סרטי ג'יבלי מגיעים לנטפליקס: 6 המלצות צפייה רותחות

נטפליקס רכשה את זכויות השידור של 21 סרטים שיצאו מאולפן האנימציה היפני הקסום ג'יבלי, ואלה הטובים ביותר שאסור לפספס

"השכן הקסום שלי טוטורו"
"השכן הקסום שלי טוטורו"
20 בינואר 2020

אולפן האנימציה היפני סטודיו ג'יבלי הוקם ב-1985 בעיקר כדי לאפשר לשני אמנים גדולים, הייאו מיאזאקי ואיסאו טקהאטה, ליצור יצירות מופת בתנאי עבודה נוחים. בעוד סרטי ההנפשה האמריקאיים מתהדרים בחידושי המחשב האחרונים ובהצלחתם להידמות יותר ויותר למציאות, הסרטים של סטודיו ג'יבלי דווקא מחבקים את הייחוד שלהם כסרטים מצוירים. הם מרגשים את העין בציורי נוף מרהיבים, במשחקי אור וצל, ובתשומת לב אינסופית לפרטים הקטנים. הם מספרים סיפורים, רבים מהם על ילדות מתבגרות, שאינם נשמעים לתבניות העלילתיות המקובלות. החדשות המרגשות הן שהסרטים האלה מגיעים לנטפליקס החל מהחודש הבא. החדשות היותר מרגשות הן ששבע שנים אחרי שהודיע על פרישה, מיאזאקי עובד עכשיו על סרט חדש בשם "איך אתה חי?" .

השכן הקסום שלי טוטורו (1988)

כשאמא חולה, אבא הפרופסור ושתי בנותיו עוברים להתגורר בבית בכפר, לא רחוק מבית החולים. בבית הישן מתגוררות גם רוחות קטנות ושחורות. יום אחד מי הקטנה זוחלת בעקבות הרוחות ומתוודעת ליצור פרוותי גדול וידידותי שאותו היא מכנה טוטורו. זה סיפור צנוע על גילוי ועל התמודדות עם צער, והשילוב של דאגות המציאות עם עולם קסום כפי שהם נחווים על ידי ילדה קטנה וסקרנית, מניב את אחד מסרטי הילדוּת היפים והמרגשים ביותר אי פעם. טוטורו הפך ללוגו של הסטודיו ולאייקון הכי מזוהה שלו.
יעלה ב-1 בפברואר

שירות המשלוחים של קיקי (1989)

בהגיעה לגיל 13, אמה המכשפה של קיקי שולחת את בתה למצוא את דרכה בחיים. אליה מצטרף החתול השחור והשתקן שלה, שעושה כמיטב יכולתו לעזור לה. מצוידת במטאטא מעופף, קיקי מחליטה באופן טבעי לפתוח שירות משלוחים. זאת רק ההתחלה של הסרט המקסים הזה, שמתרחש במדינה אירופאית כלשהי, ומציע תמונה כנה ושובת לב של קשיי ההתבגרות.
יעלה ב-1 בפברואר

הנסיכה מונונוקי (1997)

סרט עשיר ומפעים המפתח מיתולוגיה רבת רבדים, ושואף להקיף כמה וכמה משאלות היסוד של הקיום. ביפן של המאה ה-14 הנסיך אשיטאקה מציל את כפרו ממפלצת מחרידה, המתגלה כחזיר בר שכדור ברזל מעשה ידי אדם הפך אותו לשד. הקרב מותיר את הנער נגוע במחלה מתפשטת, המזוהה כמטאפורה לשנאה – היא מעצימה את כוחו למימדים על-אנושיים, אך גם מכלה אותו בהדרגה. אשיטאקה יוצא לחפש מזור ומגלה עולם שכולו מאבקים לחיים ולמוות בין אדם לאדם, בין אדם לטבע, וגם בין בעלי החיים לבין עצמם. אין כאן רעים וטובים, וכולם צודקים במידה זו או אחרת במאבקם. האירוניה הטראגית היא שאשיטאקה עצמו, ששב ומנסה להשכין שלום בין הניצים, מציל ביד ימין והורג ביד שמאל, ודווקא הוא אחראי לכמה מהמראות היותר קשים בסרט, הכוללים אברי גוף כרותים וראשים ניתזים.
יעלה ב-1 במרץ

המסע המופלא (2001)

ההפקה הלא אמריקאית היחידה שזכתה באוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר היא יצירת המופת של מיאזאקי שגם הייתה לסרט היפני המצליח ביותר מעולם. בדרכם לביתם החדש, הוריה של צ'יהירו בת ה-10 עוצרים במה שנראה כלונה פארק נטוש, והופכים לחזירים. צ'יהירו המבוהלת מוצאת עצמה בבית מרחץ גדול שאותו פוקדים יצורים פלאיים למיניהם, ונאלצת לעבוד שם תחת פיקוחה של המכשפה יבאבה, עד שתמצא דרך להציל את הוריה ולשוב לעולם האנושי. זה סרט התבגרות מרחיב לב ונפש, ועוצר נשימה ביופיו.
יעלה ב-1 במרץ

הנסיכה קאגויה (2013)

טקהאטה מביא למסך סיפור עם יפני מהמאה ה-10 על בת ירח שנולדת מחדש כתינוקת בתוך עץ במבוק, ומאומצת על ידי זוג כפרי. היא גדלה במהירות יתרה ואביה מחליט לעבור לעיר כדי למצוא לה חתן אריסטוקרטי. מחנכת שהובאה מהארמון מלמדת את קאגויה השובבה איך להתנהג כנסיכה, ומדכאת את הנערה עד עפר. ואז מגיעים חמישה מחזרים. הסרט הקסום הזה, שהיה מועמד לאוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר, צויר בצבעי מים ונדמה לאיורים בספר ילדים שהתעוררו לחיים, והוא עצוב ויפה עד כאב.
יעלה ב-1 במרץ

כשמארני הייתה שם (2014)

יתומה אסתמטית ובודדה נשלחת לכפר, שם היא מתיידדת עם ילדה מסתורית המופיעה ונעלמת ללא התרעה. האם היא חברה דמיונית, רוח או משהו אחר? התשובה לשאלה מרגשת מאוד. סרטו הנוגה והיפהפה של הירומסה יונביאשי ("הלקחנים") מבוסס על ספר ילדים מ־1967 מאת הסופרת הבריטית ג'ואן ג'. רובינסון. כמו תמיד, האנימציה מפליאה גם בעיצוב המרחבים הגדולים וגם בניואנסים האנושיים.
יעלה ב-1 באפריל