דו טיול: יוזמה חדשה מקרבת בין יהודים וערבים באמצעות טיולים

שורה של סיורים בכפרים ערביים ויהודיים תראה למטיילים איך עובדים ביחד. אם המארגנים עושים את זה, גם אתם יכולים. דו קיום, גרסת הרגליים

שפרעם (צילום: נעם זילר)
שפרעם (צילום: נעם זילר)
4 בפברואר 2016

יוזמה חדשה של עמותת סיכוי מנסה לייצר בארץ תיירות יהודית־ערבית משותפת. פרויקט "דרכים שלובות" של העמותה מציע לקהל להצטרף בסוף השבוע הקרוב לסיורים משותפים בארבעה אזורים בארץ, שבהם יעברו המטיילים בין אטרקציות ייחודיות ביישובים יהודיים וערביים סמוכים.

"עמותת סיכוי עוסקת ביצירת שוויון בין אזרחים יהודים לאזרחים ערבים", אומר מנהל הפרויקט נעם הורוביץ, "עם הזמן גילינו שתיירות היא כלי מאוד אפקטיבי ליצירת מרחב ציבורי משותף. הקמנו ארבע קבוצות תיירות שפרושות ברחבי הארץ: בדרום השרון, בוואדי ערה, באזור נצרת־עמק יזרעאל ובאזור סח'נין. הקבוצות הן של תיירנים יהודים וערבים שעובדים יחד, מפתחים את האזור ומראים שאפשר לנהל כאן חיים משותפים ונורמליים".

ביחד, לא זה על חשבון זה

המיזם מעביר שני מסרים: הטיולים הם הן בצד היהודי הן בצד הערבי, יהודים וערבים עובדים יחד ומפתחים את האזור שלהם יחד ולא זה על חשבון זה. "היוזמה מאפשרת למטיילים להיחשף לאטרקציות שהם לא מגיעים אליהן ביומיום כי הן לא על השביל המתויר", מוסיף הורוביץ. "למשל בטייבה יש מצודה ממלוכית ענקית ויפהפייה, בעראבה אפשר למצוא את כרם הזיתים העתיק בארץ. אלה אטרקציות תיירותיות מדהימות, ואתה מגלה שלפעמים ממש ליד הבית שלך חבוי אוצר".

הסיורים המוצעים בשישי ושבת הקרובים ייצאו מארבע נקודות: בשישי ייצא סיור מאזור דרום המשולש והשרון הדרומי, בין כפר מל"ל וטייבה, ובגליל תוכלו לטייל בין יודפת לעראבה. בשבת תוכלו לסייר באזור ואדי ערה בין מוזיאון הטרקטורים בעין שמר לחוות גבינות בערערה, ובאזור נצרת־עמק יזרעאל תוכלו להצטרף לסיור משביל הרקפות במגדל העמק עד יפיע, המכונה גם "יפו של נצרת".

פרטים נוספים באתר wadiara.org.il