אין סכנת התמכרות: טעמנו את גלידת הקנאביס החדשה

זה נשמע כמו חלום מתוק במיוחד: גלידת גראס שתעשה לכם נעים גם בפה וגם בראש. בפועל, המוצר החדש של רשת וניליה נטול חומרים פעילים עם טעמים קצת סבוניים. בשורה התחתונה, לא עפנו

גלידת קנאביס של וניליה. צילום: בועז לביא
גלידת קנאביס של וניליה. צילום: בועז לביא
19 במרץ 2018

בתחזיות הקולנריות החמות לשנת 2018 דווחנו כאן כי מטבח הקנאביס צפוי להתעצם בארצות הברית: האמריקאים כבר לא מסתפקים בספייס קוקיז ובתוכניות בישול אינטרנטיות כמו "באנג אפטיט", אלא עורכים ארוחות קנאביס לכל דורש, שבהן למשל עלי קנאביס מטוגנים בטמפורה. בארצות הברית ניתן למצוא היום פרלינים שמכילים קנאביס, ממתקי קנאביס ושפים רבים שזונחים את כוכבי המישלן שלהם לטובת בישול בקנאביס. היה ברור לנו שלא ירחק היום והז'אנר הקולינרי הזה יככב גם כאן.

ואכן, בתערוכת קנאטק 2018, המוקדשת להתפתחויות בעולם הקנאביס, ונערכת היום בנמל תל אביב, מוצג חזון אחרית הימים של מפלגת עלה ירוק; גלידת קנאביס של רשת הגלידריות וניליה. הגלידה נמזגת ממכונת סופט סרב (גלידה אמריקאית רכה) בגוון ירוק זרחני משהו, והיא פרי עמלו של הגלידאי-קונדיטור והשותף ברשת, איתי רוגוזינסקי. נתחיל מהסוף, הגלידה הזאת לא תעיף אתכם, היא נטולת סטלה לחלוטין, ואין בה את החומר הפעיל בגראס THC. הגלידה מכילה שמן המפ, שהוא סופר פוד, שנמכר בכל חנויות הטבע, ומורכב מכעין חומצות שומן אומגה 3 שנחשבות בריאות במיוחד, וניחוחות שאמורים לייצר חווית משתמש של גראס.

ריח הלבנדר וניחוח אורנים

רוגוזינסקי מסביר שכדי להגיע לפרופיל טעמים טיפוסי של קנאביס, ובהעדר יכולת חוקית להיעזר בצמח המקורי, הוא עשה שימוש במיצוי של כ- 15 תרכובות ריח שונות הנקראות טרפנים. רוגוזינסקי מנמק: "כשמדברים על חוש הטעם, האפשרויות מוגבלות מאוד, מכיוון שיש לנו רק חמישה טעמים, אבל כשזה מגיע לריחות, האף ממש חכם, וקיימות עשרות אלפי תרכובות מוכרות, מה שהופך לאתגר מעניין עבורי, לנסות בעזרת פלייבורינג לייצר ארומה שלמה". לטענת רוגוזינסקי מתברר שהצירוף של ניחוחות אורנים, לבנדר, קמומיל, קליפת הדרים, כשות ועוד כמה טרפנים, יכול להטעות את האף ולגרום ללוקק הגלידה להאמין שהוסיפו לגלידה תמצית מהצמח האמיתי.
לגוון הירוק רוגוזינסקי הגיע בעזרת כלורופיל של אצות בתוספת כורכום. מעט שמן ההמפ שבגלידת השמנת נועד להוסיף לה מרקם קטיפתי. הגלידה הייתה אמורה להגיע אל הסניפים למכירה כמהדורה מוגבלת ביום הקאנביס הבין לאומי ב- 20 באפריל, אך עדיין לא בטוח שזה יקרה. רוגוזינסקי מסביר שהגעת הגלידה למכירה בסניפים תלויה בכך שהרשויות לא יערימו עליו קשיים. "מבחינת החוק, אסור להוסיף את השמן לרכיבים נוספים בתהליכי יצור" הוא מסביר.

אנחנו נישאר עם התות. צילום: יח"צ
אנחנו נישאר עם התות. צילום: יח"צ

לא הדבר האמיתי

שורה תחתונה, ומסקנות אופרטיביות מהטעימה: האם עפנו על הגלידה? ובכן הגלידה מתוקה, רכה מאוד, שמנתית וקצת סבונית בטעם בגלל ניחוחות האורן והקמומיל שממשיכים להתנדף בתוך הפה דקות ארוכות אחרי שטועמים. היא טעימה למדי, אם כי לא מדובר בטעם ממכר או מבריק. למרות שהתערוכה רצינית מאוד, ומשוטטים בהם אנשים בחליפות, עננת גראס עבותה חולפת כל הזמן באוויר, ואין קשר בין הטעמים שעננת הגראס יוצרת בפה הפעור, לטעמי הגלידה. רוגוזינסקי הנרגש דיווח כי גורמים מתחום הרפואה כבר ניגשו אליו לבדוק התכנות של יצור גלידה עם חומרים פעילים, וטכנית התשובה שלו היא שהוא בהחלט יכול לייצר גלידה כזאת, תלוי היתרים חוקיים כמובן.