35 שנה לאוזן השלישית: 35 דברים שלא ידעתם על המוסד התל אביבי

האוזן השלישית. צילום: שלי בראיל
האוזן השלישית. צילום: שלי בראיל

קולות הסקס מקומת המשרדים בשינקין, להקת הקאלט שגילו (ואלבומי המופת שפספסו) ומה היה הסרט היחיד של אסי דיין שהיה ראוי להיות בספרייה, לטעמו. לכבוד חגיגות 35 שנים לאוזן השלישית ביקשנו מעובדי ובעלי המקום לאורך השנים - אלי חיון, אסא אופק וילדי האוזן השלישית - לספר לנו כמה עובדות ואנקדוטות מההיסטוריה הענפה של המוסד האהוב

1. כשנפתחה האוזן השלישית ב-1987 היא נפתחה בכלל כפאב, ליד גשר מעריב, וכבר באותה שנה עברה לרחוב שינקין.
2. את המקום פתח מיקי דותן, הבעלים של חנות התקליטים "מנגו" (וחנויות נוספות באירופה), בשותפות עם דורון גיל ולימים, בשותפות עם אלי חיון.
3. השכנים מספרים שבשעות הערב היה אפשר לשמוע כמעט מדי לילה קולות של סקס מקומת המשרדים.
4. בשנת 2005 עברה לקינג ג'ורג', שם נמצאת עד היום.

מאגר ידע וזיכרון. אלי חיון (מימין) ואסא אופק מצוות האוזן השלישית. צילום: יח"צ ואפרת ליפשיץ
מאגר ידע וזיכרון. אלי חיון (מימין) ואסא אופק מצוות האוזן השלישית. צילום: יח"צ ואפרת ליפשיץ

5. מבנה האוזן השלישית הוקם ב-1956 כדי לשמש בית לאסיפות מפלגה ובמקביל, כאולם קולנוע הידוע כ"קולנוע מקסים".
6. לאוזן השלישית יש (והיו) עוד כמה סניפים בירושלים, חיפה, רעננה ולוינסקי תל אביב. הסניף הראשון מחוץ לעיר נפתח ב-1990 בחיפה, הסניף האחרון ברשימת הסניפים נפתח ב-2019, בלוינסקי.
7. ברייקנג ניוז: הסניף החדש (והצפוני) ביותר יפתח בחודש הבא, מאי 2022, בקיבוץ הגושרים – לשם עבר לאחרונה אלי חיון.
8. האלבום הראשון ("ורב המכר") שיצא תחת אוזן השלישית היה ההוצאה המחודשת של אחרית הימים עם הצ'רצ'ילים ב-1987.
9. 1988, הקסטה האגדית של נושאי המגבעת יוצאת בלייבל הקסטות (לאחר מכן הם פרצו והוחתמו בהד ארצי).

10. בשנת 2000 האלבום הראשון של רוקפור באנגלית יוצא באוזן אחרי קריירה ארוכה בעברית, ואיתו החלו 5 שנים של סיבובי הופעות עולמיים תחת המטריה של האוזן.
11. בשנת 2012 רובין היצ'קוק וחברי REM באו לחגוג 25 שנה לאוזן וניגנו בחנות. התרגשות נרשמה בקרב העובדים והקהל גם יחד.
12. 2015, פתיחת לייבל הוינילים "זהב שחור" שהוציא מאז כבר 80 רליסים של הוצאות מחודשות בוויניל. בקטלוג, בין השאר: פופיק, זהבה בן, דני בן ישראל, השוטר אזולאי, הקטלוג הקלאסי של אריק איינשטיין.
13. דודו טסה נהג להגיע קבוע ב-23:30. שעות הסגירה, לקחת סרט.

14. אסי דין אסר על מחלקת הוידאו לקבץ את הסרטים שלו תחת שמו, מלבד "שמיכה חשמלית ושמה משה" – הסרט היחיד שהוא עומד מאחוריו.
15. השדרן בעז כהן מכר את כל האוסף תקליטים שלו לילד מחולון בן 16. 25 שנים אח"כ הוא קנה אותו בחזרה באוזן (או את מה שנשאר ממנו) מאותו הילד – מוטי כהן.
16. הצטרפו לאחרונה למעגל האספנים הכבדים של תקליטי האוזן: ארקדי דוכין ויניב סוויסה.
17. אביב גפן נכנס לחנות בשינקין ושאל את המוכר אורן מה שומעים. אורן אמר לו פורקיופיין טרי. מאז החיבור הזה עם סטיבן ווילסון הוא היסטוריה.
18. בין מוכרי האוזן לאורך השנים אפשר למצוא את ברוך בן יצחק (רוקפור), איתמר רוטשילד, הגר בן אשר, ישי ברגר (עד היום, useless ID) ואפילו אביתר בנאי.

