מי רוצה קוקטייל בהונולולו: מסעדות מציעות ואוצ׳רים לקניית ארוחות מראש

מסעדות וברים יוצאים בקמפיינים של מימון המונים שיאפשרו להם לשרוד את משבר הקורונה. בתפריט: ארוחה בנומה, סדנת שף במונא וקוקטיילים בקבוצת הספייסהאוס

הונולולו. שלמו עכשיו שתו אח״כ (צילום: אסף קרלה)
הונולולו. שלמו עכשיו שתו אח״כ (צילום: אסף קרלה)
23 במרץ 2020

יצירתיות בימי קורונה: לנוכח המצב ותזרים המזומנים התקוע מחפשים בעלי מסעדות פתרונות מחוץ לקופסה על תקן אוויר לנשימה. בסוף השבוע האחרון פנה רנה רדזפי ממסעדת NOMA לציבור באמצעות הרשתות החברתיות בהצעה לרכוש ארוחות עתידיות. "כולנו מנסים להבין איך לעבור דרך התקופה הקשה. בנומה התחלנו גיפט ואוצ'ר שמאפשר להזמין מקום כשנפתח שוב. אם תמיד רציתם לאכול בנומה קנו גיפט קארד, זה מאוד יעזור לנו". ברשימת המתנות לרוכשים אפשר למצוא בין היתר תפריט חתום על ידי רדזפי וארוחות בתוקף לשנתיים, מתוך אמונה שעד אז המסעדה תשוב לפעול כרגיל.

 

רעיון האג"ח הקולינרי הוא סוג של win win situation: הלקוחות מקבלים מוצר אטרקטיבי במחיר מוזל, והמסעדה רושמת הכנסות שימומשו בעתיד.

גם בארץ זה קורה: מונא הירושלמית מציעה במסגרת קמפיין מימון המונים  בהדסטארט מנה ראשונה וכוס יין ב־100 ש"ח, שובר מתנה בסך 300 ש"ח תמורת 250 ש"ח ועוד. "אין עסק בענף שלנו שמחזיק שכבת שומן שתעזור לו לעבור שלושה חודשים בלי עבודה", מסביר השף והבעלים מושיקו גמליאלי. "יכולנו ללכת לבנקים אבל העדפנו לעשות מהלך שמחבר בין לקוחות וספקים כדי להשאיר את המעגל האופטימי הזה חי. פנינו לאנשים שמבחינתם מסעדה היא שפיות. אנחנו לא מצפים שאנשים יתרמו כי לכולם אין עכשיו, ומציעים ללקוחות שלנו להשקיע את הכסף כמו בכרטיס להצגה. מונא מסעדה חזקה ותיפתח בוודאות. הכסף שייאסף מיועד לתשלומים לאנשים שאנחנו ערבים להם, למשל עובדים זרים שנמצאים בחל"ת וספקים קטנים". עד כה הקמפיין הוכיח את עצמו: בתוך 24 שעות נאספו כ־100 אלף ש"ח, כמחצית מהסכום המבוקש.

View this post on Instagram

הי, אנחנו צריכים את עזרתכם. כדי שנוכל לחזור ולפתוח כשכל זה יגמר הקמנו פרויקט הדסטארט שנשמח שתפיצו וכמובן שתתמכו בו. לינק ב-Bio ! בחמש שנים האחרונות עברנו הרבה מאוד תקופות. תמיד הייתם שם איתנו, מגיעים לחגוג איתנו, לשמוח בעשייה שלנו. ידענו שאנחנו ברי מזל שיש לנו לקוחות שאוהבים ומעריכים ומפרגנים לנו מכל הלב. הרגשנו שזה הבית לא רק בשבילנו אלא גם בשבילכם. היום אנחנו מבקשים את עזרתכם. מונא היא קהילה. כמונו, גם העובדים והספקים שלנו, מצאו את עצמם מהרגע להרגע בלי עבודה וללא לקוחות. אין לעסק כמו שלנו זכות קיום אם הוא לא מונע ממקום של ערבות הדדית ועזרה לכל המעגלים שנתמכים ושתומכים בנו. אומרים שערבות הדדית ונתינה מדבקים לא פחות מקורונה, אנחנו מאמינים שלאורך השנים קהילת מונא הוכיחה זאת פעם אחר פעם. עיזרו לנו להוכיח זאת שוב. מוקירים תודה לכולכם, תשארו בטוחים ובריאים. נתראה ביומולדת 6 איתמר רועי ומושיקו

A post shared by Mona Restaurant (@monarest) on

 

הברים דאבל סטנדרט, ספייסהאוס והונולולו השיקו קמפיין הדסטארט דומה שמציע זכות למימוש קוקטיילים וארוחות בתום הקורונה. יותם שילה מקבוצת הבעלים מספר שהרעיון הועלה כפיתרון משלים לשירות משלוחים שהושק השבוע. "העלינו רעיון למכור לאנשים עכשיו משקאות לאחר כך, כדי לעמוד בהתחייבויות השוטפות. יש לנו שלושה ברים ואנשים לא מבינים באילו סכומים מדובר רק לפתוח את הדלת". עד כה גויסו בקמפיין כ־13 אלף שח מתוך 99 אלף. הצ'ופרים מכסים טווח רחב של העדפה כלכלית וקולינרית, מפוסט תודה באינסטגרם תמורת 25 ש"ח למי שרוצה להביע סולידריות ועד כרטיס VIP ל־50 אחוז הנחה לכל החיים ב־2,500 ש"ח. התשורה המבוקשת ביותר היא שמונה קוקטיילים ב־250 ש"ח. "יש לנו עוד כמעט 40 ימים ואני מניח שנגיע למטרה".

 

לקמפיין של ספייסהוס
לקמפיין של מונא
לקמפיין של נומה