"אפשר לעשות משהו לביש ואטרקטיבי גם אם הוא ממוחזר"

דנה כהן, 29, רווקה, מעצבת אופנה. אחרי התמקצעות ולימודים פיתחה בד אקולוגי שעשוי מבגדים ישנים שהופכים לחומר גלם חדש לגמרי

דנה כהן (צילום: איליה מלניקוב)
דנה כהן (צילום: איליה מלניקוב)
1 בדצמבר 2018

 

שם: דנה כהן

גיל: 29

סטטוס: רווקה

תעסוקה: מעצבת אופנה

איך התחילה הקריירה שלך כמעצבת אופנה?
"בתור ילדה התעסקתי באמנות, וכשהייתי בת 16 למדתי תפירה בשיעורים פרטיים. בתיכון כבר לבשתי בגדים שעיצבתי ותפרתי ומכרתי תיקים לחנויות מעצבים. אחרי הצבא החלטתי שזה הכיוון שאני רוצה להמשיך בו, כי בגדים הם אמנות שימושית שאנשים יכולים ליהנות ממנה כל יום. התחלתי ללמוד בשנקר בגיל 21 והנקודה המשמעותית שם הייתה חילופי הסטודנטים באמסטרדם. נחשפתי למונח 'קיימות' שבו מצאתי תחושת חיוביות בעבודת האופנה".

מה מיוחד בשיטה ובעיצובים שלך?
"פיתחתי בד אקולוגי שעשוי מבגדים ישנים שאותם אני הופכת לחומר גלם חדש לגמרי. את אותו הבד אני משלבת עם סריגים שנסרגים במיוחד מחוט חדש ונוצר שילוב של ישן וחדש".

מהו תהליך הייצור של הבדים והעיצובים?
"הלכתי למפעל מיחזור שמתעסק בכלל בחומי תעשייה לבניין, אבל הבנתי שבתהליך הייצור הוא גם גורס בגדים הם הופכים ללבד תעשייתי. במקום לגרוס את כל הבגדים יחד, פירקתי אותם לקבוצות צבעים וכך בגריסה נוצרו סיבים חדשים לפי צבעים. את הסיבים מכניסים למכונה מיוחדת שקניתי שהופכת את הסיבים ללבד".

מאיפה נבעה ההשראה?
"קראתי כתבה על תופעת הבנייה המסיבית, והבנתי כמה זה קשור אליי. אבא שלי הוא חקלאי שעם השנים מאבד את השטחים שלו לטובת בניית בנייני תעשייה. ב-50 השנים האחרונות יש בנייה מואצת של בניינים לתוך שטחי חקלאות. חלק מהאתגר הוא להראות שאפשר לעשות משהו ואטרקטיבי גם אם הוא ממוחזר. מכל חומר אפשר לייצר משהו".

מהו הפרויקט הנוכחי שעליו את עובדת?
"הקולקציה החדשה נקראת 'צמיחה עירונית' ובעוד כחודש היא תצא למכירה. אפשר יהיה לרכוש דרך פנייה ישירה אליי ובחנויות מעצבים. השראה נוספת היא מתמונות לוויין של נאס"א שמראות את השינוי בקרקע על פי הצבעים אז גם מבחינה ויזואלית מערכות הלבוש מבוססות על צמדי צבעים שונים".

השתתפת בכמה תערוכות השנה: במוזיאון תל אביב, במוזיאון ישראל ובסן דייגו, איך הגבת כשפנו אלייך?
"זה חלום ילדות להציג במוזיאון. אחת הפניות הייתה כמעט רוחניית: קמתי בבוקר וחשבתי לעצמי שיש לי קטלוג בדים כבר שנתיים שיושב במוזיאון חולון ובטח מעלה אבק, ואחרי כמה דקות קיבלתי טלפון מאוצרת בשם שרה ריימן שור, שהציעה שאכין יצירת אמנות אינטראקטיבית מהבדים הממוחזרים במוזיאון תל אביב".

מה הכי תל אביבי בעינייך?
"להגיד שאתה בצפון כשאתה בנורדאו".