"האוזן השלישית תשרוד, חוסר הוודאות האמיתי נוגע לחיי התרבות"

מנכ"ל האוזן השלישית עוד לא יודע מתי נחזור לראות הופעות באוזןבר, אבל מבטיח שהקהל חוזר לחנויות. חכו שתשמעו מה היה המוצר הכי נמכר בתקופת הקורונה

האוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)
האוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)
11 ביוני 2020

אחד הדברים הנהדרים בתל אביב הוא בתי העסק שלא ברור איך לעזאזל הם מתקיימים. מבין אלה, האוזן השלישית תמיד הייתה הסמל של תל אביב צרכנית התרבות. מחנות המוזיקה המיתולוגית בקינג ג'ורג' צמחה האוזן לאימפריית השכרת הווידיאו בימים שבהם לא היה ניתן להשיג כל סרט פסטיבלים שחשקת בו בלחיצת כפתור. האוזן ליוותה את עלייתם ונפילתם של הדיסקים והחזרה לאופנה של התקליטים, פתחה מתחם ענק בקינג' ג'ורג', חנות שהוקדשה לג'אז, חנות לקניית סרטים ובסופו של דבר נפתח גם מתחם ההופעות אוזןבר, חדרי הקרנה ובית קפה. האוזן השלישית היא הסמל לחנויות התרבות הקטנות והעצמאיות שיבואו בעקבותיה.

כשמשבר הקורונה הכה את העיר וגרם לכולם לסגור ולהסתגר, הרבה עיניים נלטשו אל מתחם האוזן הענק, שלראשונה מאז שהוקם נסגר לחלוטין. "נאלצנו להוציא את כל העובדים לחל"ת ולסגור את השערים. רק חנות האונליין שלנו נשארה פתוחה, ומי שטיפל בחנות, בשירות לקוחות ובשליחה של מוצרים לכל הארץ היה אני, ככה שלי הייתה קצת תעסוקה בתקופה הזאת", מספר אלי חיון, מנכ"ל האוזן השלישית.

הקורונה תפסה את האוזן השלישית רגע לפני עלייה של אתר חדש ללייבל הבית, "זהב שחור". "אחרי שבועיים החלטנו לעלות איתו לאוויר עם כל הקטלוג", אומר חיון. אבל אז הם חטפו פגיעה מכיוון אחר – האוזןבר נאלץ להיסגר, ויום התקליט נדחה. "זה יום שאנחנו עובדים לקראתו ומחכים לו כל השנה, חודשים של עבודה מראש ירדו לטמיון. עכשיו אנחנו מקווים להחזיר את המשלוחים ולספק את השירות ללקוחות שלנו שמצפים לזה".

מה הדבר שהכי נמכר אצלכם בתקופת הקורונה?
"האמת? המון בובות פאנקו. הן נחטפו מהמדפים בתקופה הזאת. אולי כי אנשים היו סגורים בבתים וחיפשו משהו לשחק איתו ולשמוח, לא יודע. אבל הן היו להיט התקופה".

האוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)
האוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)

למרות שהמכירות היו בשפל, באוזן השלישית החליטו לשמור על הפעילות. "עכשיו לאט לאט התנועה חוזרת לחנות, פתחנו אותה מחדש יחד עם חנויות הרחוב בתחילת מאי. זה לא קרוב להיות מה שזה היה פעם, אבל הקהל חוזר. זה עניין של תהליך וזה בוודאי יקח זמן".

היה חשש שהעסק יקרוס?
"לא. יש נזקים, אבל החברה חזקה ואיתנה ואנחנו נעבור את זה. החברה עוד לא חזרה למאה אחוז פעילות אבל אנחנו מקווים שבחודש־חודשיים הקרובים היא תחזור לתפוסה מלאה. חוסר הוודאות האמיתי נוגע לחיי התרבות. שם לאף אחד אין תשובות. לא בתי הקולנוע, לא ההופעות. עמדנו בהרבה מאוד משברים – צוק איתן גרם לנו לסגור את הבר־מסעדה שהיה לנו פה במתחם, והמחאה בשדרות רוטשילד סגרה לנו את ההופעות, כי מי בא לראות הופעה בבר כשיש הופעות בחינם ברחוב. היו משברים כאלה ואחרים אבל אנחנו חברה שקיימת 34 שנים, ידענו להתכווץ וידענו להתפתח ואני בטוח שנעבור גם את המשבר הזה".

ואיך הפתיחה מחדש?
"קיבלנו הנחיות ממשרד הבריאות, הגיעו אנשי עיריית תל אביב לעשות לנו תדריך. בהתחלה היו דרישות לא הגיוניות עבור עסק בינוני כמו שלנו, כמו הצבת שומר בכניסה, אבל בסופו של דבר הבינו שלא נוכל לעמוד בזה ושינו את ההנחיות. עכשיו יש לנו את כל מה שצריך כמו המדחום והמחיצות בקופות".

מתי נוכל לחזור לראות הופעות באוזן בר?
"אני לא יודע. ההנחיות כל הזמן משתנות ואני לא רוצה להעריך לפי שמועות. יש כרגע את שאול (מזרחי, בעלי הבארבי, ש"ר) ששבת רעב בירושלים בשביל כולנו. יש דיבור על אמצע יוני אבל לא בטוח שההגבלות ישימות, וכנראה שזה גם לא יהיה כל כך כלכלי. אבל כל יום אנחנו לומדים משהו חדש".