פול ווליום

החומוס של טחינה מגיע לתל אביב

הסטודנטים משדרות שפתחו חומוסייה לא תיארו לעצמם שיהפכו לאהובי הדרום ולרשת ארצית. עכשיו הם באים לתל אביב

החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף
החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף
24 ביולי 2019

בפינת הרחוב הסואנת שבאחד העם נתלה שלט שבו נכתב "החומוס של טחינה" ובו מנדלות וצבעי פסטל מרגיעים. לכאורה עוד חומוסייה חדשה עם שם קצת מצחיק, אבל יוצאי דרום הארץ הגיבו בהתרגשות. "זה המקום הכי טוב שיש, חומוס טעים, אווירה כיפית", אומר גיא שהכיר את המותג מביקוריו בשדרות בתקופת שירותו הצבאי בעזה. "מרגש שהם מגיעים לתל אביב, זה היה המקום הכי אהוב בשדרות, משהו שצמח מתוכנו, זו הייתה גאווה מקומית", מספרת נופר, שהיתה סטודנטית במכללת ספיר.
שי סיגל, תומר עדס, צליל ירון, נטע קראוס ואופיר ענבל מעולם לא חשבו שיהיו בעלי חומוסייה מצליחה, הכל קרה לגמרי במקרה. "זה התחיל ממני ומעוד שותף, חזרנו מחו"ל שנינו לבית בקיבוץ כפר עזה וחשבנו לעצמנו, איך זה יכול להיות שאין חומוס ברדיוס של 40 ק"מ? שדרות הייתה עיר רפאים ואז הגיע רעיון של חבר שהציע לנו לפתוח חומוסייה", נזכר סיגל, "תוך שבועיים השכרנו איזה צריף בשדרות, עוד לפני שהיה לנו מתכון לחומוס, השקענו בעסק 40 אלף ש"ח. במשך הזמן ניסינו לבנות מתכון, הייתי מכין חומוס כמעט כל יום. ניסיתי לעשות מתכונים, דיברתי עם חומוסולוגים, עשינו טיולי חומוס ברחבי הארץ עד שמצאנו את המתכון"
קראוס, אף היא תושבת כפר עזה, מספרת שהמחסור בחומוסייה הורגש באזור: "בקיבוץ היה לנו פלאפל, שווארמה ופיצה אבל אפילו לא מקום אחד של חומוס וזה היה חסר".

שני צעירים שאין להם מושג איך מכינים חומוס פותחים יום בהיר אחד חומוסייה בשדרות, איך זה הולך?
"תוך ארבעה חודשים, באוקטובר 2010, פתחנו באופן רשמי ומיד נהיה באז של צעירים. הגשנו רק חומוס גרגרים ופול, גרגרים לאשכנזים ופול לכל השאר. הלך כל כך טוב, שאחרי כמה חודשים הרחבנו את התפריט והוספנו מסבחה ירוקה, צ'יפס וכדורי פלאפל", אומר סיגל.
אחרי שנה של שגשוג והצלחה הגיע המשבר, שותפו של סיגל החליט לעזוב לקוסטה ריקה וזה נותר לבדו. "כבר החלטתי למכור את העסק, ואז אחותי נחלצה לעזרתי וליוותה אותי שש שנים. העסק חזר להצליח ואחרי שנה וחצי הבנו שיש לנו פה משהו שעובד ויכול להיות הזדמנות עסקית". ב־2012 הצטרף עדס, חברו של סיגל וסטודנט באר שבעי וביחד הם פתחו סניף בבאר שבע. קראוס, ירון וענבל שהחלו כמלצריות ברשת נכנסו כשותפות, וב־2014 החבורה פתחה סניף נוסף בירושלים.
"פתחנו בירושלים בידיעה שיש לנו תחרות גדולה אבל זה היה אחרי ארבע שנים שידענו שהשם שלנו מתגלגל ויכול לעמוד בתחרות ואיך שפתחנו זה התחיל לרוץ", מספר עדס. כעת, פותחת ירון את הסניף התל אביבי.

