האוצר

מחווה לאינטרנט של פעם ועוד דברים יפים שמצאנו השבוע באינטרנט

זוכרים שהאינטרנט היה מורכב מאתרים שונים ומשונים שנראו כמו תאונת רכבת של כל הדימויים בעולם בגרפיקה מפוקסלת?

מזכיר לכם משהו? צילום מסך מתוך Cameron's World
מזכיר לכם משהו? צילום מסך מתוך Cameron's World
30 בינואר 2020

אתגר הדולי פרטון

המיטב של עולם האמנות
רגע לפני שהטרנד הזה נעלם אל תהום הנשייה של האינטרנט, האתר היפראלרג'יק אסף את המיטב שעולם האמנות יצר במסגרתו. לגחך ולהרגיש כה תרבותיים (לא נודה בזה אבל אולי היו כמה שנדרשנו לבקש עליהם הסבר מחברינו לומדי תולדות האמנות).

המשחק

זהו את הסטריט וויו
עוד שבוע, עוד המלצה שקשורה בגוגל סטריט וויו. המשחק Geo Gusser נוצר בשנת 2013 אבל לא מתיישן גם שבע שנים אחרי. המשחק זורק אתכם בנקודה אקראית בכלי המיפוי של גוגל – מכיכר מרכזית בעיר אירופאית ועד כביש צדדי נידח על איזה אי – ועליכם לנחש איפה אתם בעולם. בעזרת שיטוט בסביבה אתם יכולים למצוא רמזים דוגמת שלטים, גרפיטי בשפה כלשהי או נוף מזוהה, שיעזרו לכם להפוך את הניחוש לקצת יותר מושכל. מי שחוש הבילוש שלו זקוק לחידוד, יכול להתחיל באופציה הקלה יותר ולזהות אתרים מפורסמים ברחבי העולם.

הרישום

כל אדם בניו יורק
הצייר האמריקאי ג'ייסון פולן מת השבוע מסרטן בגיל 37. מותו בטרם עת קטע גם את פרוייקט הדגל המטורלל והיפהפה שלו בעשור האחרון, שנקרא "Every Person in New York", שבו הציב לו למטרה לרשום, ובכן, את כל האנשים בניו יורק. איוריו המהירים הועלו לבלוג שלו, שהתעדכן עד דצמבר האחרון. בשנת 2015, כשהוציא ספר המאגד את האיורים (ושיועד להיות כרך ראשון מבין נוספים), כבר אייר למעלה מ-30,000 בני אדם.

רישום מתוך הבלוג Every Person in New York
רישום מתוך הבלוג Every Person in New York

הנוסטלגיה

מחווה לג'יאוסיטיס
משתמשי האינטרנט של שנות ה-90 ודאי זוכרים את ימי GeoCities, שירות אירוח האתרים הסופר פופולרי שפעל בין 1995 ל-2009. ג'אוסיטיס איפשר לכל משתמש לעצב עמוד אינטרנט משלו, בהתאם לתחומי העניין שלו ואהבותיו, ולמצוא כך אנשים נוספים בעלי טעם דומה. האתר Cameron's World הוא קולאז' אינטרנטי מוקפד של תוכן מאלפי עמודי ג'יאוסיטיס שכאלה – "A love letter to the Internet of old" כפי שהוא מוגדר על ידי יוצריו. האסתטיקה הדחוסה יוצרת חווית גלילה אינטנסיבית וצבעונית, מעין מחילת ארנב אינטרנטית. מומלץ גם למי שזה לא פורט לו על נימי הנוסטלגיה.

ההשכלה

חלב – רעל לבן או משקה בריא?
אל תבהלו, אבל אנחנו הולכים לדבר על חלב. סרטון האנימציה היפה של Kurzgesagt – In a Nutshell (עליהם כבר המלצנו לכם בעבר) סוקר בצורה בהירה ויסודית את אחת מהמחלוקות הבריאותיות הגדולות – האם חלב טוב לנו. כן, כולל האופציות הטבעוניות. שאלות כמו איך בני האדם התחילו לשתות חלב, האם הוא באמת מסרטן ומה הבחירה האקולוגית ביותר מקבלים פה תשובות שלאו דווקא ציפיתם להן.

הצילומים

מרומא, בציפורים
הצלם התוניסאי אסכנדר ח'ליף חזר מרומא עם סדרת תמונות מצחיקה להפליא, המתעדת את מיטב ציפורי העיר. כדאי להציץ גם בסדרה מוצלחת נוספת שלו, גם אם פחות משעשעת.

הוידיאו

צלופחים צעירים נעים בקבוצה
מה שאתם רואים בוידיאו הזה, בעצם, הוא תיעוד של כיתת בית ספר של שפמנוני צלופח (eel catfish) צעירים. השפמנונים הצעירים והפגיעים נוטים להתקבץ בקבוצות, עד כמאה יחידים, כדי להגן על עצמם מפני טורפים עד שיגיעו לבשלות מינית שתאפשר להם לחיות לבדם. קיבוץ תת ימי.