החטא ועונשו

כיצד הרגה המהפכה הדיגיטלית את הרומנטיקה? האם אפשר למצוא את האחד בעידן הפייסבוק? ואיך לעזאזל מתנתקים סופית מהאקסים שלנו? כל התשובות בסדרת כתבות שתחשוף את כל מה שאנחנו מפסידים בעקבות הטכנולוגיה. והפעם: פרידות (כי מישהו חייב להסביר לנו את זה)

19 בינואר 2014

פרידות הפכו למסורבלות בהרבה, עת נוספו שלל דרכים חדשות לשגר ליקירנו את מילות הכישוף השטניות "זה לא אני, זה אתה". לצערנו טרם פורסם מדריך אקטואלי להתנהלות בעולם החדש והמופלא שילמד את דור האייפון מי משנה סטטוס ריליינשיפ – המשליך או המושלך, ואם ראוי לאנפרנדו, לבלוקו או לאנ־תגו.

"למה הפסקת לעקוב אחרי באינסטוש?". קארי וביג בימים מחורבנים, טרום פייסבוק
"למה הפסקת לעקוב אחרי באינסטוש?". קארי וביג בימים מחורבנים, טרום פייסבוק

הרכים בשנים מנחשים מה מקובל ונשענים על הרגלי חבריהם ובני משפחתם. מאחר וכולנו מסתובבים במעגלים שונים, פיתחנו כללי התנהגות שונים המבטיחים שנעלב או נעליב את מיטב האנשים שעברו ויעברו במיטתנו. גם מאהבים מחוננים שהצליחו להודיע ליקיריהם שזה נגמר באופן סימפטי ובמדיום הנכון, עתידים לגלות כי תקופת אהבתם החלומית, שהונצחה בצילומים, סמסמים וסטטוסים דביקים, הופכת בין לילה לסיוט וירטואלי שירדוף אותם לעד.

פסו מן העולם הימים שבהם יכלו נאהבים היסטריים לשרוף מכתבים, לקרוע צילומים, לרסק איזה מיקס־טייפ ולהרגיש מזוככים. כיום פשוט יותר לרצוח את האקס מאשר לנסות להעלים את עקבותיו הדיגיטליות מאין ספור גדג'טים, אפליקציות ורשתות חברתיות. גם אם נעבור למדינה אחרת, עדיין נוכל לראות היכן לשעברנו מסתובבים ועם מי, להציץ באינסטגרם או בבלוג שלהם, לראות לצד מי תויגו בפייסבוק, לקלל כל שדרוג בקורות החיים שלהם בלינקדאין ולבכות כשהם עושים צ'ק-אין עם אחרת, בבר שהיה "שלנו". במשך חיינו, כיצורים מקוננים, נמשיך לראות את האקסים שלנו בג'ימייל, הופכים בהדרגה מעיגול ירוק, לאדום ובסוף לעיגול אפור ומשעמם, כמו שהיו במציאות. הם תמיד יהיו שם, בכל מקום, כל הזמן, ויום אחד הם יסירו אותנו מהסקייפ וזה יכאב.

הנה לכם פרידה דוחה במיוחד. סמס היה מעליב אותנו פחות:

עצם התעניינותנו במצבם של אהובינו לשעבר נובע מן האינסטינקט הקדמוני הבריא לבדוק אם השמינו ונכנסו לדיכאון אחרינו. יחד עם זאת, קשה להמשיך הלאה בחיינו, להתגבר וודאי שלשכוח, בעוד מי או מה שאנו מנסים לשכוח מופיע מול עיננו כל הזמן. אם בעבר הכירו לנו אהובינו כמה מחבריהם הקרובים, כיום, באמצעות הרשתות החברתיות, יש לנו גישה מלאה לכל אנשי סודם כך שתמיד נוכל לראות את יקירנו בפיד – מתויגים עם הנוכחית וממשיכים בחוצפתם הגדולה ללייקק ולחיות. ייתכן שמה שבכל זאת מרתיע רבים מהפעלת הגיליוטינה הווירטואלית האולטימטיבית, הוא החשש שהאקסים שלנו יחפשו אותנו בפייסבוק יום אחד, יגלו שעשינו להם אנפרנד ויבינו שפעם הם חלקו מיטה עם אדם באמת־באמת אינפנטילי. בקרב של "למי אכפת פחות" שמאפיין פרידות רבות, הקליק המרעיש מכל עלול לשדר "אני פאתט ועדיין אכפת לי" ולזכות אותך במכתבי "הכל בסדר?" מכל מני "חברים" זרים, שהיו "ממש בשוק" כששיניתם ריליישנשיפ ססטוס.

עד סוף המאה ה20 ובהדרכתן הסוציולוגית של ג'וליה רוברטס, קארי בראדשו ורייצ'ל מ־Friends, התגבשה נוסחה טיפולית שאפשרה לרבות וטובים מאתנו להתגבר על פרידות בצורה יעילה ומספקת. מה שנודע לימים כתרפיית ברידג'ט ג'ונס, דרש רק גישה לבן&ג'ריז, רימיקס של "איי וו'יל סרבייב" ומרחק מהאקס. עבור האדם הבוגר בעידן הדיגיטלי זה כמעט בלתי אפשרי. לרובנו יש אקס שצץ פתאום בתזכורת ימי ההולדת בפייסבוק ואקסית שאחריה אנו עוקבים כדי לארגן מפגש מקרי. רובנו נתקלים פה ושם בצילומים של מאהבים של שבועיים, סטטוסים של טעות חד פעמית, דיווח על האקס שהתמוטט אחרי הפרידה ולייק מהאקס שלא הפסיק לצלם.

מערכת יחסים עירונית ממוצעת עומדת כיום על 5 שנים, אך כמו יהלומים, צילום שלך מוצצת למישהו זה לנצח. אם פעם אחד הקשיים המרכזיים בפרידות היה להתגבר על כך שמישהו ששמע אותך גומרת ונוחרת, הפך לסתם מישהו, היום הקושי המרכזי הוא שלסתם מישהו הזה יש עותק בר שעתוק של הציצי שלך, ממבט מעוף הציפור. צילומים וסרטונים, סטטוסים ופוסטים, מיילים, סמסים ושאר פירות אהבתנו המודרניים, יתקיימו לעד ביקום דיגיטלי מקביל שחלקו בחוויה האנושית גדל וגדל. אמנם קל יותר להתחבר זה לזה בימינו, אך מאוד מאתגר להתנתק ולהיפטר מהצללים הדיגיטליים של עברנו הרומנטי. כמובן שלשם כך הומצאו אפליקציות. בין השאר נוכל למצא את Eternal Sunshine המבטיחה להעלים כל זכר של האקס מפייסבוק מבלי לאנפרנדו. תחליף עדכני ללהעיף את כל השיט שלו מהחלון היא אפליקציית Never Liked It Anyway שמציעה למכור עבורך את חפציו של האקס. אפליקציית DrunkDial תתקיל אותך בשאלות מתמטיות מתוזמנות לפני שתאפשר לך להתקשר לאקס, בעוד אפליקציית Ex-Lover Blocker תיידע את חברייך ותפרסם סטטוס מביש בשמך. כמילות השיר המפורסם: "All you need is Ex-Lover Blocker".

כמה מפגר, ככה גאוני – אפליקציית Ex-Lover Blocker: