בתי הספר בתל אביב יוצאים למאבק בגירוש ילדי עובדים זרים

עשרות ילדים שנולדו לעובדות זרות מהפיליפינים עומדים בפני גירוש כבר בקיץ הקרוב. בבתי הספר שלהם יוצאים למאבק בהחלטה

בית הספר גימנסיה הרצליה (צילום: אבישי טייכר)
בית הספר גימנסיה הרצליה (צילום: אבישי טייכר)
20 ביוני 2019

עשרות עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן נמצאים בימים אלה בסכנת גירוש. העובדות חסרות המעמד וילדיהן, שנולדו וגדלו בישראל, עומדים בפני גירוש כבר בחודש יולי הקרוב. בבתי הספר בתל אביב לא מתכוונים לעבור על כך בשתיקה – הורים, אנשי סגל ותלמידי ממספר בתי ספר בעיר יקיימו בשבוע הבא הפגנה בכיכר הבימה, ומבהירים כי זהו רק תחילת המאבק בגירוש של אותן משפחות.

"בשבוע שעבר הורי ילדים מהקהילה הפיליפינית גילו כי הם עומדים בפני גירוש כבר ב-5 ביולי", אומר אבי לובין מהנהגת ההורים בבית הספר היסודי בלפור. "אנחנו יודעים על לפחות 50 ילדים בעיר תל אביב שנמצאים לקראת גירוש. בפעמים קודמות שבהם ניסו לבצע מהלכים כאלה התעוררה התנגדות גדולה ובסופו של דבר הגירוש נמנע, בין היתר בגלל שזה קרה באמצע שנות לימודים. הפעם קבעו את זה מראש לתחילת הקיץ והחופש הגדול". ליוזמה של בית הספר בלפור כבר הצטרפו הורים מבתי הספר גרץ, גבעון, הדמוקרטי הפתוח ביפו, היובל, תל נורדאו, גבריאלי, בית הספר הדו לשוני כולנא יחד ביפו וגימנסיה הרצליה, שישתתפו בהפגנה שמוביל הארגון (UCI (United Children of Israel. לובין מוסיף: "הכוונה היא לא להפגין וללכת הביתה אלא להמשיך לפעול עד שיבלמו את ההחלטה. יש הענות מאוד גדולה וילדים כבר התחילו להכין שלטים. הילדים רק רוצים להיות עם החברים שלהם, כמעט אין כיתה בבית הספר שאין בה ילד מהקהילה הפיליפינית".

בית הספר הראשון למחות על ההחלטה היה גימנסיה הרצליה, ששניים מתלמידיו מיועדים לגירוש בקיץ הקרוב. השבוע השתתפו מאות תלמידים ומורים מבית הספר בצעדת מחאה נגד הגירוש המתוכנן, בהם מנהל בית הספר ד"ר זאב דגני. דגני מסביר: "מרגע שהגיע לידינו העניין והמורים, התלמידים וההורים, מתוך תחושת סולידריות, התכנסו כדי לשאול מה עושים ואיך נוכל להביע מחאה. בהובלה של מחנכת הכיתה התחלנו במחאות נגד הגירוש עם עירוב של עוד ועוד הורים. משתתפים בזה הורים מכל הכיתות, אנשים רגישים שמבינים שאין סיבה לגרש ילדים שנולדו וגדלו בארץ, יודעים רק את השפה העברית ומרגישים שייכים רק למקום הזה. הגירוש מתקרב ואנחנו עושים את המקסימום שאנחנו יכולים, משמיעים קול בכל הזדמנות ומקום ומקווים שתהיה פה התחשבות".

הפגנה "עוצרים את גירוש הילדים", שני (24.6), 17:00, כיכר הבימה