ישי ברגר באוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)
ישי ברגר באוזן השלישית (צילום: שלומי יוסף)

19. רונה קינן רצתה מאד לעבוד במחלקת הוידאו, אבל לבסוף לא התקבלה. במוזיקה דווקא רצו אותה מאד.
20. מפגש המעריצים עם אמיר קוסטוריצה באוזן השלישית בוטל שעה לפני תחילת המפגש מכיוון שלכוכב כאב הראש. כפיצוי נערך מפגש חליפי באוזן בירושלים.
21. גם מערכון של החמישייה הקאמרית צולם באוזן השלישית והוקדש לה, ספריית וידאו.
22. גם סרט יצא בהשראת האוזן, "הבועה" של גל אוחובסקי ואיתן פוקס. בניגוד לסעיף הנ"ל, הסרט לא צולם באוזן – החלל שוחזר במדויק לטובת הסרט, כך שכמעט לא ניתן להבדיל.

23. גם פספוסים היו לאורך השנים: "סיפורים מהקופסא" של רמי פורטיס ו-The Reckoning של אסף אבידן כמעט הוחתמו בלייבלים של האוזן. אבל בסוף לא.
24. ב-30 ביוני 2020, שיא הקורונה, נחתם הסכם המכירה של האוזן השלישית בין אלי חיון ומיקי דותן ל"ילדי האוזן השלישית" שרכשו את המקום
25. ילדי האוזן השלישית הם קבוצת משקיעים שגדלו על ברכי האוזן השלישית, במחלקת הקולנוע בעיקר, ובמהלך זה סגרו מעגל. בעוד גופי התרבות דממו מסביב על רקע הקורונה, האוזן הלכה (כרגיל) נגד הזרם ועשתה מהלך של חידוש. גם בחילופי המשמרות הם התעקשו לשמור על הצוות המקורי כמעט במלואו, לצד חיזוק שדרת ההנהלה שהתבגרה עם השנים ומנכלים וסמנכ"לים צעירים חדשים.
26. בראש הקבוצה עומד אביב נטר שחזר לאחר 12 שנים בחיי הלילה בברלין, שם יצא שמו לפניו בין השאר במסיבות ישראליות מדוברות וליינים קלאביים מפוארים, חלקם יגיעו לארץ בקרוב.
27. עם ריענון המותג, שמו המיתולוגי של האוזןבר עודכן ויפעל כעת בשם OZEN – מרכז תרבות קצה.

הOZEN לייב, אחרי השיפוץ. צילום: שלי בראיל
הOZEN לייב, אחרי השיפוץ. צילום: שלי בראיל

28. במהלך השיפוץ התגלה קיר סודי שלא היה קיים באף אחת מהתוכניות ההיסטוריות. הקיר משמש כגב הבמה של המועדון החדש.
29. נסו לעמוד מול המראה עם שני תאי שירותים פתוחים מאחוריכם ותראו מה קורה.
30. המעבר המפתיע של השנה! אחרי שנים בתפקיד הבוקינג של הלבונטין, עברה נאטישה שפנר את הכביש כמנהלת התוכן של האוזן.
31. גם שירן מוסטובוי שעבדה ביחסי הציבור של האוזן השלישית לפני עשור חזרה בכובע התוכן הבינלאומי, חכו תראו מה היא הולכת להביא.
32. לצד אביב, בצוות החדש 6 עובדים בכירים (!) מהקהילה הלהט"בית, וגם בתוכן קיים דגש רב על ליינים, מסיבות ומופעים ייעודיים לקהילה, לצד קידום אג'נדות חברתיות.

צוות האוזן החדש. צילום: שלי בראיל
צוות האוזן החדש. צילום: שלי בראיל

33. השף הראשון של קפה האוזן השלישית (שהיה בגרסתו הראשונה דוכן מיטבול סנדביץ׳) היה רז זינגר, דוד של נטע רם, הבוקרית החדשה של המועדון. גורם פנימי מוסר שהיה נוהג להכניס אותה להופעות חינם בגיל 14. המנהל הטכני של המועדון החדש הוא יואב חיון, בנו של אלי חיון הנ"ל (משותפי האוזן לאורך השנים ומנהל לייבל הוינילים זהב שחור)..
34. עתידות: תוך שנתיים אנחנו רוצות ורוצים להיכנס לרשימת 100 המועדונים המובילים בעולם.
35. ההשקה המחודשת תתקיים בפסטיבל מוגזם של ארבעה ימים בין 20-23/4 , בו יופיעו בין השאר גלעד כהנא במופע חדש ("חתירה אל ההווה"), רד בנד, הילה רוח, קורין אלאל, איה זהבי פייגלין, WC, מסיבת מימונה מפוארת עם לירון עמרם ואבו ג'וש ועוד.

לרכישת כרטיסים לפסטיבל הפתיחה של האוזן החדש ופרטים נוספים