שי סיגל, תומר עדס, צליל ירון, נטע קראוס. החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף
שי סיגל, תומר עדס, צליל ירון, נטע קראוס. החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף

יש המון חומוסיות בארץ, איך הצלחתם לזכות במעמד אהוב כל כך?
"האווירה היא הסוד שלנו", אומרת קראוס. "חומוס זה חומוס, אבל אנחנו עושים תרפיה בחומוס ובאנשים. מבחינת המתכון הדבר הכי משמעותי הוא שהחומוס תמיד טרי וחם, אנחנו כל הזמן מכינים עוד ותמיד יש גרגרים על האש, ויש לנו גם תבלין סודי שאנחנו לא חושפים".
"אנחנו באים לתת מקום מפגש והחומוס הוא התשתית", מוסיף עדס, וירון יורדת לענייני הפרקטיקה: "האיכות של חומרי הגלם וההקפדה על הטריות הן הסוד שלנו. את הסלטים אנחנו חותכים במקום, את הקינוחים אנחנו מכינים פה. אנשים אוהבים לעבוד אצלנו. אנחנו מביאים את הדרום ואת השקט שלנו ועושים את המקסימום כדי שהלקוח יהיה מבסוט".

לא פוחדים לפתוח בג'ונגל התל אביבי?
"פחדנו מתל אביב עד שפתחנו. לפני כל פתיחה של סניף יש פחד וחששות ובכל פעם אתה מופתע מהפרגון ומהאהבה שאתה מקבל, זה חלק מהקארמה. המלצריות בסניף היו איתנו בבאר שבע, ואפילו שיש להן עבודה הן באות לעזור", מספר סיגל. "כולם פה מפרגנים בקטע אחר, כשפתחנו הרגשנו שממש חיכו לזה ואנשים באו אלינו ואמרו סוף סוף".
"אפילו יצאו עלינו השבוע שאנחנו זולים מדי", מוסיפה ירון.
בהמשך, הם מספרים, יפתחו סניפים נוספים אבל רק בבעלות ובשותפויות שיצמחו בתוך העסק. הצעד הבא בתוכנית הוא לדבריהם פוד טראק של חומוס שינוע ברחבי הארץ.

עד כמה הדרום משחק תפקיד בחומוס שלכם?
"קודם כל חומרי גלם הם מהאזור שלנו בדרום, גרגירי חומוס הם מקיבוץ סעד, שמן הזית ממושב כוכב מיכאל והטחינה היא של אל ארז. אנחנו באים ומפנקים כשיש מבצעים צבאיים, הרבה פעצמים הלכנו וחילקנו חומוס בשטחי הכינוס של הצבא והיו תקופות שנאלצנו לסגור ולברוח, אבל בסופו של דבר הסניפים שלנו בדרום הם גם מקום מפלט של אנשים. קורה לנו הרבה שאנשים פשוט מגיעים ומשלמים סכום ענקי, נניח 2,000 ש"ח, כדי שנחלק חומוס חינם לחיילים. המחיר שלנו אחיד בכל הסניפים, ואנחנו נותנים ריפיל חינם לחומוס, ללימונדה ולגזוז ופיתות חופשי. הקפה השחור והתה בחינם", מפרטת קראוס.

ביום הפתיחה בתחילת אוגוסט מתוכנן במקום יום החומוס הגדול, מסורת שמתרחשת בכל סניפי הרשת ובמסגרתה יחולקו מנות חומוס בחינם (רק התוספות יהיו בתשלום) לאורך כל היום. "קיבלתי את הרעיון בארצות הברית כשראיתי מקום שמחלק סנדוויצ'ים חינם והיה תור של חצי קילומטר. בסופו של דבר אנחנו רוצים להחזיר אהבה ללקוחות שלנו", אומר סיגל.

החומוס של טחינה, אחד העם 33 תל אביב, 0777015360

ראשון־חמישי 11:00־16:00, שישי 10:00־16:00. פתיחה בתחילת אוגוסט. 

החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף
החומוס של טחינה. צילום: שלומי יוסף

מה אוכלים בחומוס של טחינה

מומלץ בחום לקחת את מנת הדגל – חומוס רמזור (27 ש"ח) המורכבת ממסבחה ירוקה של פטרוזיליה ומסבחה אדומה של עגבניות אשר משתלבים נהדר עם החומוס. אל תוותרו על מנת הכרוביות (12 ש"ח), פרחי כרובית מטוגנים עם מיץ לימון וכדאי להשאיר מקום לאחד הקינוחים המוכנים במקום – מלבי, בנופי ולטבעונים שוקולאב (10 ש"ח).