעילות פיזית מאומצת. עוד שילוב אחד אחרון ומסוכן במיוחד – פופרס וויאגרה\קמגרה – גורם לירידה קיצונית בלחץ הדם שיכולה לגרום למוות במקום.

חשוב גם לדבר על התמכרות, כי בהקשר של כמסקס יש לה פנים רבות. יש את הסכנה הברורה של להתמכר לחומרים השונים, אבל עבור רוב האנשים זו לא הסכנה המרכזית. הרבה יותר נפוצה היא ההתמכרות לעסקת החבילה של כמסקס, החוויה הכוללת של מין נטול עכבות שנמשך שעות וימים, מוגבר על ידי כל הסמים השונים. לאורך זמן זה הולך ונהיה קשה יותר ויותר לעשות סקס בלי סמים, כי הוא פשוט כל כך פחות מספק. כמו כל התמכרות, החיים פתאום הופכים למרדף אחרי מנת הכמסקס הבאה. כשנמצאים בתוך קהילה שבה כמסקס הוא חלק מהנורמה, ורבים מגיעים אליו לא מתוך עניין מיוחד מסמים, אלא פשוט כתוצאה מלחץ ונורמות חברתיות, זה יכול להיות קשה להבחין בקו הדק שבין השתתפות בפעילות חברתית לגיטימית לבין התמכרות שיכולה להיות הרסנית ממש.

את התמונה הזו סתם היינו חייבים לצרף כי היא כל כך, ובכן, אילוסטרטיבית. תודה שאטרסטוק!
את התמונה הזו סתם היינו חייבים לצרף כי היא כל כך, ובכן, אילוסטרטיבית. תודה שאטרסטוק!

זה לא ממקומי לשפוט, גם כי אני לא חלק מהקהילה הזאת אלא רק צופה מהצד, אבל גם כי מין מרובה משתתפים שמתודלק ידי סמים נשמע לי כמו חוויה מטורפת ומדהימה. עם זאת, כשאני שומע על אנשים שמסיבות כמסקס היא השגרה שלהם כל סופ"ש, אני לא יכול שלא להיזכר באמירה של ג'ונה הארל – ההיפך מהתמכרות הוא חיבור. כשכמסקס מפסיק להיות אירוע מיוחד והופך לסוג של שגרה או אפילו התמכרות, אני תוהה אם בעצם מדובר בקהילה של אנשים שרק רוצים אינטימיות וחיבור אנושי אמיתי, אבל מחפשים אותם בכל המקומות הלא נכונים.

למידע נוסף על כמסקס ומזעור נזקים, יכולים לעיין בספרון שכולו מוקדש לנושא שנכתב ומופץ על ידי ארגון בריטי בשם Gay men health collective.