"כשפתחתי אמרו לי שלא אצליח כי אני רחוק מכיכר דיזנגוף. אבל היום אין כיכר, ואני עוד פה"

גיורא שוורץ, 65, שען, מספר איך רחוב דיזנגוף השתנה ב-40 השנים שהוא עובד בו ולמה שעונים הם עדיין סמל סטטוס?

גיורא שוורץ (צילום: איליה מלניקוב)
גיורא שוורץ (צילום: איליה מלניקוב)
22 בנובמבר 2017

מאיפה אתה במקור ואיפה אתה גר כיום?
"נולדתי וגדלתי בתל אביב, באזור רוטשילד־הבימה. היום אני גר טיפה מחוץ למרכז, אבל אני
לא יוצא מהעיר".

איך הגעת למקצוע?
"אבא שלי היה שען, אבל דווקא לא למדתי אצלו את המקצוע. למדתי בבית ספר לשענים בירושלים שלוש שנים. הייתי תלמיד מאוד לא טוב בבית ספר. חיפשו מה לעשות עם ילד שלא מתאים לתיכון רגיל וחיפשו עבורי בית ספר מקצועי. האופציות שעמדו בפניי היו להיות נגר, שרברב, או שען, אז הלכתי על שען. אחרי הצבא פתחתי את העסק בעזרת אבא שלי, התחתנתי, ומאז אני פה – 41 שנים. אז אני קצת תקוע במקום, אבל זה נחמד, אני מת על העבודה שלי. מעניין אותי לתקן שעוני יוקרה".

מה מאפיין את הלקוחות שמגיעים אליך?
"אחרי כל כך הרבה שנים רוב הלקוחות הם לא כאלו שנכנסים מהרחוב על הדרך. הצעירים באים לתיקונים קטנים, אבל רוב הלקוחות הם ותיקים, כאלו שבאים אליי שנים, אפילו הילדים
שלהם באים אליי באופן קבוע. מרגישים אצלי בבית, טוב כאן".
בימינו אנשים עדיין באים לתקן שעונים או שכבר מעדיפים פשוט לקנות חדש במחיר נמוך?
"להפך, היום שעון הוא סמל סטטוס. מי שיש לו שעון יקר זה עניין, זה מראה על מעמד".

איך האזור של החנות השתנה ב־40 שנה?
"האזור מאוד השתנה, דיזנגוף נהיה רחוב של צעירים אבל אני כבר לא מעורה כל כך במה שקורה פה מבחינת ברים ומועדונים, אני גומר את העבודה והולך הביתה. החנות שלי היא אחת
הוותיקות ביותר ברחוב ואני מצליח להתפרנס כי אני נותן שירות שתמיד יהיה מי שזקוק לו. אני לא תלוי במכירה של שעונים, ויש לי לקוחות קבועים. למכור עוד זוג ג'ינס או שמלת כלה זה לא אותו דבר. כשהגעתי לכאן בהתחלה ופתחתי אמרו לי שבאתי מאוחר מדי, מכיוון שאני רחוק מכיכר דיזנגוף (החנות של שוורץ ממוקמת בפינת הרחובות דיזנגוף ושד' בן גוריון – ע"ש) – אבל תראי מה זה, הכיכר כבר לא שם ואני עדיין פה".

מה הדבר הכי תל אביבי בעיניך?
"היום זו כיכר רבין, ש־ 22 שנה אחרי הרצח נהייתה מין מותג, גם כיכר וגם קשורה לרבין. כשזה היה כיכר מלכי ישראל היא הייתה סתם עוד כיכר, היום היא מיוחדת. בקרוב, ברגע שיחזירו אותה למפלס הקרקע, כיכר דיזנגוף תהיה הכי תל אביבית".