דיוויד שווימר חושף את המלחמה הגדולה שלו ב"חברים"

השחקן, שגילם את רוס בסיטקום המצליח, סיפר בריאיון טרי כי הוא נאבק להכניס לסדרה דמויות שאינן לבנות

דיוויד שווימר בניו יורק, 2018 (צילום: ג'ים ספלמן/גטי אימג'ס)
דיוויד שווימר בניו יורק, 2018 (צילום: ג'ים ספלמן/גטי אימג'ס)

אחת הביקורות המרכזיות על הסדרה "חברים" היא היותה לבנה וצחה כשלג. על אף היותה פופולרית ברחבי העולם, היא סבלה מחוסר גיוון אתני שהיום צורם לצופים במיוחד. כעת מתברר כי בזמן אמת חלק מהקאסט היה מודע לבעיה הזאת, ואף ניסה לשנות את המצב.

בריאיון למגזין הגארדיאן התייחס השבוע דיוויד שווימר לנושא ואמר כי בזמן שידור הסדרה הוא נאבק עבור ייצוג מגוון יותר של דמויות, ובמיוחד אלה שרוס יצא איתן. "הייתי מודע לחלוטין לחדגוניות ובמשך שנים נאבקתי על כך שרוס ייצא עם נשים שאינן לבנות", הסביר. "אחת מבנות הזוג הראשונות שיצאתי איתן בסדרה הייתה אסייאתית-אמריקאית (ג'ולי, ששנים אחרי כן התגלה שהקהל באולפן לא חיבב אותה כלל), ומאוחר יותר יצאתי עם אפרו-אמריקאית. זה היה מאוד מכוון מצידי".

רוס וצ'ארלי. "זה היה מאוד מכוון מצידי"
רוס וצ'ארלי. "זה היה מאוד מכוון מצידי"

שווימר המשיך ואמר כי "מעניין לראות את האופן שבו הסדרה התמודדה עם היהדות של הדמויות. אני לא חושב שזה היה פורץ דרך כלל, אבל שמחתי שהיה לפחות פרק אחד שלא עסק רק בכריסמס. זה היה גם חנוכה, ולמרות שהתחפשתי לארמדילו החגים שמחתי שהכרנו בהבדלים בין החגים".

הצפייה המחודשת ב"חברים" מעוררת גם ביקורות קשות על סקסיזם, שמנופוביה, הומופוביה וטרנספוביה בסדרה. "לא אכפת לי", אמר שווימר. "האמת היא גם שהסדרה הייתה פורצת דרך לזמנה באופן שבו היא התייחסה בקלילות לסקס, סקס מוגן, נישואים גאים ומערכות יחסים. בפיילוט אשתו של רוס עזבה אותו לטובת אישה אחרת, ובהמשך הייתה גם חתונה לסבית שבה השתתפתי". שווימר הוסיף כי חייבים להתייחס להקשר, והוא מה הסדרה ניסתה לעשות בזמן שידורה, לפני 25 שנה. כפי שאיבחנה כאן נעמה רק בעבר, דבר מכל זה אינו מערער את מעמדה של "חברים" כסדרת קאלט. כשאנשים מבקרים אותך שוב ושוב בצעקות "המלך עירום", אתה כנראה באמת המלך.