מדוושים בהצלחה: ת"א במקום ה-5 בדירוג הערים הידידותיות לאופניים

שביל האופניים בטיילת (צילום: Shutterstock)
שביל האופניים בטיילת (צילום: Shutterstock)

אנחנו אוהבים אופניים, רוכבים עליהם לא מעט ועכשיו העניין מקבל תוקף רשמי: דו"ח מקיף שפורסם באחרונה מציב את העיר בצמרת הנחשקת. ומה בכל זאת חסר פה? נראה לנו שלא תופתעו לשמוע

12 בספטמבר 2021

התל אביבים אוהבים אופניים, בעירייה כבר מבינים את זה (אם כי באיחור), ועכשיו העניין מקבל גם תוקף רשמי: לפי בדיקה מקיפה שערך באחרונה אתר הפיננסים הבריטי money.co.uk, תל אביב מגיעה למקום ה-5 מתוך 40 בדירוג הערים הכי ידידותיות לרוכבים על אופניים. מקדימות אותה רק קופנהגן, טאלין, אמסטרדם (אלא מה) והלסינקי.

בן יהודה. צילום: עיריית תל אביב-יפו
בן יהודה. צילום: עיריית תל אביב-יפו

הבדיקה נערכה על בסיס מדדים שונים דוגמת עלות שכירת אופניים בעיר לפי ממוצע, מספר תאונות פר תושבים, מספר שבילי רכיבה לאופניים ביחס למספר תושבים, רמות זיהום בעיר, מאפיינים אקלימיים ועוד. בכל קטגוריה ניתן ציון כשהציון המשוכלל הגבוה ביותר הוא 280. תל אביב קיבלה 192.

למרות שהנתון המשוכלל מעודד, הבדיקה שופכת אור גם על היבטים פחות חיוביים בנוגע לשימוש באופניים פה בעיר. בטח לא תיפלו מהכיסא כשתשמעו עליהם, אבל הם עדיין מבאסים. למשל היחס לשבילי אופניים פר מספר תושבים שמציב את העיר רק במקום ה-22 עם 37,315 מסלולי אופניים. בעירייה עמלים בימים אלה בהוספת שבילי אופניים נוספים.

נתון שאולי מעט יפתיע הוא יחס האבידות בנפש כתוצאה מרכיבה על אופניים. תל אביב מגיעה למקום ה-8 בדירוג הערים הכי בטוחות, כשלצערנו נהרגים פה 3.63 רוכבים פר 100 אלף תושבים בשנה. המקום הבטוח ביותר הוא סינגפור שבו מתים 2.48. המסוכן ביותר צ'אנג מאי בתאילנד, שבו מתים 31.15 בממוצע בשנה.
לקריאת הדו"ח המלא