גינת ההפגנות: תושבי פלורנטין במאבק למען ריאה ירוקה

תושבי פלורנטין תפסו השבוע מקומות חניה ועשו בהן פיקניק, כמחאה על הריסת הגינה היחידה בשכונה

מחאה בפלורנטין. צילום: בן קלמר
מחאה בפלורנטין. צילום: בן קלמר
25 ביוני 2014

מי שעבר ברחוב פלורנטין ביום שישי האחרון בשעות הצהריים נתקל במראה מרענן למדי. בין טורי המכוניות החונות משני צדי הרחוב נמצאו גם ארבע מרווחים שבהם חנו דווקא כמה בני אדם, עם סלי פיקניק, שטיחים, עציצים שהביאו מהבית ואפילו בריכה מתנפחת אחת עם ילדים משכשכים בתוכה. האירוע הזה מוכר בעולם כ־Parking Day, יום שבמהלכו תושבים באזורים מחיה צפופים ונטולי שטחים פתוחים וירוקים משתלטים על חניות ומקימים בהן גינות קטנות.

על היוזמה הישראלית אחראים כמה פעילים תושבי שכונת פלורנטין: נעמה ריבה, יונתן לבנדיגר, רחלי חסון והילה הראל. האירוע היה בעצם תגובה ישירה להפסד של פעילי השכונה בקרב על גינת דרויאנוב, שהייתה הריאה הירוקה היחידה בשכונה ונהרסה על ידי העירייה כמה ימים קודם לכן בסופו של מאבק תושבים ממושך.

הפעילים בשכונה החליטו שזו לא תהיה המילה האחרונה וכי הם נחושים להמשיך במאבק על שטחים פתוחים לטובת התושבים. נעמה ריבה מספרת כי לפני האירוע הם חששו מתגובות זועמות שעלולות להגיע מהסביבה, שכן חניה פנויה בתל אביב בשישי בצהריים היא לא משהו שמוותרים עליו בלי מאבק, ובכל זאת היא אומרת כי התגובות היו אוהדות. האירוע נמשך כשלוש שעות והתפרש על ארבעה מקומות חניה בנקודות שונות ברחוב פלורנטין.

המאבק נמשך. צילום: בן קלמר
המאבק נמשך. צילום: בן קלמר

בכל חניה כזו הוצבו גם שלטים שהסבירו את הבעיה ואנשים רבים עצרו כדי לשאול מה בדיוק הם עושים. "אנשים מבינים את המאבק שלנו על הגינה", מסבירה ריבה. "הרי תושבי השכונה מודעים לכך שיש בעיה של שטחים פתוחים וזה מדכא אותם שאין כמעט עצים. פתאום הם הבינו שהרבה יותר נחמד להסתובב במרחב הציבורי כשיש בו עציצים וילדים במקום מכוניות חונות".

למה החלטתם להשתלט דווקא על החניות?

"כי החניות הן כרגע הנושא שנמצא בראש סדר העדיפויות במרחב הציבורי וזה על חשבון שטחים פתוחים לתושבים. כשמתכננים פרויקט או שכונה בהולנד למשל, קודם כל חושבים איך אנשים יגיעו לשם באופניים, ברכבת, באוטובוס או ברגל – חושבים איך לדאוג לכך שיהיה מרחב פתוח סביב המקום. בישראל, לעומת זאת, כשמתכננים עיר או שכונה, קודם כל חושבים על מכוניות פרטיות. יש בעיה בסדר העדיפויות. החניות האלה הן שטחים ציבוריים ואנחנו יכולים לנצל אותן לטובתנו".

למי שמעוניין להצטרף לקבוצה בפייסבוק "מצילים את גינת פלורנטין"