גע בי אשכנזי: המועמד ששבה את ליבו של הטרמפיסט

הטרמפיסט הרחיק עד תיאטרון חולון כדי להישבות בקסמיה של הידלקות בין גברית

גבי אשכנזי. צילום: יובל כהן אהרונוב
גבי אשכנזי. צילום: יובל כהן אהרונוב
1 באפריל 2019

השנה היא 2019, ואין טעם להוסיף בהדחקת הנטייה הסטרייטית לפתח מאן־קראש כלפי בעלי סמכות. זה כמה חודשים שאני מאוהב אנושות בוירג'יל ואן דייק, בלמה הנערץ של ליברפול. אני לא רוצה לשכב איתו, אף שלא אוציא זאת מכלל אפשרות אם הקבוצה תצליח לזכות באליפות בסוף העונה. מדובר בקראש אחאי במהותו: בא לי שואן דייק יעשה לי שק קמח או יאיים על הילדים הגדולים בבית ספר לא לגעת בי יותר בחיים.

>> רק הכסיף מדבר: חד"ש בחיזור תזזיתי אחר הקול התל אביבי

במוצאי שבת חבר שלי, שרק לאחרונה אסף את שבריו מקראש ממושך על מיכאל ביטון, צפה בריאיון של גבי אשכנזי ב"פגוש את העיתונות". בעיניים יוקדות, בלהט הדיבור, טען החבר שנתניהו הזדעק לאולפן חברות החדשות לא בגלל סקרים פנימיים אלא פשוט כי אשכנזי נתן לרינה מצליח את ריאיון חייו. כך מצאתי עצמי מרחיק ביום שני עד תיאטרון חולון, רועה בשדותיהן של ערי לוויין, במטרה להישבות באותו ניצוץ משכר של הידלקות בין גברית. בשביל בת הזוג שלי, ואינני גאה בזה, אני בקושי יורד לאמפם.

אשכנזי לא אכזב. ראשית מדובר באדם מצחיק באמת. "שב!", חזר והפציר בשואלים כשעמד על כוונתם ובטרם השלימו את השאלה, כמו הנופלים "בלעוף על המיליון" המופתעים תמיד במהלכו של משפט. ללא קשר לחיתוך הדיבור הצה"לי, מדובר באדם שמדבר בקצרה ולעניין, ודורש מהשואלים לעשות אותו הדבר. אשכנזי הגדיל והצליח לעשות את הבלתי אפשרי: להבהיר לניצול שואה ששאלתו על העברת השילומים ארוכה ומסורבלת מבלי שיחטא בחוסר רגישות. כשאנשי התיאטרון הסבירו מה יש לעשות במקרה של אזעקה, סללתי במבטי את הדרך לנקודה שבה עמד אשכנזי, מוכן להזניק עצמי על כתפיו ולחסות תחת שכמו.

הכריזמה של אשכנזי נדירה, ובמפה הפוליטית הנוכחית היא שנייה רק לזו של נתניהו. היא אמורה הייתה לקנות לו לבלי ספק מקום בכיר יותר במפלגתו (אולי על חשבון יעלון הצנוני), ואלמלא דעת הקהל ההפכפכה הייתה מכריעה אותה הוא היה גם המתאים ביותר לבכורה. ובכל זאת אשכנזי, שלהטוטיו צורניים ותוכנו לוקה בחסר, סובל מאותה תסמונת של חברי מפלגתו: דעותיו המוצקות היחידות מכוונות כלפי הסיאוב של נתניהו, ואלה שלא כלליות, תמימות ונידפות ברוח. בערב אחד הוא הצליח להפטיר לפחות חמש הבטחות בחירות שאין ביכולתו לקיים ("נדאג גם לזה!", חזר ואמר לשואלים על ארגוני הנכים ועל שכר הנשים, ובאשר לדיור אמר ש"זה לא שאלה של איך לעשות, פשוט צריך לעשות"). מנגד, קשה לאלתר על בסיס המצע המאולתר ממילא של כחול־לבן, מפלגה שכל מהותה היא עצם היכולת להציג אלטרנטיבה אלקטורלית על חשבון הצגת אלטרנטיבה מעשית. את אשכנזי תהלום מפלגה בעלת מסורת ודרך אמיתית, שכן אחרי הכל, מנהיג שבאמתחתו גם כריזמה וגם דעות לא נראה במחוזותינו כבר זמן רב.

דבר הטרמפיסט

כיבוד: קפה לנדוור חולון
קהל: מופע סטנדאפ של יעקב כהן
בשורה התחתונה: פוליטיקאי עם שורה תחתונה