בלי תוספות: הסרט של "הבורגרים של בוב" הוא קטן, לא יומרני וכיפי

"הבורגרים של בוב"
"הבורגרים של בוב"

בדרך כלל כשסדרת אנימציה מגיעה לשלב באבולוציה שלה בו היא מוציאה סרט באורך מלא, היוצרים משתדלים ללכת בגדול. אבל בסדרה קטנה וחמודה כמו "הבורגרים של בוב" זה פשוט לא יתאים לשלוח את הגיבורים לחלל או להציל את העיר. מזל שהם הלכו על משהו אחר

18 ביולי 2022

כבר 11 שנים שהמוני צופים בעולם עוקבים אחרי עלילות משפחת בלצ'ר ומסעדת ההמבורגרים הקטנה שלה. אחרי 12 עונות, יותר ממאתיים פרקים וכמעט שנתיים של דחיות מטעמי קורונה, סדרת האנימציה החמודה "הבורגרים של בוב" קיבלה גם סרט קולנוע, שיצא לאקרנים במאי האחרון. סדרת האנימציה החמודה הזו לא הייתה זמינה חוקית בישראל עד לעלייה של דיסני פלוס, ושם בדיוק גם עלה בסוף השבוע הסרט החדש שלה.

"הבורגרים" נחשבת סדרת אנימציה למבוגרים, אבל היא הרבה יותר רגועה ומשפחתית במהותה מ"סאות' פארק" או "איש משפחה" מחד ואין לה יומרות גבוהות להישגים אומנותיים/רעיוניים או כיפופי ז'אנרים כמו ל"ריק ומורטי", "פה גדול" או "בוג'אק הורסמן" מאידך. זה פשוט סיטקום נחמד וקליל, שמכוון לקהל יעד בוגר בעיקר בגלל שהדמויות הראשיות בו הן זוג הורים שמסתבכים עם פרנסה ומשכנתא – לא ממש חומרים שמעניינים את רוב הנוער.

>> 10 סדרות אנימציה למבוגרים שלגמרי שווה לכם לראות
>> ואם הכותרת עשתה אתכם רעבים בטעות, הנה 15 ההמבורגרים הכי טובים בתל אביב

כמקובל בסרטי המשך של סדרות אנימציה, גם "הבורגרים של בוב: הסרט" הוא פרק ארוך ומושקע מהרגיל של הסדרה, שלא מערער על הסטטוס קוו שלה או מקדם באמת את העלילה. לא צריך להיות מעריץ מושבע כדי להבין מה קורה ואפשר להנות מהסרט גם כסתם פרק להיכנס איתו לסיפור. כמובן שיש המון דמויות ובדיחות קטנות שכיף יותר לראות עם ידע מוקדם, אבל את רוב סיפור הרקע הסרט מספק בעצמו, כנראה כשירות עבור בני ובנות זוג שנגררו עם צופים אדוקים יותר לקולנוע (או לערב מול דיסני פלוס, כאמור).

אז מה קורה בפרק הארוך והמוש- הסרט הזה? כאמור, הרבה סיפורים קטנים ואגביים. חופשת הקיץ הגיעה והילדים לבית בלצ'ר נרגשים אבל גם חרדים מפני הבאות. טינה רוצה להציע חברות לג'ימי ג'וניור אבל מפחדת שבמציאות יחסי חבר-חברה לא יהיו מדהימים כמו בפנטזיות שלה. ג'ין ממציא כלי נגינה חדש ומתכנן הופעה גדולה של הלהקה שלו, אבל חוטף חרדת ביצוע. לואיז חוששת שאוזניי הארנב שהיא חובשת בכל עת מגבילות אותה וגורמות לה להיראות כמו תינוקת. בינתיים, בוב ולינדה, ההורים, נדרשים לשלם חוב גדול לבנק בדיוק כשבור נפער מחוץ למסעדה ומונע מלקוחות להיכנס אליה.

אלא שהסיפורים הקטנים והאגביים האלה, שכל אחד מהם היה יכול לעמוד לבדו במרכז של פרק מזדמן בסדרה, הם סוג של הסחת דעת, ובהקדם העלילה האמיתית של הסרט מתגלה כמשהו גדול יותר, כראוי לפורמט: תעלומת רצח (שנרמזת כבר בסצנה הראשונה). המשפחה יוצאת לחקור את מותו המיסתורי של עובד בקרנבל הסמוך ונסחפת למזימת ענק שמערבבת כסף, אגו, מתקני לונה פארק, הימורים על ברווזי אמבטיה ושיניים של בנאדם מת. כל זה הופך את הסרט לאפל יותר מהפרק הממוצע, עם כמה רגעים דפוקים ממש, בייחוד אם יש לכם קלסטרופוביה.

למרות סיפור המסתורין הגרנדיוזי יותר, אפשר עדיין לגמרי לטעון שהסרט לא מספיק מתרחק מחומר המקור כדי להרגיש כמו ממש סרט, אבל יש לו מבנה חכם שמנצל היטב את האורך שלו (102 דקות). לכל דמות יש מיני-מסע משלה שמתרחש במקביל לעלילת התעלומה וכל אחד מבני המשפחה מקבל את הצ'אנס שלו לזהור קצת, בזמן שכל הכלים מסתדרים על הלוח לקראת הרגעים הדרמטיים יותר. עלילת הרצח בסדר גמור ומספקת כמה רגעים ייחודים ומותחים, אבל בסך הכל אנחנו פה בשביל שירים מצחיקים וסצנות משוגעות: נגיד, הניסיונות של לינדה לקדם את העסק עם חליפת המבורגר סקסית, או זו שבה ג'ין חולם שרובוטים מהחלל החיצון מגיעים לבשר לו שאין לו סיכוי להצליח במוזיקה.

גם כשמשהו אפל כבר מתרחש, "הבורגרים" עושה את זה בדרך שלה – בצורה נוירוטית ומעוררת הזדהות ותמיד עם איזה עוקץ קומי שהופך את הדרמטי למטורלל. בסופו של דבר – ושוב, כאן ההבדל המהותי בין "הבורגרים של בוב" ל"איש משפחה" או "הסימפסונס", משפחת בלצ'ר הם אנשים רגילים לגמרי, לחוצים ואפילו חרדתיים, כך שיש משהו מעניין ביציאה מאזור הנוחות שהסרט כופה עליהם. החיים מלחיצים אותם אז הם נלחצים, והעובדה שרוצח מסוכן מסתובב באזור ומאיים על גורלם מלחיצה אותם. לא כמו האופציה הריאלית לא פחות של פשיטת רגל או שריקות בוז בהופעה, אבל עדיין זה נחמד לראות אותם יוצאים מאזור הנוחות.

"הבורגרים של בוב – הסרט" זמין עכשיו בדיסני פלוס