האוצר: כך דמיינו את שנות האלפיים ועוד דברים יפים שמצאנו באינטרנט

עד כמה אנשים יביכו את עצמם בשביל סלפי, ואיזו קבוצה בפייסבוק תמחא לכם כפיים אם הורדתם את הזבל? כנסו, כנסו

פרויקט "בשנת 2000" (מתוך ויקיפדיה)
פרויקט "בשנת 2000" (מתוך ויקיפדיה)

הפוטוריזם

כך דמיינו את שנות האלפיים במאה ה-18
"בשנת 2000" ("en l'an 2000")היא סדרת גלויות שנוצרו על ידי אמנים צרפתיים בשנים 1899-1901 ובשנת 1910, המציגות את החיים בשנת 2000 כפי שהם דמיינו אותם אז. החיים, כך לפי אמני תחילת המאה ה-20, מורכבים ממשחקי טניס אווירי, מכבי אש ודוורים עם כנפיים מכניות, צוללנים על סוסי ים ושלל מכונות אוטומטיות. ניתן לצפות ב-87 הגלויות שנמצאו כאן.

פרויקט "בשנת 2000" (מתוך ויקיפדיה)
פרויקט "בשנת 2000" (מתוך ויקיפדיה)

האינסטגרם

סלפי – הבלופרז
עשרות תמונות הסלפי הפתטיות שמכלות שטח האחסון בטלפון שלנו יעידו כמה מביך הפער בין התמונה האחת הנבחרת לנסיונות לצלם אותה. עמוד האינסטגרם influencers in the wild לוקח את המבוכה הזו וסוחט ממנה לימונדה: העמוד הוא מעין הצצה לאחורי הקלעים של תרבות הרשתות החברתיות – הוא מציג סרטונים ותמונות של אנשים שיוצאים מגדרם כדי לצלם תמונה או וידיאו אחד מוצלח, שוודאי נראים טוב בפיד אבל הרבה פחות במציאות.

View this post on Instagram

Whose mans in this (Submitted by @neusreel)

A post shared by Tank Sinatra (@influencersinthewild) on

הפייסבוק

קבוצת תמיכה למטלות
חלק מתהליך ההתבגרות הוא ההבנה המתסכלת שלא יאמרו לך "יופי" בכל פעם שתשטוף את הכלים, ובכל זאת יש לעשות את זה. "קבוצת תמיכה למטלות" מרככת את המכה. הקבוצה היא מרחב לא שיפוטי ומרים בה כל אחד יכול להשוויץ, לשתף בתסכול או פשוט לדווח על ביצוע מטלה, טריוויאלית ככל שתהיה. סידור החדר זוכה למחיאות כפיים, הליכה למס הכנסה היא פעולה מעוררת השתאות והכנת אוכל בסוף יום עבודה היא ניצחון.

המשוררת רחל כתבה "צְרִיחוֹת שֶׁצָּרַחְתִּי נוֹאֶשֶׁת, כּוֹאֶבֶת / בִשְׁעוֹת מְצוּקָה וְאָבְדָן,/ הָיוּ לְמַחֲרֹזֶת מִלִּים מְלַבֶּבֶת,/ לְסֵפֶר שִׁירַי הַלָּבָן". כך גם הורדת הזבל שלכם.

העיצוב

כרטיס קולנוע מונע מבוכה (בערך)
זה לא שאנחנו בעד איחורים לקולנוע, אבל כרטיס הקולנוע הזה הוא פשוט ממתק עיצובי. הרעיון, שזכה במקום הראשון בתחרות עיצוב ב-2018, מציע לנקב את מספר השורה ומספר הכיסא על הכרטיס. המאחרים יוכלו להרים את הכרטיס מול המסך, ואורו יגרום למספרים לזהור ולהראות בבירור ללא צורך בפנס הטלפון.

אולי פשוט לא תאחרו? (צילום מסך מאתר designboom)
אולי פשוט לא תאחרו? (צילום מסך מאתר designboom)

האפליקציה

נגמלים מהטלפון בעזרת הטלפון
מצד אחד ברור שאנחנו רוצים להשתמש פחות בטלפון, מצד שני יש בו הרבה מאוד מידע שימושי שמאלץ אותנו להשתמש בו. האפליקציה paper plane מבקשת לענות על הקונפליקט הזה: היא מאפשרת למשתמשים לבחור כל מידע החיוני להם ליומיום מהטלפון – פגישות, מספרי טלפון, מפות, מטלות ותמונות – ולעצב אותם על דף A4 יחיד. לאחר מכן ניתן להדפיס את הדף, שמתקפל לחוברת בגודל כיס. כאשר כל המידע ההכרחי נמצא על דף, התירוץ להשתמש בטלפון יורד. הפרקטיות של זה מוטלת בספק, אבל הרעיון ללא ספק יפה.

עלה מן האוב

איך אומרים, מסדרון או פרוזדור?
המיצב המרהיב הזה של האמנית, הסופרת ויוצרת הסרטים מירנדה ג'ולי הוצג בשנת 2008 וממשיך להיות מרגש גם 12 שנים אחרי. העבודה נקראת "המסדרון" (the hallway), והמבקרים נדרשו להתהלך בו. בעזרת אמצעים מועטים שכוללים בעיקר טקסט וכמה חפצים, הפכה ג'ולי את ההליכה בחדר עם כמה קוליסות לדבר גדול הרבה יותר.