נתקלתם בדורבנים ברחבי העיר? הם מחפשים בדיוק את אותו הדבר שאתם

לדורבן המצולם אין קשר לנכתב בכתבה. צילום: shutterstock
לדורבן המצולם אין קשר לנכתב בכתבה. צילום: shutterstock

לאחר שנתקלנו ברחבי העיר בעורבים, סרגוסים ותנים, הגיעה עתה עונת הדורבנים כשבאחרונה מתרבות העדויות על מפגשים קוצניים בעיר. יצאנו לחקור את התופעה ולא האמנו עד כמה מהר נגיע לענייני חתונמי. כל הפרטים בפנים

28 באוקטובר 2021

חיפוש זוגיות הוא ספורט תל אביבי מוכר ומתברר שאנחנו לא היחידים שמחפשים: בימים האחרונים תושבים רבים מדווחים על דורבנים שנצפו במיקומים מפתיעים בעיר. ביניהם בלב רוטשילד, הסינמטק, אבן גבירול, דיזנגוף ופארק קרית ספר. ״ככל הנראה מדובר בזכרים צעירים שמחפשים מחילות חדשות או זוגיות״ הסביר לנו ד"ר ערן לוין, מומחה לזואולוגיה, ממוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט, ובית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

לדורבן הזה דווקא יש קשר לכתבה. צולם אמש בפארק קריית ספר. צילום: מערכת טיים אאוט
לדורבן הזה דווקא יש קשר לכתבה. צולם אמש בפארק קריית ספר. צילום: מערכת טיים אאוט

הדורבנים שהפתיעו את תושבי העיר הם מין רומנטי מאוד, כך מתברר, ודורבן שמסתובב לבד הוא כמעט בוודאות זכר צעיר שעדיין לא נכנס לזוגיות. מרגע שהם מוצאים בני זוג הדורבנים נוהגים להסתובב ביחד. אגב, הם גם בין המינים היחידים המזדווגים למען ההנאה שבדבר. עוד למדנו כי במערכת היחסים הדורבנית הנקבה היא הדומיננטית וזאת שמחליטה אם היא מרוצה מהזכר ומוכנה לקבל אותו לזוגיות ארוכת טווח. שמישהו יספר את זהלקארין ואיתמר מחתונמי.

בקבוצות הפייסבוק העירוניות, הגולשים מציעים שיטות שונות להתמודד עם הגעתם המפתיעה של הדורבנים למרכזים עירוניים, חלקן לא תמיד נכונות. ההמלצה של ד"ר לוין ושל דוברות העירייה היא פשוט להתרחק ולא להתערב. הדורבנים לא תוקפניים ולא מסוכנים לבני אדם. בניגוד לאגדה האורבנית, הם לא ירו עליכם את החצים המרשימים שלהם, אבל אם תבהילו אותם הם יכולים לרוץ ואז לעצור בפתאומיות מה – שעלול לגרום להתנגשות לא רצויה ומאוד לא נעימה בין הרגל לקוצים. ״דורבנים רבים חיים ליד איילון, ברמת אביב ובפארק הירקון״, מוסיף ד"ר לוין, ״יוצא לי לראות אותם לא מעט כשאני מדווש הביתה ואני ממליץ פשוט להסתכל ולהתרשם מהם. לא טריוויאלי שמכרסמים מגיעים לגודל כזה מרשים״.

דורבן מטייל לו בלב העיר. מתוך קבוצת סיקרט תל אביב
דורבן מטייל לו בלב העיר. מתוך קבוצת סיקרט תל אביב

חלק מהתושבים שנתקלו בדורבנים חששו שהם עלולים להיפצע או להידרס במרחב העירוני וניסו להזעיק סיוע מהעירייה, הספארי והחברה להגנת הטבע, שם אמרו להם שהם לא מגיעים למעט אם הדורבן פצוע. כמה תושבים עקשנים במיוחד לא ויתרו והזעיקו את אביהו שרווד, הידוע כמציל חיות בר בהתנדבות כבר שנים רבות ומי שמוביל את עמותת ״למען חיות הבר״ אותה הקים. לפי דיווחי התושבים, הוא הצליח ללכוד שלושה מהדורבנים שנצפו, ושחרר אותם בחזרה לאזורי המחיה הטבעיים שלהם.

מהעירייה נמסר כי "בעיר תל אביב יפו-ישנה אוכלוסיית חיות בר מכל מיני סוגים, החיה בעיר בשטחים הפתוחים, בפארקים ובגינות הציבוריות וברובה אינה מהווה סכנה. עם זאת, ככלל, ההנחיות לתושבים הן להימנע מהאכלתם וממגע אתם". אמצנו.